لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۹

انتخابات آمریکا موجب اضطراب جدی جهان شده است


مقاله دیوید ایگنیشس در واشنگتن پست

سه هفته به انتخابات پیش بینی نتیجه آن کاری پر خطر است اما به احتمال زیاد هیلاری کلینتون به عنوان رییس جمهوری بعدی آمریکا انتخاب خواهد شد. این مهم موجب آغاز برقراری ثبات در جهان ناآرام خواهد شد.

نیت سیلور، از چهره های مطرح در نظرسنجی ها، روز دوشنبه شانس پیروزی کلینتون را ۸۸ درصد پیش بینی کرد. این میزان ۵ درصد افزایش در یک هفته را نشان می دهد و ۳۳ درصد از پایین ترین شانس او قبل از مناظره تلویزیونی اول بیشتر است. بر اساس تخمین نیت سیلور کلینتون حدود ۷ درصد در متوسط نظرسنجی های وبسایت «رییل کلییر پالیتیکس» پیش است.

هر رخدادی در سه هفته آینده رخ بدهد این ارقام ممکن است کمی تغییر کنند.

از نظر بسیاری از تحلیلگران در سه قاره جهان، ولادمیر پوتین می تازد و ایالات متحده و متحدانش در حال عقب نشینی هستند. بعضی کارشناسان معتقدند این باور که ایالات متحده برتری اش را در جنگ متعارف و عزم خود را برای استفاده از نیروی نظامی از دست داده موجب وسوسه روسیه شده است.

اما وضع به آن بدی که تصور می شود نیست. ادامه تماس های دیپلماتیک و نظامی میان واشنگتن و مسکو امکان برخورد نظامی را کاهش می دهد.

پنتاگون همچنین در حال کار بر روی جنگ افزار فوق پیشرفته ای است که در نهایت برتری آمریکا را به آن باز خواهد گرداند.

موضع مسلط روسیه در مناقشات در سوریه و اوکراین شکننده تر از آن است که به نظر می رسد. دلیل آن ضعف اقتصادی روسیه، تحریم ها و بهای پایین نفت است.

نرخ رشد اقتصادی روسیه در سال جاری کمتر از یک درصد خواهد بود. فساد و ناکارآمدی روسیه را فرا گرفته است.

لفاظی های انتخاباتی گویی از جهانی در حال فروپاشی خبر می دهد. اما رییس جمهوری بعدی آمریکا اقتصادی قوی تر و ائتلاف جهانی گسترده تری را به ارث خواهد برد. با نزدیک تر شدن به هشتم نوامبر نفس جهان در سینه اش حبس می شود.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG