لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۱

سنای آمریکا و تصویب برنامه پرهیز ازپرتگاه مالی


سنای آمریکا برای پرهیز ازکاهش شدید هزینه های دولتی و افزایش مالیات برای همه به استثتای ثروتمندان آمریکاییان، طرح فیمابینی را تصویب کرده است. توافق پس از دوروز مذاکرات فشرده بین کاخ سفید وجمهوریخواهان کنگره صورت گرفت.

دریک اقدام غیرعادی دربامداد نخستین روزسال جدید، سناتورها با ۸۹رای موافق در برابر۸رای مخالف برنامه را تصویب کردند.

باراک اوباما رییس جمهوری ازاقدام سنا سپاسگزاری کرد و از مجلس نمایندگان خواست آنرا " بدون تاخیر" تصویب کند. اعضای مجلس قصد دارند ظهرامروز– سه شنبه - به وقت واشنگتن جلسه ای برای بررسی برنامه تشکیل دهند.

میچ مک کانل رهبراقلیت سنا گفت مصوبه " توافق غیرکاملی" است که مانع از آن خواهد شد افزایش مالیات ها براکثرآمریکاییان صدمه بزند. اوهمچنین ازجو بایدن معاون رییس جمهوری، که برای تهیه طرح با رهبران سنا کارکرد، سپاسگزاری کرد.

براساس برنامه، مالیات ها برای افراد دارای بیش از ۴۰۰ هزار دلار درآمد و زوج هایی که درآمد آنها از ۴۵۰ هزار دلارفراتر می رود افزایش خواهد یافت. درمدت ۲۰ سال این نخستین افزایش مالیات بردرآمد درامریکا است. برنامه همچنین پرداخت ایام بیکاری را برای یک سال تمدید می کند ومالیات برارثیه های بزرگ را بالا می برد.

توافق کاهش های اجباری درهزینه های دفاعی و برنامه های داخلی را برای دو ماه به تاخیرمی اندازر، و زمینه را برای کشمکش آینده بین دو حزب، که مک دانل حتی پیش ازآن که سنانورها رای بدهند به آن اشاره کرد، آماده می سازد.

هری رید رهبر اکثریت سنا ازمک دانل به دلیل کوشش برای رسیدن به مصالحه سپاسگزاری کرد و ازمجلس نمایندگان خواست ازعمل سنا پیروی کند.

تحلیلگران گفته اند بدون مصالحه، ۵۰۰ تریلیون دلار اقدامات ریاضت اقتصادی می تواند سرانجام اقتصاد امریکا را به رکود دیگری بکشاند.

حتی درحالی که رهبران آمریکا برسرمسایل مالیات وهزینه با یکدیگر کلنجار می روند، آنها بزودی با این تصمیم روبرو خواهند شد که آیا سقف وام گیری کشور را ، که روز دوشنبه به ۱۶ تریلیون و ۴۰۰ میلیارد دلار رسید، بالا ببرند یانه. مقامات می گویند امریکا قادر خواهد بود صورتحساب های خود را برای دوماه دیگر بپردازد، اما پس از آن نیازخواهد داشت سقف بدهی را بالا ببرد.
XS
SM
MD
LG