لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۲

دیدگاه| اروپا قطب نمای اخلاقی اش را گم کرده است


یادداشتی در جروسلم پست از چارلز بایبِلزر، سردبیر آژانس خبری «مدیا لاین» در آمریکا

اتحادیه اروپا پس از این که دولت ترامپ درخواست معافیت آن کشورها از مجازات های مالی جدید آمریکا را نپذیرفت خود را به ابزار دست ایران بدل کرد. اروپا ماه ها در یک روند مذاکره می کوشید به شکلی جمهوری اسلامی را با تطمیع به ماندن در توافق هسته ای مجاب کند.

این امر در پی تصمیم پرزیدنت ترامپ به ترک برجام در اردیبهشت ماه قابل پیش بینی بود.

اروپا درست زمانی که یک بار دیگر رژیم ایران با مشکلات اقتصادی و ناآرامی های داخلی روبرو است، به نجات ملاها آمده است.

در واقع اروپا طرف روسیه، چین و کره شمالی را گرفته است. اما به چه بهایی؟

آشکارا ایران بازار بزرگی برای اروپا است. اروپا قدرت مالی خود را با اجرای سیاست های سوسیالیستی از دست داده است، اما تردیدی نیست که اتحادیه این توفان را پشت سر خواهد گذاشت، همانطور که قبلا در دور قبلی تحریم ها علیه جمهوری اسلامی چنین کرد.

شاید اتحادیه اروپا از این ترس دارد که ۳۰ سال چشم بستن بر روی فعالیت های حزب الله در خاک خودش گریبانش را بگیرد. این واقعیت ماه پیش زمانی آشکار شد که مقام های مسئول در اتحادیه یک دیپلمات ایرانی مستقر در وین را برای طرحریزی یک حمله تروریستی در فرانسه دستگیر کردند.

اتحادیه اروپا صرفا از سر کینه و عداوت با ترامپ چنین می کند. روابط بروکسل و واشنگتن به هیچ عنوان دوستانه نیست و رهبر آمریکا از انتقاد از متحدان سنتی این کشور دست برنداشته است. اقدام از سر کینه توزی وقتی جان میلیون ها انسان در میان است معنای دقیق رفتار بی ملاحظه است.

جایی که آشکارا اروپا از گذشته اش درس نگرفته است، دست کم قطب نمای اخلاقی آمریکا دست نخورده باقی مانده است. یک بار دیگر در این برخورد نیک و شر سرنوشت یهودیان در میان است.

این بار ممکن است اسرائیل به یاد اروپا بیاورد که خط قرمز کجا کشیده شده است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG