لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۴

نماینده پیشین آمریکا در امور اوکراین در تحقیقات برای استیضاح شهادت می‌دهد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - کارکنان سه کمیته مجلس نمایندگان ایالات متحده که در کانون تحقیقات برای استیضاح مرتبط با پرزیدنت ترامپ و اوکراین قرار دارند، پنج شنبه جلسه ای پشت درهای بسته با کرت ولکر، نماینده تازه مستعفی آمریکا در امور اوکراین، برگزار می کنند.

محور پرسش ها مکالمه تلفنی ماه ژوئیه ترامپ با ولودمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، اقدامات ولکر در پی این تماس تلفنی، و فعالیت های رودی جولیانی، وکیل شخصی پرزیدنت ترامپ، در ارتباط با ادعاهای فشار بر زلنسکی برای انجام تحقیقات درباره جو بایدن، معاون پیشین ریاست جمهوری ایالات متحده، است.

این ادعاها برآمده از شکایت فرد افشاگری است که هفته پیش علنی شد و در آن به نقل از چند مقام کاخ سفید، پرزیدنت ترامپ رئیس‌جمهوری اوکراین را برای ملاقات یا صحبت با دو نفر که «رئیس جمهوری مشخصا به عنوان نماینده های شخصی اش در این موضوعات معرفی می کند» تحت فشار گذاشته بود.

ولکر یک روز پس از انتشار شکایت این افشاگر ناشناس استعفا داد.

ولکر برای ملاقات بین جولیانی و زلنسکی تلاش کرده بود. وزارت خارجه آمریکا می گوید ولکر در واکنش به درخواست یک مشاور زلنسکی او را با جولیانی در تماس گذاشته بود.

شکایت این افشاگر موجب آغاز تحقیقات رسمی دموکرات ها در مجلس نمایندگان برای استیضاح شده است. در متن شکایت افشاگر ذکر شده که یک روز پس از تماس تلفنی پرزیدنت ترامپ و زلنسکی، ولکر و گوردون ساندلند، سفیر ایالات متحده در اتحادیه اروپا، با رئیس جمهورd اوکراین و دیگر چهره سیاسی ملاقات کردند.

از گزارش مقام های آمریکایی از آن ملاقات ها چنین برمی آید که «ولکر و ساندلند به رهبران اوکراین توصیه هایی کردند تا چگونه خواسته هایی که رئیس جمهوری آمریکا در مکالمه با آقای زلنسکی عنوان کرده بود محقق شود.»

بنا بر این شکایت، افشاگر ناشناس از مقام های آمریکایی شنیده است «که آنها عمیقا نگران این بوده اند که از نظرشان جولیانی با دور زدن روند تصمیم‌گیری امنیت ملی، با مقام های اوکراینی به تعامل پرداخته» و پیام هایی را رد و بدل کرده است.

در متن شکایت اشاره شده که «مقام های وزارت خارجه آمریکا شامل ولکر و ساندلند با آقای جولیانی صحبت کرده بودند تا آسیب این روند به امنیت ملی ایالات متحده را مهار کنند.»

جلسه پنج شنبه در مجلس نمایندگان با حضور کرت ولکر نتیجه تلاش جمعی دموکرات ها در سه کمیته اطلاعات، امور خارجی، و نظارتی است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG