لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۸

نسل کشی در خاورمیانه


تجاوز جنسی، بردگی، به صلیب کشیدن، گردن زدن، غارت و چپاول – این ها برخی از قساوت ها و بی رحمی هایی است که داعش علیه مردم گروه های گوناگون مذهبی و قومی در سرزمین های زیر کنترل خود در عراق، سوریه و لیبی انجام می دهد. حالا، جان کری وزیر خارجه آمریکا اعلام کرده است داعش مسئول نسل کشی است.

آقای کری گفت داعش مسئول نسل کشی علیه گروه های زیر کنترلش هست، از جمله ایزدی ها، مسیحیان و مسلمانان شیعه. داعش با ادعاهای خود، با ایدئولوژی و با اقداماتش – در آنچه می گوید، آنچه باور دارد و آنچه انجام می دهد نسل کشانه است. داعش همچنین مسئول جنایت علیه بشریت و پاکسازی قومی علیه همین گروه ها و در برخی موارد علیه مسلمانان سنی، کردها و اقلیت های دیگر است.

درمیان نمونه های دیگر، آقای کری به کشتار مردان و زنان مسن تر ایزدی در شهر کوچو؛ اعدام مسیحیان در عراق و نیز مسیحیان قبطی و اتیوپیایی در لیبی؛ کشتار ترکمن های شیعه و شاباکس ها در تل عفر و موصل ؛ تجاوز به زنان ترکمن شیعه در برابر خانواده هایشان؛ و بردگی جنسی زنان و دختران مسیحی و ایزدی اشاره کرد.

آقای کری گفت "داعش مسیحیان را می کشد زیرا مسیحی هستند، ایزدی ها را می کشد به این دلیل که ایزدی هستند، شیعیان را می کشد به این علت که شیعه هستند. تمام نگرش جهانی اش بر حذف کسانی که ایدئولوژی منحرف آنرا قبول ندارند استوار است."

وزیر خارجه آمریکا یاد آور شد که در نهایت برای پی بردن به حقایق کامل و ارزیابی مسئولیت افراد به تحقیقات مستقل و تصمیم رسمی و قانونی یک دادگاه معتبر نیاز خواهد بود. او گفت آمریکا از کوشش برای جمع آوری اسناد و تجزیه و تحلیل شواهد بی رحمی ها قویا حمایت خواهد کرد، و ما آنچه را بتوانیم برای یافتن عاملان و اجرای عدالت در مورد آنها بکار خواهیم برد.

وزیر امور خارجه آمریکا در حالی که اهمیت مشخص ساختن جنایت های داعش را یادآور شد گفت آنچه اساسی است متوقف ساختن آنها است. این کار به وحدت در این کشور و در داخل کشورهایی که مستقیما درگیر هستند نیاز خواهد داشت، و نیز به تصمیم برای عمل علیه نسل کشی، پاکسازی قومی و جنایت های دیگر علیه بشریت که باید در میان مردم وارسته در سراسر جهان اعلام شود.

XS
SM
MD
LG