لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۱

چند راکت به نزدیکی سفارت آمریکا و پایگاه نظامی نیروهای ائتلاف در بغداد اصابت کرد


یک منبع نظامی آمریکا گزارش داد که چندین موشک در اوایل روز یکشنبه ۲۷ بهمن ماه در نزدیکی سفارت ایالات متحده در بغداد اصابت کرده است.

این منبع نظامی آمریکا که نامش فاش نشده در این‌باره گفت که شلیک این راکت‌ها منجر شد تا آژیر خطر در مجتمع دیپلماتیک به صدا در بیاید اما مشخص نیست که دقیقا چند راکت پرتاب شده است.

گزارش ها حاکی است که یک دیپلمات غربی در بغداد نیز این حملات را تایید کرده است. همچنین سخنگوی ارتش آمریكا نیز گزارش داد كه این حملات تلفات جانی در پی نداشته است.

همچنین خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام نظامی آمریكایی نوشت که یک پایگاه محل استقرار نیروهای ائتلاف در منطقه سبز بغداد با چند راکت مورد هدف قرار گرفته است.

بنابر این گزارش این مقام نظامی درباره تلفات و خسارات احتمالی گزارشی نداده است.

از سوی دیگر سرهنگ مایل کاگینس، سخنگوی آمریکایی نیروهای ائتلاف بین المللی در عراق نیز در یک توئیت اصابت این راکت به محل استقرار نیروهای ائتلاف در بغداد را تایید و اعلام کرد که این حملات تلفاتی نداشته است.

روزنامه گاردین نوشت که حمله روز یکشنبه تنها چند ساعت پس از آن صورت گرفت که یکی از گروه‌های شبه نظامی تحت حمایت ایران به نام «شیعه حرکت نجباء عراق» مدعی شد که «شمارش معکوس» علیه نیروهای آمریکایی آغاز شده است.

در هفته‌های اخیر چند بار به منطقه سبز شهر بغداد حمله های راکتی انجام شده بود. از جمله در ۷ بهمن ماه چند راکت به سمت سفارت آمریکا در بغداد، شلیک شد.

این دومین بار است که از زمان کشته‌شدن قاسم سلیمانی، راکتی به سفارت آمریکا برخورد کرده است.

پیشتر ایالات متحده در بیانیه‌ای از عراق خواسته بود تا به تعهدات خود پایبند باشد و از تأسیسات دیپلماتیک آمریکا محافظت کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG