لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۴

دیدگاه| تهران بر روی یک غرب متفرق حساب می‌کند


یادداشتی در روزنامه وال استریت جورنال از روئل مارک گرکت، افسر پیشین سی آی ای و پژوهشگر ارشد «بنیاد دفاع از دموکراسی ها»

دولت ترامپ برای بازداشتن ایران از حرکت به سوی غنی سازی اورانیوم و توسعه موشک های بالیستیک باید متحدان بیشتری را به پیوستن به این تلاش ها مجاب کند. میوه های امپریالیسم تهران تا زمانی که جهان ریشه هایش را خشک نکند، پژمرده نخواهد شد.

یک رئیس جمهوری دموکرات در سال ۲۰۲۰ می تواند پیشرفت های دولت ترامپ را معکوس کند. نگاه دموکرات ها به ایران همچنان از رویکرد باراک اوباما به توافق هسته ای ریشه می گیرد. آن ها به کم اهمیت جلوه دادن تخاصم منطقه ای تهران و به خصوص نقش آن در کشتار در سوریه و یمن ادامه داده و حسن روحانی را با وجود نقشش در اجرای حکومت پلیسی ملاها به عنوان رئیس جمهوری اصلاح طلب جا خواهند زد.

دموکرات های پیشرو به دنبال تعامل با تهران، اعاده توافق هسته ای و کاهش نقش آمریکا در خاورمیانه هستند.

با وجود سیاست تحریم محور پرزیدنت ترامپ که رژیم را از میلیاردها دلار پول محروم کرده و از جاه طلبی های استراتژیکش باز می دارد، بعید است هدف نهایی کاخ سفید مبنی بر حصول یک توافق جدید یا سقوط حکومت مذهبی طی دو سال آینده اتفاق بیافتد. رژیم ایران سرسخت است. علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، احتمالا موفق ترین دیکتاتور خاورمیانه است. ملاها و فرماندهان سپاه بسیار بیرحم تر از شاه و ژنرال هایش پیش از انقلاب هستند.

تا زمانی که تظاهرات مردمی از کنترل خارج نشود، به رژیم در شناسایی رهبران بالقوه اعتراضات کمک خواهد کرد.

این رژیم بدون یک رویکرد خصمانه تر از سوی آمریکا بعید است بساط جاه طلبی هایش را جمع کند. ملاها در روزهای خوب و بد رژیم میلیاردها دلار خرج توسعه جنگ افزار هسته ای کرده اند. حتی اگر صادرات نفت ایران به کمتر از یک میلیون بشکه در روز برسد، درآمدهای کشور برای حفظ سرویس های امنیتی وفادار به رژیم کافی خواهد بود.

ترس از حمله نظامی بالقوه هم به توقف برنامه هسته ای ایران منجر نشد.

واشنگتن عملا مسئولیت مهار سپاه پاسداران را بر عهده اسرائیل گذاشته است.

کاخ سفید باید برنامه ای بلند مدت داشته باشد.

دولت ترامپ باید بیرحمی رژیم در خارج و داخل کشور را به روشنی انعکاس دهد. حزب دموکرات و کشورهای اروپای غربی احتمالا تا زمانی که دونالد ترامپ در کاخ سفید است مقاومت خواهند کرد. برای این نیروها بی اعتنایی به یک سیاست خارجی مبتنی بر پیشبرد حقوق بشر و دموکراسی دشوار خواهد بود.

محدودیت های مندرج در برجام بر فروش تسلیحات متعارف و فناوری موشک های بالیستیک به ترتیب در سال ۲۰۲۰ و ۲۰۲۳ منقضی می شود. دموکرات ها و اروپایی ها باید این خطر بالقوه را تشخیص بدهند.

دونالد ترامپ و بسیاری از جمهوریخواهان نسبت به ترویج دموکراسی و جامعه مدنی در دیگر کشورها بی میل بوده اند. منطقی است که آن ها بر این تردید خود غلبه کنند و از هر کارت موجود علیه رژیم برای ایجاد ائتلافی بزرگتر در داخل و خارج استفاده ببرند. عقربه های ساعت در چرخش است.

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG