لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۸

ریچارد لوگر عضو پیشین سنا و فرد موثر در کاهش تسلیحات هسته‌ای شوروی سابق درگذشت


«ریچارد لوگر»، سناتور پیشین حزب جمهوریخواه از ایالت ایندیانا در سنای آمریکا که نقش کلیدی در کاهش کلاهک‌های هسته‌ای اتحاد جماهیر شوروی سابق ایفا کرد، روز یکشنبه ۸ اردیبهشت در ۸۷ سالگی درگذشت.

به گزارش آسوشیتدپرس، مرکز لوگر در واشنگتن در بیاینه‌ای اعلام کرد که این عضو ارشد پیشین سنا مدتها با یک بیماری نادر دستگاه عصبی دست به گریبان بود و در نهایت در بیمارستانی در ایالت ویرجینیا از دنیا رفت.

ریچارد لوگر مدت ۳۶ سال سناتور ایندیانا در سنا بود و محبوبیت او باعث شد در حوزه سیاست خارجی و امنیت ملی آمریکا فعالیت عمده‌ای داشته باشد. وی دهه‌ها عضو کمیته روابط خارجی و دو دوره هم رئیس کمیته بود.

شاخص‌ترین نقش او در صحنه سیاست خارجی، همکاری با سناتور پیشین دموکرات «سَم نان» در برنامه‌ای بود که باعث شد مسکو پس از پایان جنگ سرد به کاهش موشک‌ها و کلاهک‌های هسته‌ای شوروی سابق تن دهد.

مایک پنس معاون رئیس جمهوری ایالات متحده در بیانیه‌ای به مناسبت درگذشت آقای لوگر نوشت، اهالی ایندیانا امروز با شنیدن خبر درگذشت یکی از بزرگترین سیاستمداران ما، سناتور ریچارد لاگر، غمگین شدند.

مایک پنس، که خود از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ فرماندار ایندیانا بود، گفت که ریچارد لوگر نه فقط در مجلس سنا بلکه در صحنه جهانی نیز یک رهبر بود و ایالت ایندینا و ایالات متحده هرگز خدمات او را فراموش نخواهند کرد.

مصاحبه کامل ریچارد لوگر سناتور پیشین جمهوریخواه
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:14:49 0:00

بر اساس آمار ارتش ایالات متحده، برنامه «لوگر-نان» باعث شد حدود ۷۶۰۰ کلاهک هسته‌ای باقیمانده از دوران اتحاد جماهیر شوروی غیرفعال شوند و بیش از ۹۰۰ موشک بالیستیک بین قاره‌ای روس‌ها نیز معدوم شود.

موفقیت عمده این برنامه این بود که همه تسلیحات هسته‌ای شوروی که در قزاقستان، اوکراین و بلاروس مستقر شده بودند، اندکی پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی از این جمهوری‌های تازه استقلال یافته جمع‌آوری شدند.

ریچارد لوگر کمک زیادی به دولت‌های قبلی، به ویژه در دوران جرج بوش پدر، بیل کلینتون و همچنین باراک اوباما، برای پیشبرد توافق‌های کاهش تسلیحات کشتار جمعی و همچنین توسعه سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG