لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۶

تحقیق رویترز درباره آمار نژادی رأی دهندگان؛ ۸ درصد سیاهپوستان به دونالد ترامپ رای دادند


عکس آرشیوی از یکی از حوزه های رأی گیری در انتخابات ریاست جمهوری ۱۸ آبان ۱۳۹۵ در آمریکا
عکس آرشیوی از یکی از حوزه های رأی گیری در انتخابات ریاست جمهوری ۱۸ آبان ۱۳۹۵ در آمریکا

تحقیقات رویترز از آمارهای انتخابات اخیر آمریکا نشان می‌دهد که دونالد ترامپ با کمترین میزان حمایت سیاهپوستان و لاتین‌تبارها، در مقایسه با رؤسای جمهوری منتخب ۴۰ سال اخیر، به مقام ریاست جمهوری دست یافته است.

به نوشته خبرگزاری رویترز، این موضوع نشان دهنده شکاف عمیقی است که در جامعه آمریکا به وجود آمده و به برخی برخوردهای نژادی و سیاسی اخیر در کشور دامن زده است.

بر اساس تحقیق رویترز-ایپسوس، دونالد ترامپ در انتخابات هشتم نوامبر، ۸ درصد آرای سیاهپوستان، ۲۸ درصد آرای لاتین تبارها و ۲۷ درصد آرای شهروندان آسیایی تبار آمریکا را به خود اختصاص داد.

این در حالی است که جرج دبلیو بوش در سال ۲۰۰۰ میلادی و پیش از او رونالد ریگان در انتخابات سال ۱۹۸۴، موفق به کسب حدود ۹ درصد آرای سیاهپوستان شده بودند.

این دو رئیس جمهوری اسبق ایالات متحده از حزب جمهوریخواه هم، به ترتیب با کسب ۳۵ و ۳۴ درصد آرای لاتین تبارها، به مراتب نتیجه بهتری از آقای ترامپ در این زمینه گرفتند.

بر اساس این گزارش دونالد ترامپ برای جلب حمایت آسیایی تبارهای آمریکا، از سال ۱۹۹۲ که ثبت آمارهای دموکرافیگ (جمعیتی) انتخابات آغاز شد، ضعیف‌ترین عملکرد را داشته است.

به نوشته رویترز، پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری بر اساس آرای سفیدپوستان رقم خورد، اما عملکرد انتخاباتی اودر میان این بخش از جامعه آمریکا نیز در مقایسه با سلف خود مطلوب نبوده است.

آقای ترامپ رأی ۵۵ درصد از سفیدپوستان را دارد که در مقایسه با آمار رونالد ریگان و جرج هربرت واکر بوش کمتر است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG