لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۲

بی اعتمادی هیلاری کلینتون و ولادیمیر پوتین دوجانبه است


خلاصه‌ای از مقاله ایمی فریس راتمن در وال استریت جورنال

هر چند ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه در توصیف دونالد ترامپ کاندیدای حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از واژه هایی مثبت چون «شخصی جالب و با استعداد» استفاده کرده است، اما از کاندیدای دموکرات ها به عنوان فردی اسم می برد که علنا برنامه دموکراتیزه کردن روسیه را دنبال می کند.

فیودور لوکیانوف، رییس «شورای سیاستگذاری خارجی و دفاعی»، در مسکو می گوید: «هیلاری کلینتون تجسم مکتب فکری مداخله جویی لیبرال است که روسیه آن را خطری برای حاکمیت ملی خود می بیند.»

کرملین همواره منتقد انقلاب های دموکراسی خواهانه چه در خاور میانه و چه در اوکراین در همسایگی اش بوده است. مقامات روس اغلب واشنگتن را به پیگیری سیاست «تغییر رژیم» متهم می کنند.

فیودور لوکیانوف می گوید: «کلینتون هرگز علاقه ای به تعامل با پوتین و سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، نداشت. آن ها هم همین احساس متقابل را داشتند.»

دونالد ترامپ از پوتین به عنوان «رهبری مقتدر» یاد کرده است؛ نکته‌ای که انتقاد بسیاری در غرب و حتی جمهوریخواهان در واشنگتن را به همراه داشته است.

کلینتون دوشنبه در مناظره با ترامپ، روسیه را مسول هک کردن کامپیوترهای کمیته ملی حزب دموکرات معرفی کرد.

تلاش کلینتون در زمان اداره وزارت خارجه آمریکا برای یک «آغاز دوباره» در روابط آمریکا و روسیه به سرعت به شکست انجامید. روابط دو کشور زمانی به پایین ترین سطح تقلیل پیدا کرد که کلینتون علنا انتخابات پارلمانی روسیه در سال ۲۰۱۱ را محکوم کرد.

هیلاری کلینتون در کتاب خاطرات شخصی اش در سال ۲۰۱۴ نوشت که پوتین او را برای تحریک به مخالفت هایی که روسیه معتقد است منجر به تظاهرات گسترده شد به شدت مورد انتقاد قرار داد.

مایکل مک فال، سفیر پیشین آمریکا در روسیه که چند ماه پیش از قدرت گرفتن دوباره پوتین در مقام رییس جمهور در ماه مه ۲۰۱۲ وارد مسکو شد، می گوید: «به خاطر دارم در حالی که آماده ورود به روسیه به عنوان سفیر آمریکا می شدم به این فکر می کردم که این وضعیت زندگی مرا بسیار سخت خواهد کرد.»

در دوره‌ای که کلینتون وزیر خارجه آمریکا بود از وزارت خارجه آمریکا به زبان روسی با تعبیری توهین آمیز نام برده می شد.

ناظران به این نکته اشاره می کنند که در فضای سیاسی مردانه روسیه یک رییس جمهوری زن می تواند به عنوان یک تهدید دیده شود.

پوتین به خوبی آلمانی صحبت می کند و تعاملی دیرین با دیگر رهبران زن جهان از جمله آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان دارد. اما اظهارنظرات گستاخانه درباره کلینتون در زندگی عمومی روس ها امری معمول است.

هیلاری کلینتون همچنان دستمایه شوخی های رسانه ای در روسیه است و تصاویر سرفه کردن او در تلویزیون های آن کشور بارها نشان داده شده است.

برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.
XS
SM
MD
LG