لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۴

مقام وزارت دارایی تردید دارد اروپا بتواند تحریم‌های آمریکا علیه ایران را به حاشیه براند


گزارشی از صالحه محسن در بلومبرگ

مقام ارشد وزارت دارایی آمریکا تهدیدهای اروپا برای ایجاد راه گریز از مجازات های پرزیدنت ترامپ علیه بخش نفتی و بانکی ایران را کم اهمیت عنوان می کند.

سیگال مَندِلکر، معاون وزارت داریی آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی، در سفر به پایتخت های اروپایی می کوشد که حمایت از تحریم های ایران را تقویت کند. مقام های اتحادیه اروپا در صدد ایجاد یک «کارگروه ویژه » موسوم به «اس پی وی» به منظور ادامه روابط مالی با ایران بدون استفاده از سیستم مالی آمریکا هستند.

مندلکر به خبرنگاران در لندن گفت: «من در واقع اصلا نگران اس پی وی نیستم و معتقدم مکانیزم های مضاعفی را برای همکاری با یکدیگر خواهیم یافت.» معاون وزارت دارایی آمریکا تاکید کرد: «من قویا باور دارم که ما تصویری مشترک با متحدان اروپایی‌مان از تهدیدهای ناشی از ایران داریم.»

اتحادیه اروپا هفته گذشته اعلام کرد که به تلاش هایش برای پرهیز از تحریم های اعمال شده پرزیدنت ترامپ سرعت بخشیده است. دولت آمریکا لغو حضور صدها شرکت غربی در ایران را نشانه ای از این می داند که موسسات در انتظار برنامه اروپا برای دور زدن تحریم ها نمی نشینند.

مندلکر با همتایان خود و چهره های بخش خصوصی در برلین، پاریس و رم ملاقات خواهد کرد و به همه به روشنی خواهد گفت که ایالات متحده کوشش ها برای پرهیز از تحریم های اعمال شده توسط رئیس جمهور را تحمل نخواهد کرد: «ما مانند لیزر بر مسدود کردن تمام راه هایی که رژیم ایران برای تامین فعالیت های برهم زننده ثبات اش در سراسر جهان استفاده می کند، متمرکز هستیم.»

مندلکر گفت امیدوار است با رهبران اروپا که از سوی حکومت تهران با خطری روشن و حاضر از جمله نقش ایران در نقشه های ترور در فرانسه و آلمان در سال های اخیر روبرو بوده اند، به مبنایی مشترک برسد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG