لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۶

کارلی فیورینا، یار انتخاباتی تد کروز کیست


خانم فیورینا، مدیر عامل پیشین شرکت کامپیوتری هیولت پاکارد (hp)، در انتخابات نامزد بود اما اسفندماه کنار کشید.
خانم فیورینا، مدیر عامل پیشین شرکت کامپیوتری هیولت پاکارد (hp)، در انتخابات نامزد بود اما اسفندماه کنار کشید.

تد کروز داوطلب نامزدی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از حزب جمهوریخواه، روز چهارشنبه و به دنبال شکست از دونالد ترامپ در "سه شنبه بزرگ ۴"، کارلی فیورینا دیگر داوطلب جمهوریخواه که پیشتر از ادامه رقابت‌ کناره گیری کرده است را به عنوان یار انتخاباتی خود معرفی کرد.

نشریه تایم به همین مناسبت، به معرفی مدیر عامل پیشین شرکت کامپیوتری هیولت پاکارد (hp) پرداخته و پنج نکته را در مورد او، که قرار است تا پایان انتخابات مقدماتی برای تعیین نامزد نهایی حزب جمهوریخواه و در صورت پیروزی تا انتخابات سراسری هشتم نوامبر همراه سناتور کروز خواهد بود، مطرح می‌کند:

مدتی است که به عنوان معاون رئیس جمهوری مطرح است

از آغاز فعالیت‌های تبلیعاتی کارلی فیورینا در بهار سال گذشته، این احتمال وجود داشت که او شانس زیادی برای کسب نامزدی نهایی حزب جمهوریخواه برای انتخابات ریاست جمهوری آینده ندارد، و در نهایت به عنوان یار انتخاباتی نامزد اصلی جمهوریخواهان و معاون رئیس جمهوری، در صورت پیروزی، معرفی خواهد شد.

کارلی فیورینا مدیر اجرایی پیشین شرکت هیولت پاکارد بود

او از سال ۱۹۹۹ تا سال ۲۰۰۵ میلادی رهبری این غول فناوری آمریکایی را به عهده داشت، تا زمانی که توسط هیات مدیره به دلیل بدبینی‌هایی که در مورد ادغام با شرکت کامپک و نگرانی‌های دیگر درباره نحوه مدیریت او، از آن سمت برکنار شد. خاتم فیورینا در دوران تبلیغات انتخاباتی به پیشینه حرفه‌ای خود می‌بالید، اما این موضوع با چالش‌هایی روبرو شد، چرا که شرکت اچ پی در رقابت با دیگر رقیبان خود با مشکلات زیادی روبرو بوده است.

او هرگز از طریق انتخابات به پست و مقامی نرسیده است

کارلی فیورینا که پیشینه حرفه‌ای او در تجارت است، تا کنون از طریق انتخابات برای هیچ پست و مقامی انتخاب نشده است. وی در سال ۲۰۱۰ برای انتخابات سنا از ایالت کالیفرنیا نامزد شد، اما به رقیب دموکرات خود باربارا باکستر باخت. او همچنین در سال ۲۰۰۸ در کمیپین جان مک کین و در سال ۲۰۱۲ به عنوان مشاور در کنار میت رامنی، نامزدهای حزب جمهوریخواه در دو دوره قبلی انتخابات ریاست جمهوری فعالیت کرد؛ که البته هر دو آنها از باراک اوباما شکست خوردند.

خانم فیورینا پیش از این هم برای تد کروز تبلیغ کرده است

اندکی پس از انصراف از ادامه رقابت‌های درون حزبی جمهوریخواهان در اواخر بهمن ماه گذشته، خانم فیورینا رسما اعلام کرد که از تد کروز در برابر سایر رقبای هم حزبی‌اش حمایت می‌کند و سناتور ایالت تگزاس را تنها فردی دانست که قادر به شکست دادن دونالد ترامپ است. از آن به بعد همواره به نفع کروز صحبت کرده و از او به عنوان یک "اصلاح طلب و مبارز بی‌باک" یاد کرده است.

او همواره در مخالفت با هیلاری کلینتون سخن گفته است

بسیاری که تصور می‌کنند که کارلی فیورینا می تواند یار انتخاباتی خوبی برای جمهوریخواهان باشد، فکر می‌کنند او می‌تواند به حزب جمهوریخواه برای جلب بیشتر آرای زنان کمک کند؛ به ویژه اگر هیلاری کلینتون به عنوان نامزد نهایی حزب دموکرات برای انتخابات سراسری هشتم نوامبر انتخاب شود. خانم فیورینا در مناظره‌های و گردهمایی‌های انتخاباتی سال گذشته خود، مستقیما خانم کلینتون، موقعیت کنونی و پیشینه سیاسی او را هدف حمله قرار داده و گفته است "او بیشتر برای یک خانه بزرگ مناسب است تا کاخ سفید،" و نمی‌تواند رئیس جمهوری ایالات متحده شود.

XS
SM
MD
LG