لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۵

زن ۹۶ ساله که روز اعطای حق رأی به زنان در آمریکا به دنیا آمد، به یک زن رأی داد


الیس پل در حال دوختن ۳۶مین ستاره روی یک بیرق به بزرگداشت دریافت اکثریت آراء برای تصویب قانون حق رأی گیری زنان در آمریکا ۱۹۲۰
الیس پل در حال دوختن ۳۶مین ستاره روی یک بیرق به بزرگداشت دریافت اکثریت آراء برای تصویب قانون حق رأی گیری زنان در آمریکا ۱۹۲۰

گلدیس امنت، ۹۶ ساله، روزی به دنیا آمد که زن ها در آمریکا حق رأی پیدا کردند.

به گزارش واشنگتن پست، گلدیس در روز ۲۶ اوت ۱۹۲۰، در لوناکانیگ، یک شهر معدنی در غرب ایالت مریلند توسط یک قابله در خانه پدری اش به دنیا آمد.

مادرش او را گلدیس ایلین بیمن نامید.

رئیس جمهور آمریکا در آن زمان وودرو ویلسون بود و وزیر امور خارجه بینبریج کولبی.

در آن روز، کولبی در منزلش در واشنگتن دی سی نشسته و منتظر رسیدن قطاری از ایالت تنسی بود. این قطار حامل مدارکی بود که وقتی به دست کولبی رسید، آنها را امضاء کرد.

تنسی سی و ششمین ایالتی بود که اصلاح متمم ۱۹ قانونی اساسی را تصویب کرد (۱۸ اوت ۱۹۲۰)، و حال که رأی به اکثریت رسیده بود، امضای کولبی آن را هشت روز بعد (۲۶ اوت ۱۹۲۰) به یکی از قوانین رسمی کشور تبدیل کرد.

شبی که دوستان و اقوام برای دیدن گلدیس نوزاد به خانه اشان آمده بودند، شبی بود که زنان در آمریکا حق رأی پیدا کردند.

او اولین بار در سال ۱۹۴۴ هنگامی که به سن قانونی رسیده بود به صندوق آراء در بالتیمور رفت و به پرزیدنت فرنکلین روزولت رأی داد، ولی انگار که ته دلش به همسر او النور رأی داده باشد.

فرانکین و النور روزولت
فرانکین و النور روزولت

او به هری ترومن رئیس جمهوری (حزب دموکرات) نیز رأی داد که پایان بخش جنگ جهانی دوم بود. گلدیس می گوید ترومن محبوب ترین رئیس جمهوری اش بود.

او در طی سال ها به نیکسون، کندی، کارتر، و جورج دابل یو بوش رأی داد.

بیل و هیلاری کلینتون
بیل و هیلاری کلینتون

وقتی بیل کلینتون نامزد ریاست جمهوری حزب دموکرات شد، گلدیس توجهش به همسر او هیلاری رادم کلینتون جلب شد. او می گوید هیلاری او را خیلی یاد النور روزولت می انداخت که در کاخ سفید خیلی نقش داشت.

گلدیس دوره بعد را نیز به پرزیدنت بیل کلینتون رأی داد. در آن زمان زن ها تعداد رأی شان به پای مردها رسیده و حتی از مردها بیشتر بود.

گلدیس به ال گور، جان اف کری نیز رأی داده بود. و در سال ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲ به باراک اوباما رأی داد.

در اواسط ماه اکتبر مری دختر گلدیس او را از خانه سالمندان زودتر از موعد به صندوق رأی گیری برد، چون مطمئن نبود که در روز اصلی انتخابات (هشتم نوامبر) حالش خوب باشد.

گلدیس امنت که چند ماه پیش تولد ۹۶ سالگی اش را جشن گرفت، مصادف با سالگرد تصویب قانونی اساسی ای که به زنان اجازه رأی داد، شک داشت که آیا روزی را خواهد دید که به یک زن رأی بدهد.

گلدیس به مرکز رأی گیری رفت و با مداد، بیضی کوچکی را روی برگه رأی پر کرد.

او به هیلاری کلینتون رأی داد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG