لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۴

به بهانه «روز پرچم» در ایالات متحده؛ آن چه درباره پرچم آمریکا نمی دانید


بالنی به شکل پرچم آمریکا که پیشتر در نیوجرسی به مناسبت «روز پرچم» به هوا رفت.
بالنی به شکل پرچم آمریکا که پیشتر در نیوجرسی به مناسبت «روز پرچم» به هوا رفت.

هر سال آمریکایی ها روز چهاردهم ژوئن را به عنوان «روز پرچم» جشن می گیرند. این روز یادبود تصویب پرچم آمریکا در ۱۴ ژوئن سال ۱۷۷۷ است. از سال ۱۹۱۶ هنگامی که «وودرو ویلسون» رئیس‌جمهوری وقت آمریکا با صدور فرمانی ۱۴ ژوئن را به عنوان روز پرچم نام گذاشت، مردم آمریکا هر سال این روز را جشن می‌گیرند.

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، چهاردهم ژوئن می آید و می رود، بی آن که بسیاری از آمریکایی ها بدانند «روز پرچم» است. «دومین کنگره قاره ای» در ۱۴ ژوئن ۱۷۷۷ پرچم ایالات متحده را به طور رسمی پذیرفت.

«دومین کنگره قاره ای» از سال ۱۷۷۵ تا سال ۱۷۸۱ بر مستعمرات آمریکا حکمرانی می کرد.

پرچم آمریکا نسخه های متعددی داشت و از یک بیرق غیررسمی به نسخه ای مصوب دولت در ۱۷۷۷ تغییر کرد.

کسی نمی داند اولین پرچم «غیررسمی» آمریکا را چه کسی ساخت، اما جان پال جونز، فرمانده سرشناس نیروی دریایی در جنگ داخلی آمریکا، از جمله اولین اشخاصی بود که ادعا کرده پرچمی با ۱۳ نوار شامل هفت نوار قرمز و شش نوار سفید را در دسامبر ۱۷۷۵ بر روی کشتی اش به اهتزاز درآورده بود.

سیزده نوار نماد همبستگی ۱۳ ایالت، یا مستعمره، و مخالفت شان با حاکمیت بریتانیا بود.

طراح اولین پرچم «رسمی» آمریکا هم ناشناخته است. بعضی تاریخ نویسان معتقدند این شخص فرانسیس هاپکیسنون، نماینده کنگره از نیوجرسی، بود.

هاپکینسون هنرمند و طراح گرافیک بود و پرچم اول را برای نیروی دریایی ایالات متحده طراحی کرده بود. ظاهرا او یک پرچم برای آمریکا، یکی برای نیروی دریایی و احتمالا یکی برای نیروی زمینی یا توپخانه نیروی زمینی خلق کرده بود.

بنا بر روایات تاریخی، بتسی راس، خیاط فیلادلفیایی، کسی بود که اولین بیرق رسمی آمریکا را دوخت.

راس زنی بیوه و همسرش از اعضای شبه نظامیان محلی بود که در انفجار باروت کشته شده بود. او اغلب لباس های رهبر شورشیان و رئیس جمهوری آتی ایالات متحده جرج واشنگتن را وصله پینه می زد.

گویا جرج واشنگتن از بتسی راس خواسته بود پرچم کشور جدید را طراحی کرده و بدوزد. در صحت این ماجرا قطعیتی وجود ندارد، اما نوه راس در ترویج این باور در مورد مادربزرگ اش نقش مهمی داشته است.

تا سال ۱۹۶۰، کنگره مرتب دستور تغییر پرچم را صادر می کرد. با الحاق هر ایالت جدید به ایالات متحده نوار و ستاره ای جدید به پرچم افزوده می شد.

پرچم آمریکا همچنان ۱۳ نوار افقی دارد که هفت نوار قرمز و شش نوار سفید آن نماینده ۱۳ مستعمره اولیه است و ستاره ها نماد ۵۰ ایالت امروز آمریکا است.

رنگ قرمز پرچم نماد سرسختی و شجاعت، سفید نماد خلوص و بیگناهی و آبی نماد هوشیاری، استقامت و عدالت است.

وودرو ویلسون، رئیس جمهوری وقت آمریکا، ۱۴ ژوئن ۱۹۱۶ را رسما «روز پرچم» اعلام کرده بود.


امروزه در چند مکان لازم است پرچم آمریکا همواره در اهتزاز باشد. پایگاه «فورت مک هنری» در بالتیمور در ایالت مریلند، «بنای یادبود تفنگداران دریایی ایوو جیما» در آرلینگتون در ایالت ویرجینیا، در «گرین» در «لکسینگتون» در ایالت ماساچوست، تمام ورودی های گمرکی ایالات متحده و کاخ سفید در واشنگتن.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG