لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۹

افزایش قابل توجه محبوبیت دونالد ترامپ پس از پیروزی در انتخابات


محبوبیت دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا در روزهای پس از رای گیری ایالات متحده، افزایش یافته است.

نشریه پولیتیکو این خبر را به نقل از نتایج نظرسنجی جدید این نشریه که همراه با شرکت نظرسنجی مورنینگ کانسالت انجام شده، گزارش کرده است.

۴۶ درصد از رای دهندگان در حال حاضر نظر مثبت یا نزدیک به مثبت درباره رئیس جمهوری منتخب دارند. ۱۲ درصد نظرشان نزدیک به منفی است و ۳۴ درصد از رای دهندگان ثبت شده، نظرشان به آقای ترامپ منفی است.

پولیتیکو می نویسد که این صعودی ناگهانی از روز انتخابات به بعد است. محبوبیت دونالد ترامپ در مقایسه با نظرسنجی که درست پس از انتخابات انجام شد ۹ درصد افزایش نشان داده است. نتیجه نظرسنجی مورنینگ کانسالت بلافاصله پس از انتخابات محبوبیت او را ۳۷ درصد نشان داده بود. داده های اطلاعاتی حاکی است که در عین حال مخالفت با آقای ترامپ کاهش یافته و از ۶۱درصد به ۴۶ درصد رسیده است.

همین نظرسنجی حاکی است که مقبولیت باراک اوباما نیز بالا است، ۵۴ درصد از رای دهندگان عملکرد او را تایید کرده اند و ۴۳ درصد عملکرد او را نامطلوب ارزیابی کرده اند.

کایلی دراپ از موسسان مورنینگ کانسالت و مسئول تحقیقات این نهاد می گوید: «این مرحله ماه عسل برای روسای جمهوری جدید چیز جدیدی نیست. مثلا اوباما در همین دوره با ۲۰ امتیاز افزایش آماری در سال ۲۰۰۸ مواجه شده بود.»

این نظرسنجی حاکی است که روند انتقالی در پیش گرفته شده از سوی دونالد ترامپ نمره بالایی گرفته و ۱۹ درصد شرکت کنندگان در نظرسنجی می گویند این روند نسبت به گذشته سازماندهی بهتری دارد.

نظرسنجی مشترک پولیتیکو و مورنینگ کانسالت با مشارکت ۱۸۸۵ رای دهنده ثبت شده انجام گرفته است. ۳۳ درصد از شرکت کنندگان خود را دموکرات معرفی کردند، ۳۲ درصد مستقل و ۳۳ درصد جمهوریخواه.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG