لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۵

آخرین رویارویی دو نامزد؛ شوخی‌های ترامپ و کلینتون در ضیافت شام خیریه


برخلاف مناظره انتخاباتی هیلاری کلینتون دونالد ترامپ در این مراسم با هم دست دادند.
برخلاف مناظره انتخاباتی هیلاری کلینتون دونالد ترامپ در این مراسم با هم دست دادند.

دونالد ترامپ و هیلاری کلینتون دو نامزد رقیب انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شامگاه پنجشنبه در نیویورک سخنران های مهمان یک ضیافت سالانه شام بودند و با آن که دل خوشی از هم ندارند، در سخنانشان به نیکی از یکدیگر یاد کردند.

در هفتادویکمین مراسم شام بنیاد آلفرد اسمیت، که هدفش جمع آوری اعانه برای کودکان نیازمند نیویورک است، کلینتون و ترامپ یک روز پس از سومین مناظره خود که یکی از داغترین و سخت ترین مناظره های ریاست جمهوری در تاریخ مدرن قلمداد می شود، یک بار بر صحنه سخنرانی حاضر شدند.

ترامپ اول سخنرانی کرد و سعی کرد در ابتدای سخنانش با گفتن لطیفه درباره خلق و خوی خودش که به گفته او به موضوع اصلی انتخابات ۲۰۱۶ بدل شده، فضا را گرم کند. بعد به شوخی گفت این حرف ها ممکن است رابطه او را با همسرش ملانیا تحت تاثیر قرار دهد.

او سپس ماجرای سخنرانی ملانیا در ماه ژوئیه که به جنجال رسانه ای به عنوان کپی برداری از سخنان میشل اوباما بدل شده بود پرداخت و درباره جهت دار بودن رسانه ها شوخی کرد: «رسانه ها امسال از همیشه جهت دارتر هستند. میشل اوباما سخنرانی می کند و همه عاشقش می شوند و می گویند او فوق العاده است. همسر من ملانیا همان سخنان را می گویند و همه او را به باد انتقاد می گیرند.»

او سپس یک بار دیگر در نطق خود رسانه هایی چون ان.بی.سی، سی.ان.ان، سی.بی.اس، ای.بی.سی، نیویورک تایمز و واشنگتن پست را بخشی از کمپین کلینتون توصیف کرد.

ترامپ همچنین بار دیگر با اشاره به مسئله ایمیل های کلینتون و انتشار تبادلات ایمیلی کمپین دمکرات در وبسایت افشاگر ویکی لیکس، خانم کلینتون را فاسد خواند.

او گفت: «ما از ویکی لیکس چیزهای زیادی آموختیم. مثلا هیلاری معتقد است که با در پیش گرفتن یک سیاست عمومی علنی و اتخاذ سیاستی کاملا متفاوت در محیط خصوصی مردم را فریب دهد. نمونه اش هم همین الان است: او امشب اینجا در این مجلس حاضر شده و وانمود می کند که از کاتولیک ها متنفر نیست.»

این مراسم رسمی به میزبانی کلیسای کاتولیک نیویورک برگزار شد.

این اظهارات ترامپ، موجب ناراحتی خانم کلینتون و کاردینال تیموتی دولان، اسقف اعظم نیویورک شد.

هیلاری کلینتون پس از ترامپ سخنرانی کرد و نطقش را با جک گفتن درباره مسائلی که حول سلامت وی و قیمت بالایی که بابت هر سخنرانی می گیرد، شروع کرد.

کلینتون گفت: «این مراسم آنقدر خاص است که من برنامه استراحتم را به خاطرش شکستم. و همانطور که می دانید لطف بزرگی هم به همه شما می کنم، چرا که معمولا برای سخنرانی هایی از این قبیل پول زیادی می گیرم.»

خانم کلینتون سپس درباره اظهارات اخیر ترامپ مبنی بر این که اگر برنده نشود نتیجه انتخابات را نمی پذیرد لطیفه گفت.

خانم کلینتون همچنین با شوخی کردن درباره عدم حمایت اعضای حزب جمهوریخواه از ترامپ به او کنایه زد: «هر سال دور این میز شام گروهی از جمهوریخواهان متعهد- که امسال باید به آنان بگوییم حامیان هیلاری- جمع می شوند.»

خانم کلینتون در پایان سخنرانی خود گفت او و ترامپ علی رغم تمامی اختلافات، باید بر اشتراکاتشان تاکید کنند و آنچه را که آنان را متحد می سازد فراموش نکنند.

در پایان خانم کلینتون و آقای ترامپ بر خلاف شب مناظره جنجالی، با هم دست دادند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG