لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۲۶

تیراندازی در یک پایگاه نظامی آمریکا؛ مهاجم پیش از حمله «یک ویدئو تیراندازی» تماشا کرده بود


پس از تیراندازی دریکی از پایگاه‌های نیروی دریایی آمریکا در پنساکولای فلوریدا ، یک مقام آمریکایی خبر داد که فرد مهاجم به همراه سه نفر دیگر پیش از حمله مرگبار به این پایگاه نظامی، یک ویدئو تیراندازی را تماشا کرده بود.

آسوشیتدپرس نیز به نقل از یک مقام آمریکایی نوشت که یکی از این افراد بیرون ساختمانی که تیراندازی انجام شده، مشغول فیلمبرداری بوده و دو دانشجوی سعودی دیگر نیز در خودرویی مشغول تماشای این حمله بودند که هر سه نفر بازداشت شدند.

پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی شنبه شب در بیانیه‌ای فرد مهاجم را «محمد سعید الشمرانی» ۲۱ ساله معرفی کرد. او نظامی اهل عربستان سعودی معرفی شد که در حال گذراندن دوره نظامی در آمریکا بوده است.

آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام آمریکایی نوشت که اف‌بی‌آی در حال بررسی پست های فرد شناسایی شده در رسانه های اجتماعی است تا مشخص شود که آیا او به تنهایی دست به این حمله زده یا به گروه گسترده‌تری متصل بوده است.

آمریکا هنوز این تیراندازی را یک حادثه تروریستی نمی داند

مایک اسپر وزیر دفاع آمریکا روز شنبه ۱۶ آذرماه گفت با بیان این که تحقیقات درباره این حادثه ادامه دارد، در پاسخ به این که آیا حمله به این پایگاه نظامی تروریستی بوده است گفت؟ «نه، در حال حاضر نمی توانم بگویم که این حمله تروریستی است. باید منتظر نتیجه تحقیقات بمانیم.»

وزیر دفاع آمریکا همچنین تاکید کرد این حمله اخیر به پایگاه هوایی آمریکا بر روابط ایالات متحده و عربستان تاثیری نخواهد داشت.

آقای اسپر افزود که از «مسئولان پنتاگون خواسته ام تدابیر بیشتری برای بررسی درباره اتباع بیگانه که برای آموزش نظامی به ایالات متحده می‌آیند را در نظر بگیرند.»

رویترز نیز گزارش داد که به گفته گروه ‌SITE (ناظر بر فعالیت‌های افراطی در فضای مجازی)، الشمرانی به نظر می رسد ساعاتی پیش از حمله، مطلبی در توجیه آن در توئیتر به انگلیسی منتشر کرده بود.

همچنین بنابر گزارش گره SITE ، الشمرانی نقل‌قولی از بن‌لادن، رهبر کشته شده القاعده را بازنشر کرده بود.

حمله این مهاجم و تیراندازی او در یکی از پایگاه‌های نیروی دریایی آمریکا در پنساکولای فلوریدا روز جمعه ۱۵ آذرماه سه کشته و دست‌کم هفت مجروح برجای گذاشت.

در پی این حمله، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، گفت که ملک سلمان، پادشاه عربستان، با او تماس گرفت و کشته شدن افراد در حمله به یک پایگاه دریایی در ایالت فلوریدا را تسلیت گفت.

پرزیدنت ترامپ در توئیت دیگری خاطرنشان کرد که تحقیقات در این مورد ادامه دارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG