لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۷

برگزاری مراسم سالگرد ۱۳ آبان در تهران


محمد رضا نقدی، فرمانده بسیج ایران: هرگونه مذاکره مخفیانه با آمریکا محکوم است.
محمد رضا نقدی، فرمانده بسیج ایران: هرگونه مذاکره مخفیانه با آمریکا محکوم است.
مراسم سنتی بزرگداشت سالگرد ۱۳ آبان امروز جمعه در مقابل ساختمان سفارت سابق آمریکا در تهران برگزار شد.

تظاهرکنندگان ماکتهایی از «موشک»‌ هایی در دست داشتند که روی آنها عبارت «ساخت ایران»‌ به چشم می خورد. این مراسم، بزرگداشت روز اشغال سفارت آمریکا در تهران بود، یا به تعبیر جمهوری اسلامی «تسخیر لانه جاسوسی» که نزدیک به ۳۳ سال پیش انجام شد و آغاز ۴۴۴ روز اسارت ۵۲ دیپلمات آمریکایی در تهران و تیره شدن و در نهایت قطع روابط میان تهران و واشنگتن را رقم زد.

محمدرضا نقدی، فرمانده بسیج ایران، در این مراسم سخنرانی و تأکید کرد هرگونه رابطه ای که وی آن را به مذاکره مخفیانه با آمریکا تعبیر کرد، از نظر وی و همفکرانش محکوم است.

برخی مقامهای ارشد جمهوری اسلامی، محمود احمدی نژاد را به تمایل برای گفت و گو با ایالات متحده متهم کرده و می گویند تصمیم قطعی و نهایی درخصوص تعامل احتمالی با آمریکا به عهده آبت الله خامنه ای است .

نقدی همچنین گفت اشغال سفارت آمریکا نقطه عطفی در تاریخ است و نشانی از سقوط آمریکا و قدرت گرفتن جمهوری اسلامی ایران است.

وی افزود:«در آن دوران،‌ آمریکا با یک تلفن می توانست دولت ما را تغییر دهد. ما سفارتخانه شان را تسخیر کردیم و امروز شاهد سقوط و تضعیف آمریکا در برابر ایران هستیم.»

نقدی از تظاهرکنندگان پرسید:«چه دلیلی دارد که کشوری در کشورهای دیگر جهان پایگاه نظامی داشته باشد؟ آمریکا در سراسر جهان بیش از ۸۶ پایگاه نظامی دارد.» آقای نقدی در ادامه گفت که ایالات متحده باید نیروی دریایی خود را از خلیج فارس، دریای مدیترانه و اقیانوس آرام به آبهای کشور خود انتقال دهد.

به تعبیر نیویورک تایمز، برخی محافظه کاران در ایران معتقدند که مهم نیست در انتخابات پیش روی ریاست جمهوری درآمریکا چه کسی پیروز شود. یکی از این محافظه کاران که در تظاهرات امروز تهران شرکت داشت، خود را نویسنده ای ۴۲ ساله معرفی کرد و به خبرنگاران خارجی گفت:«‌مهم نیست که چه کسی آمریکا را رهبری می کند، چون سیاست های آن کشور هرگز تغییر نمی کند.»
XS
SM
MD
LG