لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۷

توافق جدید اروپا و آمریکا بر سر تبادل اطلاعات و حفظ حریم خصوصی افراد


سه ماه پس از آن که دادگاه عالی اروپایی حکم به لغو توافق پیشین تبادل و به اشتراک گذاری اطلاعات میان اتحادیه اروپا با ایالات متحده داد، دو طرف موفق شدند در زمینه نحوه تبادل اطلاعات و حفظ حریم خصوصی افراد به یک توافق جدید دست یابند.

ورا جوروا کمیسر اتحادیه اروپا در امور قضایی، روز سه شنبه ضمن اعلام این خبر، گفت آمریکا در این توافق جدید برای نخستین بار تضمیمن‌های اجرایی لازم در مورد دسترسی قانونمند مقامات به اطلاعات شخصی افراد را داده است.

پنی پریتزکر وزیر بازرگانی ایالات متحده نیز در گفت‌وگو با خبرنگاران در همین زمینه، توافق حاصل شده را برای تجارت بین آمریکا و اروپا "مهم" دانست و گفت این توافق همچنین نشانه دیگری از روابط نزدیک دو طرف است.

دو طرف همچنین موافقت کرده‌اند که این توافق جدید را هر سال مرور کنند و در صورتی که به مورد خاصی برخوردند یا از احتمال به خطر افتادن حریم خصوصی افراد نگرانی جدیدی داشتند، آن را مطرح کنند و درصدد اصلاح توافق برآیند.

در مقابل، منتقدان می‌گویند این توافق هم کمک چندانی در حافظت از اطلاعات و حریم خصوصی شهروندان اروپایی نمی‌کند و هشدار داده‌اند که موضوع را دوباره به دادگاه ارجاع خواهند داد.

توافق قبلی برای تبادل اطلاعاتی و به اشتراک‌گذاری داده‌ها حدود ۱۵ سال پیش منعقد شده بود، اما به دنبال انتشار اخباری مبنی بر جاسوسی نهادهای اطلاعاتی آمریکا از اروپایی‌ها، یک دادگاه عالی اروپا در ماه اکتبر ۲۰۱۵ رأی به لغو آن داد.

XS
SM
MD
LG