لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۹

آیا رای دهندگان مردد آمریکایی می‌توانند نتیجه انتخابات را تغییر دهند؟


خلاصه‌ای از مقاله استیون شپرد در پولیتیکو

رای دهندگان مردد در آمریکا بیشتر جوانانی هستند که عمیقا از هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ نامزدهای در حزب دموکرات و جمهوریخواه انتخابات ریاست جمهوری آینده آمریکا ناراضی هستند، و سناتور برنی سندرز رقیب پیشین کلینتون، را دوست دارند. با این وجود، هیچ کس نمی داند آیا می توان آنها را به شرکت در انتخابات مجاب کرد یا خیر. شماری از آنها می گویند اگر رای بدهند، به گری جانسون و جیل استاین، کاندیداهای حزب لیبرترین و حزب سبز، رای خواهند داد.

علیرغم پیشتازی هیلاری کلینتون در نظرسنجی ها، رای دهندگان مردد که معمولا بین ۸ تا ۲۰ درصد کل رای دهندگان را تشکیل می دهند می توانند نتیجه انتخابات نوامبر را دگرگون کنند.

به نظر می رسد رای این گروه بیشترین سود و زیان را برای کلینتون داشته باشد.

مردد بودن رای دهندگان مستقل در انتخابات به هیچ عنوان امری غیرمعمول نیست.

در یک نظرسنجی شبکه خبری فاکس، تنها ۸ درصد رای دهندگان دموکرات گفته‌اند کاندیدای حزب دیگری را ترجیح می‌دهند یا رای نخواهند داد یا مردد هستند. رقم این افراد مردد در میان جمهوریخواهان ۱۰ درصد است. اما ۲۵ درصد رای دهندگان مستقل گفته اند مردد هستند.

یک نظرسنجی شبکه خبری ای.بی.سی و روزنامه واشنگتن پست درصد مرددها را کمتر نشان می دهد: ۳ درصد در میان دموکرات ها، ۶ درصد از جمهوریخواهان، و ۱۲ درصد از مستقل ها.

در نظرسنجی شبکه خبری سی.بی.اس ۲۲ درصد از مستقل ها گفتند یا رای نمی دهند یا مردد هستند. بر اساس این نظرسنجی ۷۳ درصد رای دهندگان مردد افراد به لحاظ سیاسی مستقل هستند.

احتمالا بیشتر رای دهندگان مردد جوان هستند

در نظرسنجی شبکه خبری فاکس، در میان پرسش شوندگان زیر ۳۵ سال از هر پنج نفر یک نفر به هیچ یک از دو کاندیدا رای نمی دهد. این آمار در میان گروه سنی بین ۳۵ تا ۵۴ حدود ۱۲ درصد و در رای دهندگان بالای ۵۵ سال ۹ درصد است.

در نظرسنجی مشابهی که در آن کاندیدای حزب سوم شرکت داده شده است، ۱۹ درصد از رای دهندگان زیر ۳۵ سال به گری جانسون فرماندار پیشین نیومکزیکو، کاندیدای حزب لیبرترین، رای می دهند.

در نظرسنجی شبکه خبری سی.بی.اس، ۵۵ درصد رای دهندگان مردد زیر ۴۵ سال دارند. در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲، حدود ۳۹ درصد رای دهندگان جوان بودند.

مستقل بودن رای دهندگان جوان امر تازه ای نیست: رای دهندگان جوان آنطور که پشت باراک اوباما در انتخابات ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲ قرار گرفتند، از کلینتون حمایت نمی‌کنند. مشکلات ترامپ با جوان‌ها هم از کاندیداهای قبلی حزب جمهوریخواه، میت رامنی و جان مک کین، بدتر است.

رای دهندگان جوان در این انتخابات در آخرین لحظات تصمیم خواهند گرفت. علت عمده آن علاقه شان به برنی سندرز است. در عین حال، نظرسنجی ها نشان می دهد که ۶۰ درصد رای دهندگان گروه سنی بین ۱۸ تا ۲۹ سال نگاهی منفی به کلینتون دارند و ۳۱ درصد از این گروه نگاهی مثبت به او دارند.

رای دهندگان مردد، کلینتون یا ترامپ را دوست ندارند

در نظرسنجی شبکه خبری سی.بی.اس، در میان رای دهندگان مردد، تنها ۵ درصد نظر مثبتی به هیلاری کلینتون داشتند. ۵۴ درصدشان نظر منفی به او دارند.

در مورد ترامپ: تنها ۳ درصد از مرددها نظر مثبت به او دارند و ۵۴ درصد نگاه شان به او منفی است.

پرسش مهم این است: آیا مرددها واقعا رای خواهند داد؟

اگر اکثریت رای دهندگان مردد در آخرین روزهای انتخابات پشت یکی از دو کاندیدا قرار بگیرند می‌توانند نقشی سرنوشت ساز ایفا کنند.

اما کارشناسان پیش بینی می کنند رای دهندگان مردد که عمدتا جوانان و مستقل هستند به نسبت رای دهندگان مسن و حزبی کمتر در انتخابات شرکت کنند.

موسسات نظرسنجی در نظرسنجی هایی که از آغاز پاییز و پس از "روز کارگر" انجام می دهند فاکتور کسانی را که احتمالا رای نخواهند داد به مرور از معادلات شان حذف می کنند و ارقام افرادی را منتشر می کنند که احتمالا در انتخابات رای خواهند داد.

در نخستین نظرسنجی سراسری انجام شده توسط دانشگاه کویینپیاک از رای دهندگان احتمالی که در فاصله ۱۶ تا ۲۴ اوت انجام گرفته است، تعداد رای دهندگان مردد کمتر از آن چیزی است که پیشتر گزارش شده بود: ۷ درصد رای دهندگان گروه سنی زیر ۳۵ سال، ۸ درصد گروه سنی بین ۳۵ تا ۴۹ سال، ۷ درصد گروه سنی بین ۵۰ تا ۶۴ سال، و ۶ درصد گروه سنی بالای ۶۵ سال هنوز مردد هستند.

در نظرسنجی دیگری که در آن گزینه گری جانسون و جیل استاین هم به هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ اضافه شدند، ۲۷ درصد گروه سنی زیر ۳۵ سال می گویند به جانسون و استاین رای می دهند. اما تنها ۵ درصد گروه سنی بالای ۶۵ سال به کاندیدای حزب سوم رای خواهند داد.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG