لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۹

اهدای جایزه یک عمر دستاورد هنری به «پیرس برازنان»


پیرس برازنان
پیرس برازنان

آکادمی فیلم اروپا در مراسم سالانه خود از «پیرس برازنان» تجلیل می کند و جایزه یک عمر دستاورد هنری را به این بازیگر مشهور ایرلندی تبار اهدا خواهد کرد.

این عنوان افتخاری به پاس فعالیت های ارزنده این هنرمند در عرصه سینما به وی اعظا می شود. او در سه دهه اخیر در مقام بازیگر و تهیه کننده در تولید پروژه های مختلفی مشارکت داشته و یکی از چهره های فعال هالیوود محسوب می شود.

پیرس برازنان بازیگری را از دهه هفتاد میلادی و از تئاتر آغاز کرد، او در بسیاری از نمایش های مشهور شکسپیر در نقش های مختلفی حضور داشته و بازیگری کلاسیک محسوب می شود.

پیرس برازنان در دهه هشتاد میلادی به کالیفرنیا مهاجرت کرد و فعالیت های هنری خود را در هالیوود ادامه داد، او در این دوران در چند سریال تلویزیونی و فیلم سینمایی بازی کرد.

پیرس برازنان
پیرس برازنان

اما بدون شک بازی در نقش «جیمز باند» یا همان جاسوس مشهور و افسانه ای کتاب های «یانگ فلمینگ» نویسنده بریتانیایی او را به اوج شهرت رساند.

او در حالی برای بازی در این نقش انتخاب شد که پس از بازنشستگی «راجر مور» تولید این مجموعه سینمایی با بحرانی جدی مواجه شد و تهیه کنندگان جیمز باند در گزینش بازیگر جایگزین مشکلات زیادی داشتند.

بازی درخشان پیرس برازنان در «چشم طلایی» و فروش حیرت انگیز این فیلم در گیشه ها، بار دیگر این مجموعه سینمایی را زنده کرد و این ستاره ایرلندی تبار به یکی از بازیگران موفق جیمز باند تبدیل شد.

پیرس برازنان غیر از چشم طلایی در سه فیلم دیگر جیمز باند با نام های «فردا هرگز نمی میرد»، «دنیا کافی نیست» و «یک روز دیگر بمیر» بازی کرد.

پیرس برازنان
پیرس برازنان

او پس از کناره گیری از این نقش در فیلم های مختلفی بازی کرده، هم آثار پرخرج هالیوودی و هم پروژه های کوچک مستقل و هنرمند پرکاری محسوب می شود.

پیرس برازنان به جز بازیگری، صاحب یک شرکت فیلم سازی است و تاکنون یازده فیلم تولید کرده که «برادرزاده»، «جور»، «قوانین جذب» و «بزرگترین» از جمله آنها هستند.

بیست و نهمین دوره مراسم اهدای جوایز اکادمی فیلم اروپا دهم دسامبر در شهر وروکلا در لهستان برگزار می شود.

XS
SM
MD
LG