لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۵۵

یک ماده شیمیایی زیانبار در "بسته بندی" غذاهای آماده که به داخل نفوذ می کند


غذاهای آماده طبخ و به اصطلاح حاضری، معمولا پرکالری، شور، دارای شکر و چاق کننده توصیف می شوند، اما در پژوهشی که اخیرا صورت گرفته، گفته می شود که ممکن است مصرف این خوراکی ها مردم را در برابر برخی مواد شیمیایی که در بسته بندی های پلاستیکی یافت شده، آسیب پذیر کند.

پژوهشگران در مدرسه بهداشت عمومی انستیتو میلکن در دانشگاه جرج واشنگتن می گویند، کسانی که از چنین غذاهایی استفاده می کنند ممکن است در معرض سطوح بالای مواد شیمیایی که به مشکلات پزشکی، بویژه آسیب به سیستم باروری و احتمالا نازایی، ارتباط داده شده است، قرار بگیرند.

این ماده شیمیایی زیانبار "تالیت" (phthalates)، به انواع بسته بندی غذا، بویژه بسته بندی های پلاستیکی اضافه می شوند، زیرا انعطاف پذیری، شفافیت و دوام بسته ها را افزایش می دهد. اما مطالعات جدید نشان داده اند که می تواند با عبور از لایه های بسته بندی، وارد غذا شود.

برای این مطالعه، پژوهشگران از حدود ۹ هزار نفر درباره آنچه در ۱۲ ساعت گذشته خورده بودند، پرسیدند و پاسخ های آنها را جمع آوری و تحلیل کردند. از آنها همچنین خواسته شد نمونه ای از ادرار خود را برای اندازه گیری سطوح مواد ارائه دهند.

این ماده شیمیایی قبلا هم موضوع بحث انگیزی در ایالات متحده بود. در سال ۲۰۰۸ میلادی، کنگره آمریکا استفاده از این ماده را در انواع اسباب بازی ها ممنوع اعلام کرد.

XS
SM
MD
LG