لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۱

اظهارنامه مالیاتی و انتخاب معاون، چالش‌های جدید انتخاباتی ترامپ


دونالد ترامپ، تنها داوطلب باقی مانده حزب جمهوریخواه برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری آینده آمریکا، در دفتر کار خود در نیویورک.
دونالد ترامپ، تنها داوطلب باقی مانده حزب جمهوریخواه برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری آینده آمریکا، در دفتر کار خود در نیویورک.

با نزدیک شدن به پایان انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری آمریکا، موضوع عدم ارائه اظهارنامه مالیاتی دونالد ترامپ، سرمایه‌دار جمهوریخواه نیویورکی، مورد انتقاد شدید رقبای دموکرات او و حتی برخی از رهبران حزب جمهوریخواه تبدیل شده است.

این در حالی است که موضوع یافتن و معرفی معاون این داوطلب پیشتاز حزب جمهوریخواه، که با کنار رفتن همه رقبایش به نامزدی نهایی این حزب برای انتخابات هشتم نوامبر بسیار نزدیک شده است، بیش از پیش مورد توجه رسانه قرار گرفته است.

موضوع ارائه اظهارنامه مالیاتی برای داوطلبان باقی‌ مانده در انتخابات ریاست جمهوری امری مهم است؛ زیرا یکی از راه‌های اصلی نشان دادن شفافیت مالی و اعلام دخل و خرج همه شهروندان و مهاجران قانونی در ایالات متحده محسوب می‌شود.

تاکنون هیلاری کلینتون و برنی سندرز دو داوطلب نامزدی انتخابات ریاست جمهوری آینده از حزب دموکرات، اظهارنامه های مالیاتی خود را ارائه کرده‌اند، و از این رو آقای ترامپ را مورد انتقاد شدید قرار داده‌اند.

انتقاد از ترامپ به خاطر منتشر نکردن اظهارنامه مالیاتی اش

خانم کلینتون با بیان این که ارائه اظهارنامه مالیاتی برای انتخاب شونده امری بسیار بدیهی است، گفت "او درباره در کارزارهای تبلیغاتی اش درباره برنامه مالیاتی خود سخنرانی کرده و ما می‌دانیم برنامه‌ای که توسط ترامپ میلیاردر نوشته شده، برای میلیاردها مناسب است."

وی در ادامه افزود "با این حساب، چرا او اظهارنامه مالیاتی اش را ارائه نمی‌کند، در حالی که ارائه اظهارنامه یکی از بدیهی ترین اقداماتی است که از یک داوطلب ریاست جمهوری انتظار می‌رود. من و همسرم اظهارنامه ۳۳ سال پیش خودمان را ارائه کرده‌ایم. حالا پرسش اینجاست که چرا او این کار را نمی‌کند."

سناتور برنی سندرز، که خود را یکی سوسیال دموکرات می‌نامد، ماه گذشته اظهارنامه مالیاتی خود را ارائه کرد که برپایه اطلاعات ارائه شده وی صرفا از حقوق سناتوری خود امرار معاش کرده و سال گذشته حدود چهار درصد از درآمد خود را به نهادهای خیریه داده است.

میت رامنی، نامزد ناکام حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲، روز چهارشنبه در صفحه فیسبوک خود نوشت، در روزگار ما اگر کسی که تاکنون برای پستی انتخاب نشده است، حاضر به ارائه اظهارنامه مالیاتی اش نباشد، عملا برای دریافت پست رد صلاحیت شده است.

وی که خود یک میلیونر است، افزود که عدم ارائه اظهارنامه مالیاتی دونالد ترامپ نشان از مساله دار بودن آن دارد.

پیشتر آقای ترامپ گفته بود که اظهارنامه های مالیاتی مساله درآمد و دخل و خرج را شفاف نمی‌کند، و عملا کسی از میزان ثروت کسی چیزی به دست نمی‌آورد، ولی هیچگاه ارائه آن را در وقت مناسب رد نکرد.

وی در حساب توئیتری خود نوشت که اظهارنامه های مالیاتی اش تحت حسابرسی است و با پایان یافتن این فرآیند، آن را منتشر خواهد کرد.

همچنین، با یکه تاز شدن آقای ترامپ، گمانه زنی درباره گزینش معاون وی در انتخابات سراسری رسانه‌ای تر شده است.

نیوت گینگریچ جمهوریخواه، رئیس سابق مجلس نمایندگان، به این فهرست بسیار محدود پیوسته است. وی در مصاحبه با شبکه فاکس نیوز گفت با دونالد ترامپ در این باره صحبت خواهد کرد.

پیشتر نام کریس کریستی فرماندار ایالت نیوجرسی و یکی داوطلبان انتخابات امسال از حزب جمهوریخواه که از رقابت‌ها کنار رفت و اکنون از حامیان ترامپ است، مطرح شده بود.

این در حالی است که بن کارسون دیگر داوطلب ناکام رقابت‌های مقدماتی تخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ و حامی دیگر آقای ترامپ، انتخاب یک "معاون دموکرات" از سوی ترامپ را بعید نمی‌داند.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG