لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۷

یک هفته تا بازگشایی سفارت آمریکا در اورشلیم؛ چند نکته درباره انتقال سفارت آمریکا


آمریکا قرار است سفارت جدید خود را ۱۴ ماه مه در اورشلیم افتتاح کند. اقدامی که باعث خشم فلسطینی ها و خرسندی اسرائیلی ها شده است.

ابتدا یک سفارت موقت در جنوب اورشلیم فعالیت خود را در ساختمانی که اکنون کارهای کنسولی را انجام می دهد، آغاز می کند تا زمانی که یک محل مناسبی برای انتقال تمامی فعالیت های سفارت از تل آویو به اورشلیم فراهم شود.

به نوشته رویترز، از سوی سیاستمداران حامی اسرائیل در واشنگتن برای انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم فشار طولانی مدتی وجود داشته است و دونالد ترامپ نیز در شعارهای انتخاباتی وعده داده بود چنین کاری انجام دهد. این تصمیم از سوی محافظه کاران و مسیحیان تبشیری که به ترامپ و مایک پنس معاون او رای دادند، با استقبال روبرو شد.

دونالد ترامپ تحت یک قانون مصوب ۱۹۹۵ عمل کرد که آمریکا را موظف می کرد سفارت خود را به اورشلیم منتقل کند اما روسای جمهوری پیش از ترامپ به طور مرتب از اجرای آن، چشم پوشی می کردند.

پارلمان اسرائیل در سال ۱۹۸۰ قانونی را تصویب کرد که اورشلیم را «به طور کامل و یکپارچه» پایتخت اسرائیل می داند اما سازمان ملل متحد بخش شرقی اورشلیم را منطقه اشغالی می داند.

در دسامبر گذشته، ۱۲۸ کشور در یک رای گیری غیرالزام آور، از آمریکا خواستند که اورشلیم را پایتخت اسرائیل نداند. ۹ کشور در این رای گیری به نفع آمریکا رای دادند. در این رای گیری، ۳۵ کشور رای ممتنع دادند و ۲۱ کشور نیز در رای گیری شرکت نکردند.

در همین حال، خبرگزاری ها گزارش داده اند که تابلوهای رانندگی مربوط به سفارت آمریکا در اورشلیم در خیابان ها نصب شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG