لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۴

بازارهای سهام در آمریکا و اروپا با نگرانی از «رکود» به شدت افت کرد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - در شرایطی که شاخص های اصلی اقتصادی از احتمال آشکار یک رکود جهانی در سال آینده حکایت دارد، روز چهارشنبه بازارهای سهام در ایالات متحده و اروپا با یک افت ناگهانی رو به رو شد.

شاخص اصلی سهام نیویورک در مبادلات نیمروز بیش از ۲ درصد افت کرد و بازار سهام در اروپا هم شرایط مشابهی را نشان داد. متوسط «داو جونز» متشکل از ۳۰ سهام عمده آمریکا بیش از ۶۰۰ واحد از دست داد و به این ترتیب صعود روز سه‌شنبه‌ این شاخص خنثی شد. دیروز دولت ایالات متحده اعلام کرد که اعمال تعرفه های تازه ۱۰ درصدی بر واردات چین را به تاخیر می اندازد.

تحلیلگران به داده های اقتصادی ضعیف آلمان و چین و نشانه های هشدارآمیز کند شدن احتمالی آهنگ رشد اقتصادی جهان اشاره می کنند. مهم تر از آن منحنی بازدهی نرخ بهره برای اوراق قرضه ۲ و ۱۰ ساله وزارت خزانه داری ایالات متحده است.

به طور معمول، نرخ بهره در اوراق قرضه دولتی بلند مدت بیشتر از نمونه های کوتاه مدت است. اما زمانی که پدیده نرخ بهره معکوس شود - یعنی شبیه آن چه که چهارشنبه اتفاق افتاد - ممکن است این نشانه ای از نگرانی سرمایه گذاران نسبت به وضعیت کنونی اقتصاد آمریکا، به عنوان بزرگترین اقتصاد جهان، و تمایل به نرخ بازگشت بالاتر برای سرمایه گذاری های کوتاه مدت باشد.

البته همیشه نزول نرخ بهره به رکود منجر نشده است و نمونه آن سال ۱۹۶۶ است.

چین می گوید تولید کارخانه های آن کشور در ضعیف‌ترین سطح در ۱۷ سال گذشته قرار دارد. در همین حال آلمان، قویترین موتور اقتصاد اروپا، خروجی اقتصادش از ماه آوریل تا ژوئن را کوچکتر می بیند.

شاخص های منفی اقتصادی ممکن است بانک های مرکزی سراسر جهان را به کاهش نرخ بهره وادار کند. بانک مرکزی آمریکا ماه پیش نرخ بهره را یک چهارم درصد پایین آورده بود.

کارشناسان می گویند اقتصاد آمریکا احتمالا کمی بیش از یک سال با رکود فاصله دارد.

نرخ رشد اقتصادی سالانه آمریکا در دوره ماه آوریل تا ژوئن ۲.۱ درصد، بود که این میزان یک درصد کمتر از سه ماهه اول سال است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG