لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۲

رقابت نامزدهای جمهوریخواه و دموکرات در آخرین روزها؛ حادثه در سخنرانی ترامپ خبرساز شد


در اوج رقابت‌های انتخاباتی آمریکا و دو روز مانده به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، روزنامه دست راستی وال استریت ژورنال گزارش داده است که هیلاری کلینتون، نامزد دموکرات از رقیب جمهوری خواه خود در تازه ترین نظرسنجی چهار واحد درصد جلوتر است. این نظرسنجی را وال استریت ژورنال و شبکه خبری ای‌بی‌سی انجام داده اند.

طبق این نظرسنجی ۴۴ درصد رای دهندگان از کلینتون و ۴۰ درصد از ترامپ حمایت می کنند. دو رقیب عمده انتخابات روز یکشنبه به آخرین تلاش ها برای جذب رای ادامه می دهند.

در همین حال یک حادثه امنیتی در هنگام سخنرانی دونالد ترامپ خبرساز شد. حادثه شنبه شب ۱۵ آبان در ایالت نوادا هنگامی رخ داد که در حین سخنرانی دونالد ترامپ، فردی از میان هواداران او فریاد زد: «اسلحه!»

محافظان آقای ترامپ را به پشت صحنه برده و آن فرد را نیز دستگیر کردند اما اسلحه ای پیدا نکردند.

نامزد جمهوریخواهان در آن سخنرانی از نادیده گرفتن خود انتقاد کرد و گفت: «چنان به بیگانه تبدیل شده‌ام که انگار تا حالا هرگز مرا ندیده‌اند.»

او همچنین در تازه ترين سخنرانی‌هايش خط مشی مالی آمريکا را در قبال چین و در مقايسه با رويکردهای این کشور به باد انتقاد گرفت.

او گفت: «ما با يک ديد و زمينه فکری سياسی با چين معامله می کنيم، نتيجه‌اش هم همين می‌شود که ما هر سال ۵۰۰ ميليارد دلار ضرر می‌دهيمو بعد می‌پرسیم کجای کارمان اشتباست. »

ترامپ اضافه کرد: «آنها از باهوش‌ترين، سخن کوش‌ترين و ماهرترين آدم‌هايشان استفاده می‌کنند، آنوقت ما می‌خواهيم با منطق با آنها برخورد کنيم. من را تقصیر چین نمی‌دانم. اين حماقت رهبری ماست که اجازه می دهد چین هر چه می‌خواهد بگیرد.»

در سوی دیگر، هيلاری کلينتون در واپسين روزها، فعاليت‌های مبارزاتی خود را بر نزديک شدن بيشتر به چهره‌های محبوب مردم آمريکا، هنرمندان و ورزشکاران متمرکز کرده است.

او شنبه شب در کنار کيتی پری، خوانندۀ محبوب جوانان آمريکا گفت که اين کنسرت‌ها و جشن‌ها در واقع به پاس تلاش‌هايی است که طرفداران حزب دموکرات تا کنون برای پيروزی در انتخابات رياست جمهوری به عمل آورده اند. خانم کلينتون در اين رويداد گفت که می خواهد رئيس جمهوری همۀ مردم آمريکا باشد، چه آنها که با او موافقند و چه آنها که او را قبول ندارند.

نظرسنجی‌ها حاکی از آنست که خانم کلینتون هنوز از رقیب خود جلوتر است اما این برتری بسیار کم است و ایالت‌های سرنوشت‌ساز می‌توانند همه چیز را به نفع یکی از نامزدها تغییر دهند.

XS
SM
MD
LG