لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۱

رئیس جمهوری آمریکا چین را به تلاش برای دخالت در انتخابات کنگره متهم کرد


دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده و آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد (چپ) در نشست شورای امنیت - ۲۶ سپتامبر ۲۰۱۸
دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده و آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد (چپ) در نشست شورای امنیت - ۲۶ سپتامبر ۲۰۱۸

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز چهارشنبه چین را متهم کرد که به دنبال دخالت در انتخابات ششم نوامبر کنگره آمریکا بوده و گفت پکن به دلیل موضع او در حوزه تجارت خارجی نمی‌خواهد حزب جمهوریخواه کار خودش را انجام دهد.

پرزیدنت ترامپ در سخنرانی افتتاحیه نشست ویژه شورای امنیت سازمان ملل متحد، که در حاشیه نشست سران مجمع عمومی در مورد مقابله با گسترش سلاح‌های کشتار جمعی برگزار شد، گفت که «چین تلاش کرده در انتخابات آتی ۲۰۱۸ ما دخالت کند.»

وی اضافه کرد: «آنها نمی خواهند من یا (هم حزبی‌های جمهوریخواه) ما پیروز شوند، زیرا من نخستین رئیس جمهوری هستم که چین را در مورد تجارت به چالش کشیده‌ام و داریم در حوزه تجارت پیروز می‌شویم؛ در هر سطحی داریم پیروز می‌شویم.»

رئیس جمهوری آمریکا به جزئیات بیشتری اشاره نکرد.

وانگ یی، وزیر امور خارجه چین که در این نشست حضور داشت، دقایقی بعد که نوبت به سخنرانی او رسید، در واکنش به اظهارات رئیس جمهوری آمریکا گفت که کشورش هیچ تلاش و برنامه‌ای برای دخالت در امور داخلی کشورهای دیگر را ندارد و نخواهد داشت.

انتخابات میان دوره‌ای پائیز امسال از این جهت برای حزب جمهوریخواه اهمیت دارد که قصد دارند اکثریت خود را در هر دو مجلس کنگره حفظ کنند. دموکرات‌ها نیز می‌خواهند با شکست رقیب در این انتخابات، کرسی‌های بیشتری را تصاحب کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG