لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۱۰

ساعاتی تا انتخابات سرنوشت ساز در آمریکا؛ جهش کلینتون، ادامه انتقادات ترامپ


سه شنبه مردم آمریکا رئیس جمهوری آینده را بین کلینتون و ترامپ انتخاب می کنند.
سه شنبه مردم آمریکا رئیس جمهوری آینده را بین کلینتون و ترامپ انتخاب می کنند.

تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تنها ساعاتی باقیمانده است و دو رقیب اصلی، هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ از آخرین ساعت های باقیمانده برای تشویق بیشتر رای دهندگان به حمایت به فعالیت های انتخاباتی خود ادامه می دهند.

نامه روی یکشنبه رئیس اف بی آی که در آن اعلام کرد ایمیل های جدید هیلاری کلینتون نیز باعث اعلام جرم علیه او نمی شود، ستاد کلینتون را در موقعیت بهتری قرار دهده است. در یازده روز گذشته کلینتون و تیم او تحت فشار شدید بود.

جیمز کومی پیشتر اعلام کرده بود که ایمیل های جدیدی پیدا شده که مربوط به دستیار نزدیک خانم کلینتون است اما روز یکشنبه آقای کومی در نامه ای به قانونگذاران آمریکایی اعلام کرد بررسی ها نشان می دهد خانم کلینتون اقدام مجرمانه ای نکرده است.

هنوز نظرسنجی جدیدی برای وضعیت کلینتون بعد از نامه رئیس اف بی آی انجام نشده اما کارشناسان می گویند که این نامه باعث بهبود وضعیت خانم کلینتون شده است.

هیلاری کلینتون در نشست های انتخاباتی یکشنبه شب اشاره ای به رفع اتهامات نکرد اما از رای دهندگان خواست به پای صندوق های رای بیایند.

کلینتون گفت می خواهم رئیس جمهوری برای تمامی آمریکایی ها باشم، چه آنهایی که به من رای دادند و چه آنهایی که رای ندادند. زیرا برای التیام زخمهای کشور ما به همه نیازمندیم. ما باید یادبگیریم چگونه بدون ناسازگاری، با هم اختلاف نظر داشته باشیم.»

ترامپ: سیستم نا سالم است

دونالد ترامپ نامزد جمهوریخواهان نارضایتی خود را از نامه رئیس اف بی آی بیان کرد. یکشنبه شب او که در مینیاپولیس ایالت مینه‌سوتا سخنرانی می کرد، یادآور شد، گفته بودم که این سیستم ناسالم است، حالا خودتان دیدید.

آقای ترامپ پیشتر از نامه یازده روز پیش جیمز کومی رئیس اف بی آی که اعلام کرد پرونده ایمیل های کلینتون را دوباره بررسی می کند، استقبال کرده بود.

ترامپ از مدتها پیش در تبلیغات خود می گوید در واشنگتن فساد اداری وجود دارد و او قصد دارد این رویه را تغییر دهد. او حتی مدعی شده سیستم انتخاباتی و رسانه ها تقلبی هستند و سعی دارند به پیروزی کلینتون کمک کنند.

ترامپ روز یکشنبه با انتقاد از عملکرد پلیس فدرال همچنین گفت که چگونه می‌توانید ۶۵۰ هزار ایمیل را در عرض ۸ روز مورد بررسی و تحقیق قرار بدهید.

دفاع اوباما

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا روز یکشنبه باردیگر از خانم کلینتون حمایت کرد. رئیس جمهوری آمریکا شعار معروف خود که «هو نکنید، رای بدهید» را باز تکرار کرد و گفت «او (ترامپ) صدای هو کردن شما را نمی شنود، ولی صدای رای هایتان را خوب می شنود. علت اینکه بسیاری از محافظه کاران و جمهوریخواهان می گویند به او رای نمی دهند مشخص است، حتی اگر بگویند که از روی اجبار رای می دهند. دونالد ترامپ به هیچ وجه صلاحیت رئیس جمهور شدن و سرشت فرمانده کل قوا شدن را ندارد.»

انتخابات آمریکا روز سه شنبه در ۵۰ ایالت و مناطق تحت حمایت آمریکا برگزار می شود. پیش بینی می شود نتیجه این انتخابات تا ساعت یازده سه شنبه شب، بامداد چهارشنبه به وقت تهران مشخص شود.

تا کنون حدود چهل میلیون آمریکایی رای خود را از طریق رای گیری پیش از موعد به صندوق انداخته اند. پیش بینی می شود حدود ۱۲۵ میلیون نفر در انتخابات شرکت کنند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG