لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۳

چشم انداز بهتر اقتصادهای پیشرفته


economy
economy
سازمان همکاری اقتصادی و توسعه می گوید ، چشم انداز رشد در اقتصادهای پیشرفته بهتر از پیش بینی های گذشته است.
بر اساس گزارش این سازمان، آمریکا و ژاپن در راس کشورهایی هستند که از رشدی قوی تر برخوردار خواهند بود، اما اروپا رشد کمتری خواهد داشت.

سازمان همکاری اقتصادی و توسعه می گوید آمارهای جدید دولتی نشان می دهد اقتصاد آمریکا با سرعت بیشتری نسبت به پیش بینی های قبلی رشد کرده است و احتمالاً چشم انداز بهتری در سال 2013 خواهد داشت.

به گزارش این سازمان، آمریکا ، بزرگترین اقتصاد جهان، در سه ماهه اول سال 2013 حدود سه ونیم درصد رشد نشان داد ، اما این رشد از ماه آوریل تا ژوئن به دو درصد کاهش خواهد یافت.
ژاپن با سه و دو دهم درصد رشد از ماه ژانویه تا مارس 2013 در رده دوم قرار دارد. بر اساس پیش بینی این سازمان، رشد ژاپن در سه ماهه دوم به دو و دو دهم درصد کاهش می یابد.

پیر کارلو پادوان اقتصاددان ارشد سازمان می گوید "چشم انداز سال 2013 نشان می دهد اقتصاد جهانی، به ویژه اقتصاد آمریکا و ژاپن بهبود داشته اند، و اروپا رشد کمتری خواهد داشت".

به گفته پاودوان گرچه اروپا توانسته است برای حل برخی از مشکلات ناشی از بحران بدهی کشورهای حوزه یورو گام بردارد ، چشم انداز رشد برای 17 اقتصاد حوزه یورو ناهمگون است.
او می گوید " آلمان بالای دو درصد رشد خواهد داشت که نشان از اقتصاد سالم این کشور دارد. اما فرانسه، دومین اقتصاد اروپا، احتمالاً در سال 2013 رشدی نخواهد داشت. اقتصاد ایتالیا نیز گرچه کوچک تر می شود ، احتمالاً رشد مثبتی خواهد داشت".

سازمان همکاری اقتصادی و توسعه گزارش جداگانه یی در ارتباط با چین منتشر کرده است که نشان می دهد اقتصاد چین در سال جاری بین 8 تا 9 درصد رشد خواهد کرد.
این سازمان می گوید ، چین با چنین رشدی می تواند تا سال 2016 ضمن پیشی گرفتن از آمریکا بزرگترین اقتصاد جهان شود.
XS
SM
MD
LG