لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳ فروردین ۱۳۹۸ ایران ۱۷:۰۷

سرخط خبرها

آخرین سه شنبه بزرگ انتخابات؛ تماس اوباما با سندرز و کلینتون، تبریک به هیلاری

برنی سندرز و هیلاری کلینتون در یکی از مناظره های پیشین انتخاباتی

آخرین سه شنبه بزرگ انتخابات ریاست جمهوری آمریکا روز سه شنبه در حالی در شش ایالت برگزار شد که هیلاری کلینتون با پیروزی در چند ایالت دیگر نامزدی خود در حزب دموکرات را قطعی کرد.

گزارش کامل از سه شنبه بزرگ چهارم را اینجا پی بگیرید:
هیلاری کلینتون نامزد احتمالی دموکرات‌ها شد؛ "نقطه عطف" در تاریخ آمریکا

آخرین خبرهای سه شنبه بزرگ (این گزارش به روز نمی شود):

۸:۳۵صبح (به وقت تهران) - آسوشیتدپرس اعلام کرد اوباما در تماس با کلینتون پیروزی او برای کسب حدنصاب لازم برای نامزدی حزب دموکرات را تبریک خواهد گفت.

۸:۳۳صبح (به وقت تهران) - هیلاری کلینتون می گوید قرار بود اوباما با او تماس بگیرد اما قرار است تا ساعتی دیگر با او تماس بگیرد.

۸:۲۷صبح (به وقت تهران) - رئیس جمهوری آمریکا با نامزدهای دموکرات صحبت خواهد کرد. سی ان ان می گوید باراک اوباما به هیلاری کلینتون تبریک خواهد گفت و از سندرز تقدیر می کند. قرار است سندرز روز پنجشنبه با اوباما دیدار کند. پیشتر گفته شد اوباما از سندرز خواسته برای اتحاد حزب دموکرات کناره گیری کند.

۸:۲۲صبح (به وقت تهران) - آسوشیتدپرس اعلام کرد هیلاری کلینتون در انتخابات مقدماتی داکوتای جنوبی پیروز شده است. این ایالت ۲۰ نماینده انتخاباتی داشت.

۸:۱۹صبح (به وقت تهران) - شمارش ۲۷ درصد آرای کالیفرنیا نشان می دهد با ۳۳۵ هزار رای بیشتر، کلینتون ۶۲ به ۳۶ درصد از برنی سندرز پیش است.

۸:۰۸صبح (به وقت تهران) - ۹۹درصد آرای داکوتای جنوبی شمارش شده و کلینتون ۵۱ و سندرز ۴۸ درصد آرا را کسب کرده اند.

۸:۰۲صبح (به وقت تهران) - شمارش ۱۳ درصد آرای انتخابات مقدماتی کالیفرنیا نشان می دهد که کلینتون ۶۱ و سندرز ۳۶ درصد آرا را کسب کرده اند.

۷:۵۸صبح (به وقت تهران) - قرار است برنی سندرز در جمع حامیان اش سخنرانی کند. با توجه به پیروزی های سه شنبه شب هیلاری کلینتون آیا او کنارگیری می کند یا انتخابات مقدماتی را تا هفته آینده در واشنگتن ادامه می دهد؟

۷:۵۴صبح (به وقت تهران) - سی ان ان خبر نیویورک تایمز مبنی بر ترخیص کارکنان ستاد انتخاباتی برنی سندرز را تایید کرد. گفته شده بیش از نیمی از کارکنان کارزار انتخاباتی سندرز مرخص می شوند. پیشتر نامزدهای جمهوریخواه قبل از کناره گیری، تعداد کارکنان کارزار شان ترخیص می کردند. هنوز قطعی معلوم نیست سندرز کناره گیری می کند یا خیر؟

۷:۵۱صبح (به وقت تهران) - چون ترامپ رقیبی ندارد، پیروز انتخابات مقدماتی در ایالت کالیفرنیا اعلام شد. مجموع نماینده های انتخاباتی ترامپ به عدد ۱۳۶۱ رسید که حد نصاب برای نامزدی حزب جمهوریخواه ۱۲۳۷ است.

۷:۴۰صبح (به وقت تهران) - شمارش یک درصد آرای کالیفرنیا نشان می دهد کلینتون ۶۱ و سندرز ۳۷ درصد آرای شمارش شده را کسب کرده اند. هنوز برای جمع بندی آرای این ایالت زود است.

رای دهندگان در کالیفرنیا
رای دهندگان در کالیفرنیا

۷:۳۳صبح (به وقت تهران) - شمارش ۹۷ درصد آرای ایالت داکوتای جنوبی نشان می دهد کلینتون ۵۱ و سندرز ۴۸ درصد آرا را دارند. پیش بینی شده بود سندرز در این انتخابات پیروز شود.

۷:۲۷صبح (به وقت تهران) - شمارش ۳۲ درصد آرای ایالت مونتانا نشان می دهد کلینتون ۴۸ و سندرز ۴۶ درصد آرا را کسب کرده اند. مونتانا ۲۱ نماینده انتخاباتی دارد.

۷:۲۱صبح (به وقت تهران) - چند دقیقه دیگر رای گیری در ایالت کالیفرنیا نیز به پایان می رسد.

۷:۱۷صبح (به وقت تهران) - با پایان سخنرانی هیلاری کلینتون، چلسی دخترش و بیل کلینتون، رئیس جمهوری سابق آمریکا او را در آغوش گرفتند. خانم کلینتون بعد از سخنرانی با صدها نفر از حامیان و اعضای ستادش خوش و بش می کند.

هیلاری و بیل کلینتون
هیلاری و بیل کلینتون

۷:۱۲صبح (به وقت تهران) - وزیر خارجه سابق آمریکا در حالی اولین زن نامزد اصلی انتخابات آمریکا شده که در پایان سخنانش به حامیانش گفت هنوز کار تمام نشده و برای شکست ترامپ باید متحد شد.

۷:۰۷صبح (به وقت تهران) - کلینتون افزود: ما قوی تر خواهیم بود اگر به متحدان مان در جهان همکاری کنیم و به آنها احترام کنیم. اشاره او به انتقادات ترامپ از متحدان آمریکاست. ترامپ پیشتر گفته بود آمریکا نباید به متحدانش کمک کند اگر آنها هزینه های آمریکا را تامین نمی کنند.

۷:۰۶صبح (به وقت تهران) - کلینتون گفت: با حرف های اختلاف برانگیز ترامپ ما بزرگ نمی شویم. ما با احترام به ارزش های انسانی که آمریکا را ساخته اند بزرگ می شویم.

۷:۰۳صبح (به وقت تهران) - کلینتون با انتقاد از ترامپ گفت او در قامت ریاست جمهوری آمریکا نیست. می گوید می خواهد آمریکا را دوباره بزرگ کند اما بعد نمک روی زخم ها می پاشد. او به یک قاضی آمریکایی می گوید چون خاندان او مکزیکی هستند، پس عادل نیست.

۷:۰۱صبح (به وقت تهران) - کلینتون در کنایه ای مستقیم به ترامپ گفت ما به عنوان دموکرات معتقدیم که پل بهتر از دیوار است. او اشاره به جمله ترامپ دارد که پیشتر گفته بود برای جلوگیری از ورود مهاجران، می خواهد بین آمریکا و مکزیک دیوار بکشد.

هیلاری کلینتون
هیلاری کلینتون

۷:۰۰صبح (به وقت تهران) - خانم کلینتون از رقیبش برنی سندرز تقدیر کرد و گفت او سالها به مردم خدمت کرده و در این انتخابات توانست عده زیادی را از جمله جوانان به خود جلب کند.

۶:۵۸صبح (به وقت تهران) - کلینتون به حامیانش گفت من قول می دهم که در صورت ریاست جمهوری از حقوق همه شما دفاع کنم.

۶:۵۶صبح (به وقت تهران) - کلینتون می گوید پیروزی امشب او به یک نفر تعلق ندارد بلکه برای همه زنان و مردانی است که برای حقوق برابر تلاش کردند.

۶:۵۳صبح (به وقت تهران) - هیلاری کلینتون برای سخنرانی حاضر شد. پنج دقیقه تمام حامیانش او را تشویق کردند.

۶:۴۸صبح (به وقت تهران) - کلیپی از هیلاری کلینتون در ستاد انتخاباتی او در بروکلین نیویورک پخش شد. به نظر می رسد بعد از این کلیپ برای سخنرانی بیاید.

۶:۴۱صبح (به وقت تهران) - هیلاری کلینتون این عکس را روی توئیتر خود منتشر کرد که او را در حال تمرین سخنرانی نشان می دهد. نوشته است: "آماده"

۶:۳۵صبح (به وقت تهران) - رای گیری در ایالت مونتانا از ایالت های شمال غربی آمریکا هم به پایان رسید.

۶:۲۹صبح (به وقت تهران) - نیویورک تایمز گزارش داد سندرز قرار است تعداد زیادی از کارمندان کارزار انتخاباتی اش را مرخص کند.

۶:۲۴صبح (به وقت تهران) - شمارش ۳۸ درصد آرای نیومکزیکو نشان می دهد کلینتون ۵۳ و سندرز ۴۶ درصد آرا را کسب کرده اند.

انتخابات امروز.
انتخابات امروز.

۶:۱۹صبح (به وقت تهران) - پیروزی سندرز در ایالت داکوتای شمالی کمک چندانی به او نکرده است. تعداد کل "نماینده انتخاباتی" کلینتون ۲۴۳۹ در مقابل ۱۶۱۶ سندرز است. کلینتون برای پیروزی ۲۳۸۳ نماینده انتخاباتی نیاز داشت.

۶:۱۶صبح (به وقت تهران) - شمارش ۴۸ درصد آرای ایالت داکوتای جنوبی نشان می دهد کلینتون ۵۳ و سندرز ۴۶ درصد آرا را کسب کرده اند.

۶:۱۱صبح (به وقت تهران) - هیلاری کلینتون اولین زن در تاریخ آمریکا است که توانسته تا این حد به نامزدی نهایی دو حزب اصلی آمریکا برای انتخابات نزدیک شود.

۶:۰۹صبح (به وقت تهران) - سخنرانی هیلاری کلینتون در حالی قرار است شروع شود، که او برای اولین بار به عنوان نامزد احتمالا نهایی حزب دموکرات سخنرانی خواهد کرد.

حامیان هیلاری کلینتون منتظر سخنرانی پیروزی او هستند.
حامیان هیلاری کلینتون منتظر سخنرانی پیروزی او هستند.

۶:۰۷صبح (به وقت تهران) - سی ان ان پیش بینی کرد در ایالت داکوتای شمالی که ۱۸ نماینده انتخاباتی دارد، سندرز از کلینتون پیروز شده است.

۶:۰۳صبح (به وقت تهران) - سندرز برای روز های بعدی برنامه سخنرانی در واشنگتن دی سی، پایتخت آمریکا دارد که قرار است سه شنبه آینده آخرین انتخابات مقدماتی در آن برگزار شود.

سندرز در یکی از آخرین سخنرانی هایش در سان فرانسیسکو در ایالت کالیفرنیا
سندرز در یکی از آخرین سخنرانی هایش در سان فرانسیسکو در ایالت کالیفرنیا

۶:۰۲صبح (به وقت تهران) - سی ان ان می گوید روسای ستاد های انتخاباتی کلینتون و سندرز امروز صبح با هم صحبت کردند. گفته شده هدف اتحاد حزب دموکرات است. اما هنوز نشانه ای از کناره گیری سندرز وجود ندارد.

۵:۵۸صبح (به وقت تهران) - کالیفرنیا در انتخابات جمهوریخواهان هم تعداد بالایی "نماینده انتخاباتی" دارد اما ترامپ که بی رقیب است، پیش از این پیش بینی شده که نامزد نهایی حزب باشد. او در حال حاضر ۱۳۱۹ نماینده حزبی دارد در حالیکه حد نصاب ۱۲۳۷ بود.

۵:۵۵صبح (به وقت تهران) - انتخابات جمهوریخواهان نیز در ایالتهای کالیفرنیا، نیوجرسی، داکوتای جنوبی، مونتانا و نیومکزیکو برگزار میشود که ترامپ بی رقیب است.

۵:۵۳صبح (به وقت تهران) - جمعیت زیادی در ستاد انتخاباتی مرکزی کلینتون جمع شده اند. تا دقایقی دیگر او نیز سخنرانی خواهد کرد.

حامیان هیلاری کلینتون منتظر حضور او برای سخنرانی هستند.
حامیان هیلاری کلینتون منتظر حضور او برای سخنرانی هستند.

۵:۵۰صبح (به وقت تهران) - شمارش ۵۵ درصد آرای انتخابات مقدماتی ایالت نیومکزیکو نشان می دهد هیلاری ۵۲ به ۴۷ درصد از برنی سندرز پیش است.

۵:۴۸صبح (به وقت تهران) - سخنرانی ترامپ ادامه دارد. او درباره دخالت نظامی احتمالی آمریکا گفت: در نبرد جدیدی وارد نمی شود مگر اینکه برای امنیت شما مردم آمریکا باشد.

ترامپ در یکی از سخنرانی هایش.
ترامپ در یکی از سخنرانی هایش.

۵:۴۶صبح (به وقت تهران) - نتیجه شمارش آرای ۱۶درصد در داکوتای جنوبی نشان می دهد کلینتون ۵۵ به ۴۵ درصد از سندرز پیش است.

۵:۴۳صبح (به وقت تهران) - ترامپ اشاره ای به انتقادات از او در روز سه شنبه بخاطر اظهاراتش علیه یک قاضی نکرد و به جای آن از اتحاد حزب جمهوریخواه گفت و علنا از هیلاری کلینتون انتقاد کرد.

۵:۴۱صبح (به وقت تهران) - ترامپ به حامیان سندرز هم پیام داد، اگر از نحوه انتخاب در حزب دموکرات ناراحت هستند، بیایند و از او حمایت کنند.

۵:۳۹صبح (به وقت تهران) - ترامپ در سخنرانی اش می گوید از دموکرات ها هم دعوت می کند به او رای بدهند. او تاکید دارد "به من رای بدهید، من هرگز اجازه نمی دهم که شما شکست بخورید."

۵:۳۴صبح (به وقت تهران) - ترامپ در سخنرانی اش خواستار اتحاد همه حزب جمهوریخواه شد. امروز رئیس مجلس نمایندگان آمریکا که هم حزبی ترامپ است، از اظهارات او درباره قاضی پرونده اش انتقاد کرد و او را به نژاد پرستی متهم کرد.

۵:۳۱صبح (به وقت تهران) - ترامپ در حالی سخنرانی می کند که همسر و یکی از دخترانش در اطراف او هستند.

عکسی از سخنرانی امشب ترامپ در جمع حامیانش.
عکسی از سخنرانی امشب ترامپ در جمع حامیانش.

۵:۲۹صبح (به وقت تهران) - دونالد ترامپ سخنرانی اش را در مقر انتخاباتی اش در ساختمان به نام ترامپ، آغاز کرد. او می گوید ما تغییر بزرگی را شروع کرده ایم. من بیشترین رای انتخابات مقدماتی تاریخ انتخابات را کسب کردم. "ما یک بخش تاریخ را بستیم و بخش دیگری را شروع کردیم."

۵:۲۴صبح (به وقت تهران) - سی ان ان پیش بینی کرد که قطعا هیلاری کلینتون در انتخابات ایالت نیوجرسی پیروز شده است. پیشتر پیش بینی می شد که او از سندرز پیشی بگیرد.

۵:۲۰صبح (به وقت تهران) - بحث خواندن سخنرانی نامزدها از روی دستگاه پرامپتر مورد بحث قرار گرفته است. پرامپتر صفحه ای است که در مقابل سخنران قرار می گیرد و متن را از روی آن می خوانند. ترامپ که علاقه به سخنرانی بدون خواندن از روی پرامپتر است، با انتقاداتی مواجه شده است. از سوی دیگر دموکرات ها می گویند وقتی ترامپ سخنرانی های مهم را از رو می خواند، نشانه ضعف اوست.

۵:۱۵صبح (به وقت تهران) - انتخابات مقدماتی در ایالت های نیو مکزیکو، داکویتای شمالی و جنوبی رای گیری تا دقایقی دیگر پایان می گیرد.

یک تابلوی تبلیغاتی در ایالت نیومکزیکو که در آن می گوید برای رای نیاوردن ترامپ به کلینتون یا سندرز رای بدهید.
یک تابلوی تبلیغاتی در ایالت نیومکزیکو که در آن می گوید برای رای نیاوردن ترامپ به کلینتون یا سندرز رای بدهید.

۵:۱۰صبح (به وقت تهران) - تا ساعتی دیگر انتخابات در ایالت های مرکزی و غربی آمریکا هم به پایان می رسد.

۵:۰۳صبح (به وقت تهران) - منابع نزدیک به ترامپ می گویند او در سخنرانی اش درباره "مسیر بزرگ" سخنرانی خواهد کرد. سخنرانی او در حالی است که روز سه شنبه اظهارنظر او به جنجالی علیه خودش تبدیل شد.

۴:۵۷صبح (به وقت تهران) - دونالد ترامپ قرار است تا دقایقی دیگر در مقر انتخاباتی اش سخنرانی کند. ترامپ پیشتر رقبا را کنار زده و احتمالا نامزد نهایی حزب جمهوریخواه است.

۴:۵۱صبح (به وقت تهران) - نتایج نیوجرسی برای دموکرات ها هنوز قطعی نشده است. شمارش ۶ درصد آرا نشان می دهد کلینتون ۵۸ به ۴۱ درصد از سندرز پیش است.

۴:۴۴صبح (به وقت تهران) - آسوشیتدپرس می گوید ترامپ پیروز انتخابات مقدماتی در ایالت نیوجرسی است. آقای ترامپ در این انتخابات بی رقیب است چون بقیه نامزدها کنار کشیده اند.

۴:۳۶صبح (به وقت تهران) - سی‌ان‌ان می گوید هنوز نتیجه انتخابات نیوجرسی قابل اعلام نیست. هرچند نظرسنجی ها از پیروزی کلینتون خبردادند اما به نظر می رسد آرای اولیه رقابت شدید دو نامزد را نشان می دهد.

۴:۳۲صبح (به وقت تهران) - انتخابات در ایالت نیوجرسی به پایان رسید. این ایالت ۱۲۶ دلیگیت یا نماینده انتخاباتی دارد.

۴:۲۷صبح (به وقت تهران) - نظرسنجی ها نشان می دهد خانم کلینتون رقابت را از سندرز در ایالت نیوجرسی ببرد.

یک رای دهنده و فرزندش در نیوجرسی رای خود را روی ماشین رایگیری اعمال می کند.
یک رای دهنده و فرزندش در نیوجرسی رای خود را روی ماشین رایگیری اعمال می کند.

۴:۲۵صبح (به وقت تهران) - بعد از انتقاد ها از ترامپ، وی گفت از اظهاراتش بد تعبیر شده است. انتقاد او به همه مکزیکی ها نبوده است.

۴:۱۸صبح (به وقت تهران) - پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا که از حزب جمهخوریخواه است، اظهارات ترامپ درباره قاضی مکزیکی را مثالی از "نژاد پرستی" دانست.

۴:۱۴صبح (به وقت تهران) - یک قاضی به نام "گونزالو کوریل" در حال حاضر مسئول رسیدگی به شکایتی علیه دانشگاه دونالد ترامپ است. آقای ترامپ علیه او گفت چون قاضی مکزیکی الاصل است نمی تواند در مورد ترامپ بی طرف باشد. پیشتر ترامپ خواستار ایجاد دیواری بین آمریکا و مکزیک برای جلوگیری از مهاجرت شده بود.

حتی هم حزبی ها از ترامپ برای اظهاراتش انتقاد کردند.
حتی هم حزبی ها از ترامپ برای اظهاراتش انتقاد کردند.

۴:۱۱صبح (به وقت تهران) - درحالیکه انتخابات مقدماتی در سه شنبه بزرگ چهار برگزار می شود که روز سه شنبه ترامپ با انتقادات شدیدی حتی از حزب خود مواجه شد.

۴:۰۴صبح (به وقت تهران) - نتیجه اولین ایالتی که امشب مشخص می شود، نیوجرسی است که تا دقایقی دیگر رای گیری در آن پایان میابد و بزودی نتیجه مشخص می شود.

۳:۵۹صبح (به وقت تهران) - انتخابات امروز را هم سه شنبه بزرگ چهارم می نامند که تکلیف حدود هفتصد کرسی مشخص می شود.

۳:۵۳صبح (به وقت تهران) - اولین سه شنبه ماه مارچ، به "سه شنبه بزرگ" یا سوپر تیوزدی مشهور است. که عملا انتخابات مقدماتی در چند ایالت شروع می شود.

رای دهندگان در یک استخر در نیوجرسی رای می دهند.
رای دهندگان در یک استخر در نیوجرسی رای می دهند.

۳:۴۹صبح (به وقت تهران) - حامیان سندرز می گویند سوپر دلیگیت یا نماینده های ویژه انتخاباتی که مقام های حزبی هستند، نباید رای شان حساب شود. در حال حاضر مجموع آرا هم نشان می دهد هیلاری کلینتون ۱۳ میلیون و سندرز ده میلیون رای کسب کرده اند.

۳:۴۲صبح (به وقت تهران) - براساس مقررات حزب دموکرات، هر نامزدی که از مجموع نماینده های انتخاباتی کل ایالت ها به عدد ۲۳۸۳ برسد، نامزد حزب است. هیلاری کلینتون توانسته ۲۳۸۴ نماینده و نماینده ویژه انتخاباتی را کسب کند.

۳:۳۷صبح (به وقت تهران) - جان کینگ از مجریان سی ان ان در تحلیلی می گوید پیروزی سندرز برای کسب نامزدی حزب غیر ممکن است چون از حدود ۷۰۰ نماینده انتخاباتی باقیمانده، سندرز باید ۷۱ درصد آنها را کسب کند. در حال حاضر کلینتون ۵۴ درصد و سندرز ۴۶ درصد نماینده های انتخاباتی را کسب کرده اند.

یک حامی سندرز. کارشناسان انتخاباتی می گویند او دیگر شانسی برای نامزدی حزب ندارد.
یک حامی سندرز. کارشناسان انتخاباتی می گویند او دیگر شانسی برای نامزدی حزب ندارد.

۳:۳۱صبح (به وقت تهران) - رسانه های آمریکایی می گویند هفته پیش باراک اوباما ساعتی تلفنی با سندرز صحبت کرد. برخی گفته اند که رئیس جمهوری آمریکا تلاش دارد که او را برای کناره گیری و اتحاد حزب دموکرات تشویق کند.

۳:۲۶صبح (به وقت تهران) - قرار است هر دو نامزد حزب دموکرات سخنرانی کنند. به نظر می رسد هیلاری کلینتون سخنرانی پیروزی خواهد داشت. اما هنوز مشخص نیست که سندرز از رقابت کناره گیری کند.

