لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۴

ارتش آمریکا درباره انگیزه تیراندازی در تگزاس تحقیق می کند


تحقیقگران ارتش آمریکا سعی دارند انگیزه تیراندازی در یک پایگاه نظامی در ایالت تگزاس را که ۱۳ کشته و ۳۱ مجروح برجا گذاشت کشف کنند.

مقامات می گویند تیرانداز، سرگرد نضال مالک حسن، پیش از آن که هدف چهار گلوله یک افسر پلیس غیر نظامی قرار گیرد، با یک اسلحه نیمه خود کار و یک هفت تیر در داخل ساختمانی سربازان و غیر نظامیان را زیر آتش گرفت.

به گفته مقامات، حسن روز جمعه از یک بیمارستان غیر نظامی به مرکز پزشکی ارتش در سان آنتونیو در تگزاس منتقل شد و در آنجا تحت مراقبت قرار دارد.
در واشنگتن، کاخ سفید می گوید پرزیدنت اوباما روز سه شنبه برای شرکت در مراسم یاد بود کشته شدگان به فورت هود خواهد رفت.

آقای اوباما در سخنرانی رادیویی و تلویزیونی هفتگی خود این حادثه را «اندوهبار و نکوهیده» نامید و «شجاعت، از خود گذشتگی و وحدت مقصود» سربازانی را که برای متوقف ساختن کشتار و کمک به مجروحین شتاب کردند، ستود.

آقای اوباما دستور داد پرچم ها در کاخ سفید و دیگر ساختمان های فدرال در احترام به کشته شدگان تا ۱۱ نوامبر نیمه افراشته شود. روز جمعه همچنین به نشانه احترام به قربانیان، یک لحظه سکوت در فورت هود و دیگر پایگاه های نظامی آمریکا برگزار شد.

اجساد کشته شدگان به پایگاه هوائی دوور، در ایالت دلاور، که محل انتقال سربازان کشته شده در مناطق جنگی است، انتقال یافت. مقامات می گویند کالبد شکافی در غسالخانه آنجا انجام خواهد گرفت.

ژنرال جورج کیسی رئیس ستاد نیروی زمینی گفت از فرماندهان نظامی خواسته است اقدامات حفاظتی را در پی تیراندازی روز پنجشنبه بررسی کنند.

تیرانداز متهم ۳۹ سال دارد و روانپزشکی است که در راهنمایی کسانی که دچار ضربات روحی می شوند تخصص دارد. گزارش ها حاکی است که او قرار بود به افغانستان اعزام شود.

برخی از دوستان حسن به خبرنگاران گفته اند او نگران اعزام بود و با جنگ در افغانستان و عراق مخالفت می گرد. همچنین گزارش هایی می رسد که او از رفتار و زخم زبان های سرباران دیگر بدلیل مسلمان بودنش شکایت داشت و می خواست از ارتش خارج شود.

حسن در ارزیابی کارآیی افراد، دست کم یکبار نمره کمتر از عالی گرفت. با این حال، او شش ماه پیش به درجه سرگردی ارتقا یافت.

XS
SM
MD
LG