لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۲

کمتر از چهار روز مانده به انتخابات آمریکا: از ایالت های مهم تا تهدید آسانژ


خط پایان رقابت انتخاباتی کم کم در حال پدیدار شدن است و در این چهار روز باقیمانده به روز نهایی رای گیری، نتایج نظرسنجی ها و شمارش آرای زودهنگام نشان می دهد که فرصت های جدیدی برای دونالد ترامپ پدیدار شده است.

نشریه هیل که عمدتا اخبار سیاسی آمریکا را پوشش می دهد در مطلبی پنج مورد را برشمرده که باید در صد ساعت پیش رو در انتخابات آمریکا در نظر داشته باشیم:

آرای ایالت نیوهمپشایر

ستادهای هیلاری کلینتون نامزد حزب دموکرات و دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوریخواه ایستگاه هایی را در این ایالت کوچک برای روز دوشنبه و درست یک روز قبل از روز رای گیری، برپا کرده اند.

تمامی نظرسنجی های انجام شده در ماه های اوت، سپتامبر و اکتبر حاکی از جلو بودن کلینتون در این ایالت داشت و در ماه اکتبر این پیش بودن خانم کلینتون از دو امتیاز به ۱۵ امتیاز صعود کرد اما سه نظرسنجی اخیر در نیوهمپشایر نشان می دهد که یا ترامپ جلوتر است و یا دو رقیب دوشادوش هستند. شمار کالج های الکتورال این ایالت اندک است اما بهبود وضع ترامپ کمپین او را هیجان زده کرده است. او قرار است روز جمعه در اتکینسون باشد و روز دوشنبه در گردهمایی منچستر حاضر شود.

خانم کلینتون نیز قرار است بعد از ظهر دوشنبه با باراک اوباما در دورهام حضور یابد.

چشمداشت ترامپ به قلمرو کلینتون

اگر ترامپ بتواند در روز رای گیری آرای ایالت های میشیگان و ویسکانسین را جلب کند، مسیر او به سوی پیروزی هموار می شود.

میشیگان از ۱۹۹۲ به این سو به کاندیدای جمهوریخواه رای نداده است. مایک پنس یار انتخاباتی ترامپ روز پنجشنبه در شهر کوچک و صنعتی پورتج در میشیگان حاضر شد. این شهر ضربه سختی از نظر اقتصادی در چند ساله اخیر متحمل شده است. تد کروز نیز همراه آقای پنس بود. کروز که پیشتر در جریان رقابت درون حزبی برای احراز نامزدی حزب جمهوریخواه از ترامپ شکست خورده و به او انتقاد کرده بود، برای اولین بار در کمپین ترامپ شرکت کرد.

دونالد ترامپ جونیور، فرزند آقای ترامپ در کلیسایی در فارمینگتون خواهد بود و اریک ترامپ پسر دیگر او قرار است در هفت شهر حضور یابد.

کلینتون نیز عصر جمعه در دیترویت است. خانم کلینتون فعلا با حدود ۶ و نیم امتیاز در میشیگان و حدود ۵ و نیم امتیاز در ویسکانسین از ترامپ جلو است.

رقابت در پنسیلوانیا

شاید ترامپ به هیچ ایالتی مثل پنسیلوانیا امید نبسته باشد.

این ایالت همواره برای جمهوریخواهان اهمیت داشته اما شاید این اهمیت برای ترامپ بیش از بقیه نامزدهای جمهوریخواه سابق اهمیت داشته باشد.

در ماه گذشته نظرسنجی ها نشان داد که امتیاز خانم کلینتون در این ایالت از ۹ به کمتر از چهار سقوط کرد و نظرسنجی دیگری نشان داد که زنان بیشتری از ترامپ حمایت می کنند اما هنوز زنان سفید پوست بیشتر طرفدار کلینتون هستند.

کمپین نامزد جمهوریخواه روز گذشته همسر دونالد ترامپ و مایک پنس را برای صحبت مستقیم با زنان این ایالت به پنسیلوانیا اعزام کرد.

خانم کلینتون نیز عصر جمعه در پیتزبرگ و سپس در فیلادلفیا خواهد بود. استیو واندر خواننده در فیلادلفیا در این گردهمایی کنسرت می دهد.

جو باید معاون ریاست جمهوری آمریکا نیز در روز شنبه در فیلادلفیا خواهد بود و کیتی پری در این شهر کنسرت خواهد داد.

رقابت تنگاتنگ در آیوا

آمار و نظرسنجی های دو ماه گذشته نشان می دهد که اوضاع ترامپ در آیوا خوب است و با فاصله خوبی از رقیبش جلو است. اما این وضع تغییر کرده است. نظرسنجی جدید نشان می دهد که ترامپ تنها با یک امتیاز از کلینتون جلو است.

مایک پنس روز پنجشنبه در آیوا حاضر شد و سناتور برنی سندرز نیز قرار است روز جمعه در آیوا در یک گردهمایی شرکت کند اما تاکنون هیچ از نامزدها اعلام نکرده اند که آیا تا روز انتخابات در این ایالت خواهند بود یا خیر.

نقش آسانژ

بخش عمده مشکلاتی که بر سر راه خانم کلینتون قرار گرفته مربوط به جنجال ایمیل هایش است و کمپین او نفسش را در سینه حبس کرده تا مبادا بمب دیگری در ساعات باقیمانده به روز رای گیری از سوی وبسایت افشاگر ویکیلیکس منفجر نشود.

افشاگری های ویکی لیکس از شرم آور بودن در ابتدا به آسیب رسان در حال حاضر بدل شده اند و موجب شده تا اف بی آی تحقیقات جدیدی را روی این مسئله آغاز کند.

نشریه هیل می نویسد در این ساعات باقیمانده جولیان آسانژ بسیار مایل است تا موج دیگری را به جریان انتخابات آمریکا وارد کند. به نظر می رسد که این روزهای آخر برای هیلاری کلینتون به کندی می گذرد.

یک رسانه روسی تازه ترین موضع گیری آسانژ را منعکس کرده که نشان می دهد او چندان مایل به پیروزی کلینتون نیست.

بنیانگذار وب سایت افشاگر ویکی‌لیکس در مصاحبه اختصاصی با شبکه تلویزیونی راشاتودی اعلام کرد به دونالد ترامپ، نامزد جمهوری خواه انتخابات آمریکا، اجازه نمی دهند در انتخابات پیروز شود.

آسانژ در استدلال خود گفته همه گروه های هیئت حاکمه و همچنین بانک ها، نهاد های اطلاعاتی، مجتمع صنایع نظامی، شرکت های بزرگ خارجی و غیره در اطراف هیلاری کلینتون متحد شده اند و این یعنی کسی نمی خواهد ترامپ پیروز شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG