لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱ ایران ۱۸:۵۸

روسای جمهوری آمریکا و فرانسه درباره ایران و افغانستان گفت و گو می کنند


باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا در کاخ سفید با نیکولا سارکوزی، رییس جمهوری فرانسه برای گفت و گوهایی که بر ایران، افغانستان و گرمایش زمین تمرکز دارد ملاقات می کند.

یک سخنگوی کاخ سفید روز سه شنبه گفت فشار دو رهبر از نظر وضع تحریم های جدید سازمان ملل متحد بر ایران فوق العاده مهم خواهد بود.

آقای اوباما می خواهد فرانسه سربازان بیشتر و مربیان نظامی یا پلیس به افغانستان بفرستد. آقای سارکوزی روز دوشنبه در سخنانی در دانشگاه نیویورک گفت کشور او در افغانستان در کنار آمریکا خواهد ماند.

فرانسه حدود ۳۷۵۰ سرباز و مربی در افغانستان دارد. سارکوزی پیشتر در اوائل سال جاری گفت فرانسه سربازان رزمی بیشتری به افغانستان نخواهد فرستاد.

در نیویورک، آقای سارکوزی همچنین از آمریکا خواست برای تدوین مقررات جدید جهت جلوگیری از بحران های اقتصادی آینده با اروپا همکاری کند، و آنچه را مقصود خود از قدرت شماره یک جهان می داند، منعکس کند.

نیکولا سارکوزی همچنین تصویب قانون اصلاح سیستم بهداشت و درمان را به آقای اوباما تبریک گفت، اما اظهار داشت در اروپا باور کردن بحث تلخی که در این باره در آمریکا جریان دارد دشوار است. او گفت فرانسه این مساله را ۵۰ سال پیش حل کرد.

سارکوزی همچنین قرار است با دو قانون گذار ارشد – سناتور جان کری و ننسی پلوسی رییس مجلس نمایندگان آمریکا ملاقات کند. او روز دوشنبه در نیویورک با دبیر کل سازمان ملل متحد به گفت و گو نشست.

امشب رییس جمهوری فرانسه و همسر او مهمانان خصوصی پرزیدنت اوباما و میشل اوباما در کاخ سفید خواهند بود.

مقامات فرانسوی دیدار سارکوزی را فرصتی برای تقویت مناسبات شخصی بین دو رییس جمهوری توصیف می کنند.

XS
SM
MD
LG