لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۳

جرج واشنگتن امروز برای ما چه معنایی دارد


نمایی از منزل مسکونی جرج واشنگتن در حومه شهر واشنگتن. پادشاه اسپانیا و همسرش در حال بازدید از آن در سال ۲۰۱۵.
نمایی از منزل مسکونی جرج واشنگتن در حومه شهر واشنگتن. پادشاه اسپانیا و همسرش در حال بازدید از آن در سال ۲۰۱۵.

سرمقاله هیات تحریریه نیویورک پست

جرج واشنگتن به همه آمریکایی ها تعلق دارد و از این رو ایالات متحده تولد او را جشن می گیرد.

«روز رییس جمهور» روز میلاد رسمی جرج واشنگتن، نخستین رییس جمهوری ایالات متحده، است؛ هر چند همیشه در روز بیست و دو دوم فوریه که تاریخ واقعی تولد او است برگزار نمی شود. بر مبنای قوانین آمریکا سومین دوشنبه فوریه روز رییس جمهور محسوب می شود.

جرج واشنگتن بنیانگذار دو نهاد در آمریکا بود.

نیروی زمینی ایالات متحده که خود هشت سال رهبری آن را برعهده داشت و از گروهی نیروی آموزش ندیده، ارتشی ساخت که ابرقدرت وقت جهان، بریتانیای کبیر، را شکست داد.

جرج واشنگتن همچنین مسیر دولت آمریکا را که در ده سال نخست در راس آن قرار داشت در شرایطی تعیین کرد که کسی نمی دانست چه سرنوشتی پیدا خواهد کرد.

او بر سر حکومت جمهوری و دو دوره ای بودن ریاست جمهوری در آمریکا در برابر آن هایی که خواهان سلطنت یا رییس جمهوری مادام العمر بودند، مقاومت می کرد. واشنگتن از این رو نپذیرفت برای دوره سوم رییس جمهور بماند.

ریچارد بروکهایزر، نویسنده کتاب «پدران بنیانگذار» در سال ۱۹۹۷ می نویسد: «آخرین خدمت واشنگتن به این کشور دست کشیدن از خدمت بود».

او تنها فرد از پدران بنیانگذاران برده دار بود که برده هایش را آزاد کرد.

نقل قول مشهوری از «هنری لی» است که واشنگتن را هنگام مرگ «اول در جنگ، اول در صلح و اول در قلب هم میهنان اش» توصیف می کند.

همانطور که بروکهایزر می گوید: «زندگی او همچنان الهام بخش همه است.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG