لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۹

واکنش‌های متفاوت روزنامه‌های ایران به روز رای گیری انتخابات آمریکا


روزنامه های ایران در روز رای گیری در آمریکا واکنش‌های متفاوتی به انتخابات ریاست جمهوری و رقابت میان کلینتون و ترامپ نشان داده‌اند.

برخی از روزنامه‌هایی که صبح سه‌شنبه، ۱۸ آبان در ایران روی دکه رفتند، اشاره پررنگی به انتخابات آمریکا نکردند اما برخی دیگر عکس اصلی صفحه اول یا طرح گرافیکی اصلی خود را به آن اختصاص دادند.

​روزنامه‌‌ «همشهری»، پرتیراژترین روزنامه ایران و روزنامه «کیهان»، از مهمترین روزنامه‌های سیاسی ایران، در صفحه اول خود اشاره کوچکی به انتخابات آمریکا کردند. روزنامه جمهوری اسلامی، نزدیک به هاشمی رفسنجانی نیز تنها به انتشار این جمله سخنگوی وزارت خارجه ایران که گفته بود «هر دولتی در آمریکا روی کار بیاید باید برجام را اجرا کند» اشاره کرد.

روزنامه‌ «اعتماد» تیتر گفت و گو با لطف الله میثمی درباره انتخابات آمریکا را در صفحه اول خود منتشر کرده و روزنامه دولتی «ایران» هم با تیتر «فینال رقابت تاجر و زن» در صفحه اول خود به موضوع انتخابات آمریکا پرداخته است.

​در این بین، روزنامه‌هایی مانند «رسالت» و «جوان»، با تیترهای منفی در صفحه اول خود سیستم انتخابات آمریکا و رفتار نامزدهای این دوره را زیر سوال بردند. «جام جم» هم با انتخاب تیتر «زلزله اخلاقی در سرزمین یانکی‌ها»، طرح گرافیکی بزرگ صفحه اول خود را به انتخابات آمریکا اختصاص داد.

روزنامه‌های شرق، دنیای اقتصاد، هفت صبح، شهروند، خراسان، اسرار، سیاست روز، جهان صنعت و چند روزنامه دیگر نیز عکس نخست صفحه خود را به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و روز سرنوشت در این انتخابات اختصاص داده اند.

برخی از این روزنامه‌ها در صفحه‌های میانی مطالب متعددی درباره این انتخابات منتشر کرده‌اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG