لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۵

همکاری «شیرین نشاط» و «کیت بلانشت» در شماره جدید مجله دبلیو


مجله دبلیو W Magazine در شماره جدید خود به سراغ «کیت بلانشت» Cate Blanchett بازیگر نامدار استرالیایی رفته و این ستاره بزرگ هالیوود را بعنوان سوژه اصلی خود برگزیده است.

این مجله در طرحی ابتکاری از تعدادی از زنان هنرمند دعوت کرده تا از کیت بلانشت، عکس گرفته یا با او فیلم کوتاهی بسازند تا بصورت اختصاصی در این شماره ویژه منتشر شود.

یکی از این چهره ها، شیرین نشاط هنرمند نامدار ایرانی است؛ او که در سال های اخیر به واسطه پروژه های جهانی و نامتعارف خود به شهرت زیادی رسیده، از کیت بلانشت عکس گرفته و فیلم کوتاهی به نام «کارناوال تمام شده» ساخته است.

دبلیو از نشریات هنری مشهور در آمریکا است که شامل مطالب متنوعی درباره مد، شیوه زندگی، فرهنگ، هنر و سرگرمی است.

این مجله در سال ۱۹۷۲ فعالیتش را آغاز کرد و در حال حاضر بصورت نسخه های چاپی و اینترنتی در سراسر جهان در دسترس علاقمندان است. بر اساس آمار رسمی، دبلیو نزدیک به نیم میلیون خواننده دارد که اکثر آنها زنان جوان آمریکایی هستند.

«استفانو تونچی» سردبیر مجله یکی از چهره های موفق در عرصه مطبوعات است و دستاوردهای ارزنده ای در کارنامه حرفه ای خود دارد.

او تلاش می کند در هر شماره با ایده های تازه و طرح های ابتکاری خوانندگان را غافلگیر کند و توجه خاصی به ناهنجاری های اجتماعی، تابوهای فرهنگی یا مسائل زنان دارد.

به عقیده استفانو تونچی، یکی از بزرگترین مشکلات دنیای هنر، تبعیض های جنسیتی و عدم وجود فرصت های شغلی یکسان برای زنان است و او به همین دلیل تحت تأثیر فعالیت های اخیر کیت بلانشت در این رابطه قرار گرفت.

این بازیگر استرالیایی که رئیس هیأت داوران جشنواره فیلم کن بود ماه ژوئن گذشته همراه با ۸۲ سینماگر زن روی فرش قرمز این فستیوال حاضر شد و به تبعیض های جنسیتی در صنعت سینما اعتراض کرد.

این رویداد بازتاب گسترده ای در رسانه های خبری داشت و با واکنش های بسیاری در شبکه های اجتماعی همراه شد.

به گفته استفانو تونچی سردبیر دبلیو، دعوت از کیت بلانشت و زنان هنرمند دیگر در این شماره ویژه، ادامه همین روند اعتراضی و تلاش برای اصلاح این رویه تبعیض آمیز است.

کیت بلانشت که سردبیر مهمان این شماره نیز هست، با ابراز رضایت از مشارکت در این پروژه هیجان انگیر، همکاری با این ۹ زن هنرمند را افتخار بزرگی توصیف کرد.

او با اشاره به توانایی و استعداد قابل تحسین این زنان هنرمند می گوید: «این پرسش برای من مطرح است که چرا با این زنان بیشتر کار نکرده ام، تا حالا کجا بوده اند، آنها همین جا هستند، دنیا به این موضوع توجه کنید.»

شیرین نشاط در فیلم هشت دقیقه ای «کارناوال تمام شده» ماجرای خواننده زنی را به تصویر می کشد که اجرای او در صحنه با واکنش های متفاوتی از سوی تماشاگران همراه می شود.

شیرین نشاط در توضیح این اثر می گوید: «علاقمند بودم نگاه جنسی به خواننده های زن در جهان را به تصویر بکشم. کیت، در ابتدا زن زیبایی روی صحنه است ولی وقتی شروع به خواندن می کند؛ صدایی مردانه دارد و این موضوع با اعتراض تماشاگران مواجه می شود و شاهد درگیری لفظی طرفین هستیم. وقتی موسیقی دوباره آغاز می شود او بصورت تحریک آمیزی می رقصد ولی چهره ای شیطانی دارد. و در آخرین مرحله خود ویرانگری، آرایشش را پاک کرده، کلاه گیس خود را بر می دارد و از صحنه خارج می شود؛ این بخش ایده کیت بود، لعنت بر زیبایی.»

از سایر زنان هنرمندی که در این پروژه با مجله دبلیو همکاری کردند می توان از «الکس پرگر» Alex Prager، «کس برد» Cass Bird، «رینک دیجکسترا» Rineke Dijkstra، «جکی نیکرسون» Jackie Nickerson، و «دومینیک ایزرمن» Dominique Issermann نام برد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG