لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۲

آنتونی بلینکن: همکاری‌های آمریکا و اروپا در بخش انرژی برای «امنیت جهانی» بسیار مهم است


نشست همکاری‌های ایالات متحده و اتحادیه اروپا در حوزه انرژی در محل وزارت خارجه آمریکا در واشنگتن (دوشنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۰)
نشست همکاری‌های ایالات متحده و اتحادیه اروپا در حوزه انرژی در محل وزارت خارجه آمریکا در واشنگتن (دوشنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۰)

نشست همکاری‌های ایالات متحده و اتحادیه اروپا در حوزه انرژی با هدف تمرکز بر افزایش تولید انرژی‌ها تجدیدپذیر در واشنگتن برگزار شد.

در این نشست که روز دوشنبه ۱۸ بهمن در وزارت خارجه آمریکا برگزار شد، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، طی سخنانی همکاری‌های آمریکا و اروپا در بخش انرژی را برای «مشارکت دو سوی اقیانوس اطلس» و «امنیت جهانی» بسیار بااهمیت دانست.

وی گفت که این امر به ویژه در زمانی که اروپا به دلیل فصل سرما به انرژی بیشتری نیاز دارد و روسیه بیش از پیش از اهرم انرژی خود استفاده می‌کند، بسیار مهم است.

آقای بلینکن تاکید کرد که ایالات متحده برای مقابله با معضل کمبود و گرانی شدید انرژی در اروپا هر چه در توان دارد انجام داده و خواهد داد.

در ادامه این نشست جوزپ بورل، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نیز طی سخنانی گفت در شرایطی که قیمت‌های انرژی در سرتاسر جهان افزایش یافته است، روسیه هیچ تردیدی برای استفاده از اهرم انرژی به منظور فشار به اروپا ندارد. وی خواستار ارسال پیامی نیرومند برای نشان دادن عزم و اراده لازم برای تقویت امنیت انرژی در اروپا شد.

جنیفر گرانهولم، وزیر انرژی ایالات متحده، هم در این جلسه با اشاره به دیدار اخیر خود از ایرلند گفت که نکته بسیار مهم این است که هیچ‌کس هیچ محدودیتی برای دسترسی به نور خورشید و یا استفاده از انرژی بادی ندارد. وی افزود که منابع انرژی پاک باید هرچه زودتر افزایش یابد.

نماینده فرانسه که در حال حاضر ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را در اختیار دارد،‌ در جلسه همکاری‌ها در حوزه انرژی آمریکا و اتحادیه اروپا ضمن تاکید بر ضرورت تمرکز روی انرژی‌های نوین و پایین آوردن میزان آلاینده‌های کربنی، به موضوع مناقشه‌ اخیر میان روسیه و اوکراین،‌ اشاره کرد و خواستار یافتن راه‌هایی برای استقلال بیشتر در حوزه انرژی شد.

XS
SM
MD
LG