لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۱

تاریخ گواهی می دهد در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هرگز تقلب نشده است


قبل از برگزاری سومین و آخرین مناظره انتخاباتی میان دونالد ترامپ و هیلاری کلینتون در شامگاه چهارشنبه نوزدهم اکتبر، نامزد جمهوریخواهان بر نظر قبلی خود مبنی بر این که در انتخابات هشتم نوامبر می تواند تقلب صورت بگیرد تاکید کرد.

نشریه تایم در مطلبی در همین زمینه می نویسد، دونالد ترامپ برای این ادعای خود شاهدی ارائه نداد و با نظر مخالف بسیاری، از باراک اوباما رئیس جمهوری گرفته تا پال رایان و برخی کارشناسان، همراه شد.

این صداهای مخالف عمدتا بر این نکته اصرار دارند که هیچ مدرکی مبنی بر وجود امکان تقلب در انتخابات در دست نیست؛ و موضوع از این هم فراتر می رود: کارشناسان می گویند در کل تاریخ ایالات متحده حتی یک مورد از تقلب در انتخابات ریاست جمهوری وجود ندارد.

به نوشته تایم، اینها به این معنی نیست که هرگز در انتخابات آمریکا تقلب نشده؛ اما علیرغم نظر ترامپ، کسانی که به تاریخ اشراف دارند می گویند احتمال وقوع تقلب در انتخابات ۲۰۱۶ پایین است و برای فهم این نکته، اول باید بدانیم که تقلب در انتخابات چه معنایی دارد.

انتخابات ممکن است مشکلات زیادی داشته باشد، اشتباهات فنی، ساز و کار ضعیف، قوانین تبعیض آمیز و حتی جعل در رای دادن افراد.

این نشریه سپس به نقل از پیپا نوریس ، مدیر پروزه همگرایی انتخابات می گوید «اما برای تقلب باید یک دستکاری عمدی از بالا به پایین در تغییر نتیجه واقعی صورت گیرد.» او می گوید این اتفاق در کشورهای مثلا آفریقایی زیاد رخ می دهد و رهبران برای آن که بر قدرت بمانند در آرای مردم دستکاری می کنند اما این ادعا در دمکراسی های تثبیت شده ای چون ایالات متحده بعید است.

در ادامه مقاله گفته می شود که احتمال تقلب در انتخابات محلی و جاهایی با یک قدرت واحد و تکصدایی بیشتر است.

نشریه تایم در انتها با اشاره به نقش تکنولوژی و همچنین وجود رای مخفی و ایمن می گوید، در هیچ انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا تقلب نشده و به مرور زمان امکان تقلب در آن کاهش یافته است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG