لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۰

فوکر هلند بخاطر صدور قطعات هواپیما به ایران جریمه شد


دولت آمریکا اعلام کرد یک واحد شرکت هلندی هواپیماسازی فوکر که به نقض مکرر تحریم های آمریکا علیه ایران و سودان متهم شده است، توافق کرد ۲۱ میلیون دلار جریمه برای فیصله دادن به اتهامات خود بپردازد.

وزارت خزانه داری آمریکا که بر اجرای تحریم ها نظارت می کند، روز پنجشنبه اعلام کرد واحد خدمات هواپیماسازی فوکر که احتمال داشت به پرداخت ۵۱ میلیون دلار جریمه محکوم شود، مسوولیت دخالت در نقض بیش از ۱۱۵۰ مورد نقض تحریم های آمریکا را پذیرفت.

وزارت خزانه داری آمریکا در بیانیه خود آورده است به رغم توافق اولیه اتمی با ایران، که بر اساس آن برخی تحریم ها کاهش یافته، بیشتر محدودیت های اقتصادی علیه ایران همچنان پابرجا است.

تحریمها علیه سودان که از سال ۱۹۹۷ به اجرا در آمد انعکاس واکنش آمریکا به آنچه که کمکهای سودان به تروریسم بین المللی و نقض سیستماتیک حقوق بشر از جمله قساوت و سبعیت در مناقشات دارفور است.

فوکر، با یک سابقه صد ساله در دهه ۱۹۲۰ شرکت برتر در صنعت هواپیما سازی بود و در طول زمان به یک سازنده عمده و معتبر سازنده قطعات هواپیما و سیستمهای تخصصی مبدل شد.

وزارت خزانه داری آمریکا می گوید از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۰ فوکر به طور غیرمستقیم قطعات یدکی هواپیما ها را به ایران و سودان بدون دریافت مجوز لازم از مقامات دولت صادر و یا صادرات مجدد کرده است.

توافق فوکر با مقامات آمریکا ۱۱۱۲ مورد نقض تحریم های ایران و ۴۱ مورد نقض تحریم های سودان را شامل می شود.

فوکر که در ماه فوریه مذاکرات برای حل وفصل تخلف را فاش کرده بود، در سایت خود خبر از توافق داد و صادقانه از این اشتاه تاریخی ابراز ندامت کرد.
XS
SM
MD
LG