لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۱

افزایش همکاری آمریکا و اتحادیه اروپا برای مقابله با اخلال روسیه در بازار انرژی


آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در شهر بروکسل بلژیک
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در شهر بروکسل بلژیک

ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا روز سه شنبه، ۱۵ فروردین متعهد شدند که با افزایش همکاری‌هایشان، علیه هر گونه تلاش روسیه برای بی‌ثبات کردن بازارهای انرژی جهان مقابله کنند.

آمریکا و اتحادیه اروپا در بیانیه مشترکی اعلام کردند که وابستگی به روسیه برای تهیه سوخت و خدمات هسته‌ای را قطع خواهند کرد.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، همراه با جوزپ بورل، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجه و سیاست امنیتی، در نشست «شورای انرژی اتحادیه اروپا-ایالات متحده» در شهر بروکسل، پایتخت بلژیک، شرکت کرد.

از زمان تهاجم روسیه به اوکراین و کاهش شدید میزان گاز تحویلی روسیه به اروپا، همکاری در حوزه انرژی میان آمریکا و اروپا افزایش یافته است.

سیاستمداران اروپایی روسیه را به سوءاستفاده از انرژی به عنوان یک سلاح متهم کرده‌اند و در نتیجه، آمریکا و اتحادیه اروپا کالاهای روسیه، شامل ذغال سنگ و نفت، را مشمول تحریم قرار داده‌اند.

در سال ۲۰۲۱ روسیه ۲۰ درصد از اورانیوم مورد نیاز نیروگاه‌های هسته‌ای کشورهای اتحادیه اروپا را تأمین می‌کرد. اروپا حال موفق شده است بیشتر گاز وارداتی خود از روسیه را از راه‌های دیگر دریافت کند. در همین راستا، ایالات متحده در سال ۲۰۲۲ میلادی ۵۶ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی مایع به اتحادیه اروپا تحویل داد.

XS
SM
MD
LG