لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۵

پلیس اف‌بی‌آی به دنبال یک لاریجانی؛ جایزه سه میلیون دلاری آمریکا برای دستگيری یک ایرانی


حسين احمد لاريجانی مظنونی است که اف‌بی‌آی به دنبال او است.
حسين احمد لاريجانی مظنونی است که اف‌بی‌آی به دنبال او است.

دفتر محلی پلیس فدرال آمریکا در شهر مینیاپولیس ایالت مینه‌سوتا، روز سه‌شنبه با صدور اطلاعیه‌ای در مورد یک شهروند ایرانی که به اتهام توطئه برای فريب دادن ايالات متحده تحت تعقیب قرار دارد، اعلام کرد بابت دریافت هرگونه اطلاعاتی که منجر به دستگیری یا محکومیت او شود، تا حداکثر ۳ میلیون دلار جایزه خواهد داد.

بنا بر اعلام اف بی آی، حسین احمد لاریجانی، ۵۵ ساله، متهم به فریب دادن ایالات متحده از طریق تقلب، قاچاق، صادرات غيرقانونی، اقدام به صادرات غيرقانونی در نقض قانون قدرت‌های اقتصادی و ممانعت از اجرای عدالت اضطراری بين‌المللی (IEEPA) متهم است و گمان می‌رود در ایران باشد و احتمال دارد به چين، سنگاپور، هنگ کنگ يا ترکيه سفر کند.

حسين احمد لاريجانی از سوی اف بی آی، وزارت امنيت ملی و وزارت بازرگانی ایالات متحده به اتهام دست داشتن در تامين غيرقانونی فناوری که در ايالات متحده آغاز شد و بعدها در دستگاه‌های انفجاری دست‌سازی به کار گرفته شد که نيروهای آمريکايی و ائتلاف را بين سال‌های ٢٠٠٨ و ٢٠١٠ در عراق هدف قرار داد، تحت تعقيب است.

در اطلاعیه اف بی آی در مینیاپولیس گفته می‌شود که نامبرده اين نقشه را از طریق يک شرکت ايرانی، سه شرکت در سنگاپور، و همچنين چهار همدست در سنگاپور اجرا کرد؛ که سه همدست او دستگير و به ایالات متحده تحويل داده شده‌، به جرم خود اعتراف کرده، در زندان فدرال دوره محکوميت را گذرانده و به سنگاپور بازگردانده شدند.

همدست ديگر متهم هنوز در سنگاپور است و دستگير نشده است.

به دنبال طرح اتهام علیه حسين احمد لاريجانی، در ۱۵ سپتامبر ۲۰۱۰ حکم بازداشت فدرال برای او در دادگاه منطقه‌ای ايالات متحده در ناحيه کلمبيا در واشنگتن دی سی صادر شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG