لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۳

سفارت آمریکا در اورشلیم دوشنبه با پیام پرزیدنت ترامپ افتتاح می‌شود


با ورود یک هیات عالیرتبه آمریکایی به اسرائیل زمینه برای انتقال سفارت آمریکا به این اورشلیم فراهم شده است.

اعضای هیات آمريکايی به سرپرستی ايوانکا ترامپ، دختر و مشاور ارشد پرزیدنت ترامپ، همراه با همسرش، جرد کوشنر و استيون منوشن، وزير خزانه داری آمريکا صبح یکشنبه ۲۳ اردیبهشت وارد فرودگاه بن گوريون تل آويو شدند.

اين هيات به نيابت از سوی رئيس جمهوری آمريکا برای شرکت در مراسم افتتاح ساختمان جديد سفارت آمريکا در اورشلیم، که در پایان روند انتقال این سفارتخانه از تل آويو به اورشليم صورت می‌گیرد، به اسرائيل سفر کرده است.

روز دوشنبه و در مراسم افتتاح سفارت، حدود ۸۰۰ نفر، از مقام های اسرائيلی و آمريکايی و ديپلمات های خارجی از سراسر جهان به دعوت اسرائيل در اين مراسم شرکت خواهند کرد، اما کشورهايی که مخالف اين جابجايی بوده اند، به ويژه کشورهای اروپايی، از شرکت خودداری کرده اند.

بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسرائيل روز یکشنبه در جلسۀ هفتگی کابينه بار ديگر از تصميم پرزیدنت ترامپ برای جابجایی سفارت آمریکا از تل آویو به اورشلیم قدردانی کرد و گفت: «ما اين هفته اين سعادت را داريم که شاهد يک رويداد تاريخی باشيم. اين تصميم از سوی بزرگترين قدرت جهان، دوستمان ايالات متحده اتخاذ شده است. پرزيدنت ترامپ قول داده بود اورشليم را به عنوان پايتخت اسرائيل به رسميت بشناسد و به قولش عمل کرد. به اين مناسبت فردا يک جشن واقعی خواهيم داشت.»

رئيس جمهوری آمريکا قرار است از طريق ويديو در مراسم افتتاحيۀ سفارت سخنرانی کند. فلسطينی ها در اعتراض به تصميم رئيس جمهوری آمريکا برای منتقل کردن سفارت از تل آويو به اورشليم تا کنون بارها دست به تظاهرات زده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG