لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۸

دونالد ترامپ: حمله پاریس بر انتخابات فرانسه «تاثیر بزرگی» خواهد داشت


رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا می گوید حمله تروریستی پنجشنبه شب در شانزلیزه پاریس، «اثر بزرگی» بر انتخابات روز یکشنبه فرانسه خواهد داشت.

آقای ترامپ بامداد جمعه اول اردیبهشت به کاندیدای خاصی اشاره نکرد اما در توئیتر خود نوشت: یک حمله تروریستی دیگر در پاریس. مردم فرانسه دیگر از این وضع خسته شده اند. این حادثه بر انتخابات ریاست جمهوری اثر می گذارد.

اظهارنظر آقای ترامپ در حالی است که چهار نامزد اصلی انتخابات ریاست جمهوری فرانسه رقابت نزدیکی دارند.

یکی از نامزدها، مارین لوپن، نامزد راست افراطی است که بعد از حمله پنجشنبه شب پاریس در بیانیه از اینکه فرانسه هویت خود را از دست داده، انتقاد کرده است. به نوشته نیویورک تایمز او همان نکته ای را می گوید که ترامپ در انتخابات سال گذشته ریاست جمهوری آمریکا مطرح کرد. اما هنوز مشخص نیست آیا توئیت روز جمعه ترامپ می تواند رای دهندگان مردد را برای رای به لوپن متقاعد کند.

تیراندازی در شانزلیزه

پنجشنبه شب ۳۱ فروردین، تیراندازی در خیابان شلوغ شانزلیزه به کشته شدن یک مامور پلیس و زخمی شدن چند نفر دیگر منجر شد.

فرد مهاجم حدود ساعت ۹ شب، از اتومبیل خود خارج شد و با سلاح خودکار به اتومبیل پلیس شلیک کرد که یک پلیس کشته و دو نفر زخمی می شوند. فرد مهاجم توسط پلیس کشته شد.

خبرگزاری اعماق وابسته به داعش ادعا کرد که این حمله توسط یکی از پیکارجویان این گروه انجام شده است.

حمله پنجشنبه شب در شانزلیزه در حالی است که قرار است روز یکشنبه ۳ اردیبهشت انتخابات ریاست جمهوری فرانسه برگزار شود.

این چندمین حمله تروریستی در فرانسه است و خبرگزاری فرانسه گزارش داد از سال ۲۰۱۵ تا کنون ۲۳۸ نفر در حمله افراط گرایان اسلامی کشته شده اند.

رقابت شانه به شانه

نتایج نظرسنجی های اخیر نشان می دهد که چهار نامزد اصلی انتخابات ریاست جمهوری فرانسه با فاصله ای اندک در رقابتی تنگاتنگ با یکدیگر قرار گرفته اند.

مارین لوپن، رهبر جناح راست افراطی موسوم به «حزب جبهه ملی»، لحن ضد مهاجرتی خود را تشدید کرده و روز دوشنبه نیز وعده داد که اولین اقدامش به عنوان رئیس جمهوری فرانسه اعمال یک منع موقت بر مهاجرت قانونی به فرانسه خواهد بود.

امانوئل ماکرون، ۳۹ ساله، نامزد مستقل میانه رو، که در رقابتی تنگاتنگ با خانم لوپن قرار گرفته، در صورت پیروز شدن در انتخابات ریاست جمهوری، جوانترین رهبر این کشور پس از ناپلئون خواهد بود.

با اینکه سن و تجربه کم آقای ماکرون در صحنه سیاسی امکان دارد در انتخابات به ضرر او تمام شود، اما او تنها نامزدی است که نامش، بر خلاف رقبایش، از رسوایی های اخیر سیاسی در فرانسه در امان مانده است.

ژان لوک ملانشون، ۶۵ ساله از جناح چپ افراطی طی چند هفته اخیر و به دنبال مناظره های موفق تلویزیونی اش محبوبیت زیادی پیدا کرده است.

گفته می شود که در دور دوم انتخابات که در ماه می برگزار می شود، ملانشون بهترین فرصت جناح چپ افراطی برای شکست جناح راست افراطی در انتخابات است.

ژان ملانشون مدافع کناره‌گیری فرانسه از ناتو و صندوق بین المللی پول است. او همچنین خواستار مذاکرات برای تغییر برخی از مقررات اتحادیه اروپا و همچنین برگزاری یک همه‌پرسی در فرانسه درباره ماندن در اتحادیه و یا خروج از آن است.

فرانسوا فیون، ستاد انتخاباتی او نامزد راست میانه به خاطر رسوایی های اخیر و اتهام اختلاس صدمه زیادی دیده است.

آقای فیون متهم است صدها هزار یورو به «پنه لوپه» همسر خود برای یک شغلی پارلمانی پرداخته است اما رسانه ها می گویند چنین شغلی اصلا وجود ندارد. پیش از این همسر آقای فیون در سال ۲۰۰۷ به روزنامه «تلگراف» گفته بود که هرگز به عنوان دستیار پارلمانی همسرش، ادعایی که فرانسوا فیون می کند، کار نکرده است.

XS
SM
MD
LG