لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۰

تجلیل پرزیدنت اوباما از رابرت گیتس


باراک اوباما و رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا در مراسم تودیع با وی در آخرین روز خدمتش. ۳۰ ژوئن ۲۰۱۱
باراک اوباما و رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا در مراسم تودیع با وی در آخرین روز خدمتش. ۳۰ ژوئن ۲۰۱۱

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا مدال آزادی ریاست جمهوری را به رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا اهدا کرد.

اهدای مدال روز پنجشنبه، در آخرین روز خدمت گیتس، در مراسمی که نیروهای مسلح برای تودیع با وی ترتیب داده بودند صورت گرفت.

آقای اوباما رابرت گیتس را یکی از بهترین خدمتگذاران کشور و یکی از بهترین وزرای دفاع در تاریخ آمریکا نامید.

رابرت گیتس در اواخر سال ۲۰۰۶ در دوره ریاست جمهوری پرزیدنت جرج بوش به وزارت دفاع برگزیده شد و بر افزایش سربازان در عراق، که به گفته تحلیلگران به تغییر روند کمپین نظامی در کشور کمک کرد، نظارت داشت.

گیتس گفت خدمت به عنوان وزیر دفاع بزرگترین افتخار و امتیاز در زندگی او بوده است. در تاریخ آمریکا رابرت گیتس تنها وزیر دفاعی است که پس از انتخاب یک رییس جمهوری تازه در سمت خود باقی ماند.

رابرت گیتس روز چهارشنبه در پیام خداحافظی به نیروهای آمریکا، از آنان و خانواده هایشان سپاسگزاری کرد و گفت ایثارگری و شجاعت آنان آمریکا را امن و سالم نگاهداشته و تلاش هایشان جنگ در عراق را به پایانی موفقیت آمیز رسانده و جریان جنگ در افغانستان را تغییر می دهد.

لئون پانتا، رییس پیشین سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا، جانشین گیتس می شود. پانتا گفته است نخستین وظیفه او در پنتاگون این خواهد بود که پیروزی آمریکا را در مناقشاتی که در آن درگیر است، از جمله در عراق و افغانستان، مسلم سازد.

گیتس در حالی مقامش را ترک می کند که آمریکا برای کاهش نیروهای خود در افغانستان آماده می شود. قرار است ۱۰ هزار سرباز امسال از افغانستان خارج شوند و ۲۳ هزار نفر دیگر تا سپتامبر سال ۲۰۱۲ به وطن باز خواهندگشت

XS
SM
MD
LG