لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۲

روسیه دستور خروج «جاسوس» آمریکایی را صادر کرد


روسیه دستور خروج فوری یک کارمند سفارت آمریکا را صادر کرد، شخصی که متهم به استخدام یک افسراطلاعاتی روسیه شده تا برای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا
(سیا) کار کند.

پاتریک ونترل، معاونت قائم مقام وزارت خارجه آمریکا،ضمن تایید این موضوع گفت کارمند سفارت آمریکا در روسیه برای مدت کوتاهی دستگیر و سپس آزاد شد.

درهمین حال سازمان اطلاعات روسیه میگوید شخصی که خود را «رایان فوگل» معرفی کرده با وسائل فنی مخصوصی از جمله وسائل تغییر چهره، مقدار زیادی پول نقد و نامه ای برای یک شهروند روسی که قرار بود به استخدام درآید، برای ساعاتی بازداشت شد.

رسانه های روسیه می گویند در این نامه به افسر اطلاعاتی روسیه مبلغ صد هزار دلار و در صورت همکاری دراز مدت با سازمان «سیا» یک میلیون دلار پیشنهاد شده بود.

از سوی دیگر جان کری وزیر امورخارجه آمریکا که در حال حاضر برای شرکت در جلسه «شورای قطب شمال سوئد» در استکهلم بسر میبرد، با سرگئی لاوروف همتای روسی خود دیدار کرده است. وزارت امورخارجه آمریکا میگوید اتهامات جاسوسی به یک کارمند سفارت آمریکا مانع تلاشها برای تشکیل یک کنفرانس صلح در مورد سوریه نخواهد شد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز گفت ما خود را در زمینه همکاری با روسیه در کنفرانس صلح سوریه متعهد میدانیم.

وزارت امورخارجه روسیه نیز طی بیانیه ای گفت در زمانیکه روسای جمهوری روسیه و آمریکا آمادگی خود را برای گسترش همکاریهای دوجانبه اعلام کرده اند، چنین اقدامات تحریک آمیزی که یاد آور دوران جنگ سرد است، بهیچوجه موجب تقویت اعتماد دوجانبه نخواهد بود.
XS
SM
MD
LG