لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۲

رئیس بانک مرکزی آمریکا کناره گیری می کند


«بن شالوم برنانکی»، رئیس شورای عالی خزانه داری (بانک مرکزی آمریکا) پس از هشت سال رهبری بزرگترین اقتصاد جهان در دورانی پر آشوب، امروز، جمعه کناره گیری می کند.

آقای «برنانکی» را بپاس مدیریتش در دوران بحران بارها ستوده اند، و همزمان شماری نیز او را بدلیل اصلاحات ناتمام در خور انتقاد دانسته اند.

بگفته او، مدیریت بحران اقتصادی هشت سال پیش مانند راندن خودرویی بود که در آخرین لحظات، و با اختلافی ناچیز، از تصادمی خرد کننده بسلامت می گذرد.

«بن برنانکی» و همکارانش برای کاستن نرخ بهره دست به اقداماتی بیسابقه زدند. مقصودشان از کاهش نرخ بهره این بود که با تسهیل اعطاء وام به خانواده ها و شرکتها، برای خریدهای عمده مورد نیازشان، از سقوط اقتصاد جلوگیری شود.

با این شگرد اقتصاد آمریکا بار دیگر رو به گسترش رفت. اما بگفته منتقدان، آقای «برنانکی» این واقعیت را نتوانست تشخیص دهد که بازار مسکن آمریکا از راه هایی رو به گسترش گذاشته بود که حفظ آنها امکان نداشت. بروز مشکلات در بازار مسکن نقش عمده یی در ایجاد بحران اقتصادی داشت.

شماری دیگر می گویند: بانک مرکزی آمریکا از ورشکستگی شرکت مالی «لمان برادرز» باید جلوگیری می کرد تا از بحران اقتصادی پرهیز شود.

ورشکستگی این شرکت بازار را بلرزه درآورد و اقتصاد آمریکا، و در پی آن اقتصاد جهان، در بحرانی کم سابقه فرو رفت.

بگفته «بن برنانکی»، استاد پیشین اقتصاد در دانشگاه «پرینستن»، مطالعات عمیق او درباره دوران معروف به «رکود بزرگ» در تاریخ آمریکا، به وی یاری داد تا بحران اقتصادی شش سال پیش را با موفقیت پشت سر بگذارد.
XS
SM
MD
LG