لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۵۳

انجام جراحی پیوند کامل صورت در آمریکا


انجام جراحی پیوند کامل صورت در آمریکا
انجام جراحی پیوند کامل صورت در آمریکا

در بالتیمورمریلند، مردی آمریکایی تحت یک جراحی نادر پیوند صورت قرارگرفته است. جراحان وی، این عمل جراحی را گسترده ترین جراحی پیوند صورت می خوانند که تاکنون انجام گرفته است.

تیمی از بیش از ۱۰۰ جراح و پرستار درمرکز پزشکی دانشگاه مریلند در بالتیمور، این جراحی را که ۳۶ ساعت طول کشید، برروی این شهروند آمریکایی که ریچارد نوریس نام دارد، انجام دادند. او مرد ۳۷ ساله ای است که ۱۵ سال پیش، در یک حادثه تیراندازی به شدت مجروح شده بود .

نوریس، چهرۀ پیوندی اش را از فرد ناشناسی دریافت کرده که اعضای دیگربدن خود را نیز- که قلب، ریه ها، کبد و یکی از کلیه های وی هستند- به پنج بیمار دیگراهدا کرد. در جریان عمل جراحی، زبان، دندان و آرواره های او نیزبه دریافت کنندۀ صورت پیوند زده شد.

دکتر ادواردو رودریگز، سرپرست تیم جراحی، می گوید نوریس هم اینک می تواند زبانش را تکان دهد، مسواک بزند و ریشش را بتراشد. اواز زمان حادثه درخانه پدر و مادرش گوشه نشین شده بود، به ندرت از خانه خارج می شد، و همیشه موقع خروج از منزل ماسکی برچهره داشت.

این جراحی وسیع پیوند صورت، حاصل پژوهش ده ساله ای است که ارتش آمریکا هزینۀ آنرا تأمین کرده بود، با این هدف که به سربازان مجروح در جنگ درافغانستان و عراق کمک شود.

XS
SM
MD
LG