لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۵۹

احتیاط آمریکا و اتحادیه اروپا درباره پیشنهاد ایران برای مذاکره


احتیاط آمریکا و اتحادیه اروپا درباره پیشنهاد ایران برای مذاکره
احتیاط آمریکا و اتحادیه اروپا درباره پیشنهاد ایران برای مذاکره

آمریکا و اتحادیه اروپا خوش بینی احتیاط آمیزی نسبت به پیشنهاد ایران برای مذاکره با قدرتهای عمده جهانی درباره برنامه اتمی ابراز داشته اند.
هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا و کاترین آشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز جمعه در محل وزارت امور خارجه با یکدیگر ملاقات کردند و گفتند آنها نامه ایران برای تجدید مذاکرات را، بررسی می کنند. نامه سعید جلیلی سرپرست مذاکرات اتمی ایران پاسخ به نامه ای است که خانم اشتون در ماه اکتبر برای مقامهای ایران فرستاد.
کلینتون پاسخ ایران را «یک گام مهم» نامید و گفت جامعه بین المللی در انتظار است ایران نشان دهد آماده است به شیوه ای جدی و سازنده پشت میز مذاکره بنشیند.
خانم کلینتون همچنین یادآور شد اگر قرار باشد قدرتهای بزرگ مذاکره با ایران را از سر بگیرند، بحثها باید «کوششی مداوم» باشد تا نتیجه ای ببار آید.
آشتون، که نماینده گروه پنج به علاوه یک در تماس با ایران است، روز جمعه گفت این نامه «امکان بالقوه ای» از آمادگی ایران برای مذاکره را نشان می دهد.
آمریکا و اتحادیه اروپا به دلیل نگرانی از کوشش ایران برای ساختن تسلیحات اتمی بر تحریمها افزوده اند.
در این میان، سازمان جهانی ارتباطات مالی بین بانکها – یا سویفت – که یک مرکز مهم بانکی بین المللی تلقی می شود، روز جمعه گفت برای قطع خدمات خود با بانکهای ایرانی که هدف تحریمهای اتحادیه اروپا قرار دارند آماده می شود.

XS
SM
MD
LG