۳:۲۲ صبح (به وقت تهران) - هر نامزد دموکرات به ۲۳۸۳ نماینده انتخاباتی برسد، نامزد نهایی حزب خواهد شد. پیش از این آسوشیتدپرس اعلام کرد خانم کلینتون به این رقم رسیده اما کارزار انتخاباتی سندرز می گوید رسانه ها در اعلام این نتیجه عجله کرده اند.

یک رای دهنده در کالیفرنیا. انتخابات مقدماتی کالیفرنیا ساعت ده صبح چهارشنبه به وقت تهران تمام می شود.
یک رای دهنده در کالیفرنیا. انتخابات مقدماتی کالیفرنیا ساعت ده صبح چهارشنبه به وقت تهران تمام می شود.

۳:۱۹ صبح (به وقت تهران) - در انتخابات امروز نیومکزیکو ۳۴، مونتانا ۲۱، داکوتای جنوبی ۲۰ و داکوتای شمالی ۱۸ نماینده انتخاباتی دارند.

۳:۱۵ صبح (به وقت تهران) - همچنین در سه شنبه، ۱۲۶ دلیگیت یا نماینده انتخاباتی در ایالت نیوجرسی انتخاب می شود.

۳:۱۱ صبح (به وقت تهران) - در انتخابات سه شنبه ایالت کالیفرنیا، ۴۷۵ نماینده انتخاباتی یا دلیگیت انتخاب می شود.

۳:۰۷صبح (به وقت تهران) - در انتخابات سه شنبه، بیش از ۷۰۰ نماینده انتخاباتی مشخص می شود که می تواند کار نامزدی نهایی حزب دموکرات را یکسره کند.

۳:۰۰ صبح (به وقت تهران) - روز سه شنبه ۱۸ خرداد، انتخابات مقدماتی آمریکا در شش ایالت داکوتای شمالی، کالیفرنیا، مونتانا، نیوجرسی، نیو مکزیکو و داکوتای جنوبی برگزار می شود.

مهم‌ترین خبرهای روز ایران و جهان

ادامه گرانی‌ها در بازار ایران؛ قیمت هر کیلو پیاز ۱۱هزارتومان شد

در ادامه گرانی موادغذایی در ایران، این‌بار قیمت «پیاز» در بازار افزایش یافته به طوری که رسانه‌های داخل ایران روز شنبه سوم فروردین گزارش دادند که قیمت هر کیلو پیاز در بازار به ۱۱ هزارتومان رسیده است.

اسدالله کارگر رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی به خبرگزاری ایسنا در این‌باره گفت که «بارندگی و سیل اخیر در این موضوع کمی تأثیرگذار بوده اما دلیل اصلی کاهش عرضه و افزایش قیمت پیاز در بازار داخلی صادرات است که باید جلوی آن را بگیرند.»

چغندر، کاهو و گوجه‌فرنگی از جمله کالاهایی بود که این مقام مسئول اعلام کرد شامل صادرات و گرانی شده‌اند.

این افزایش قیمت در حالی‌است که از ماه‌های قبل مردم با گرانی اقلام مختلف غذایی از جمله گوشت و مرغ در ایران مواجه شده‌اند. گرانی‌هایی که پیشتر عامل قاچاق علت اصلی آن اعلام می شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

علی‌رغم وقوع سیل مرگبار؛ استاندار گلستان به خارج از کشور رفته است

مناف هاشمی، استاندار گلستان

در حالی که شهرهای مختلف استان گلستان چندین روز است دچار سیل‌ مرگبار شده‌اند، علاوه بر عدم حضور به موقع نیروهای کمک‌رسان در مناطق حادثه دیده، مسئولان جمهوری اسلامی می‌گویند که مناف هاشمی، استاندار گلستان در خارج از کشور به سر می‌برد.

در پس انتشار گزارش‌های غیررسمی درباره عدم دسترسی به استاندار گلستان و عدم امدادرسانی به موقع در مناطق حادثه‌دیده، عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور جمهوری اسلامی روز شنبه ۳ فروردین به شبکه خبر تلویزیون ایران گفته است که «مناف هاشمی از یک ماه پیش تقاضای مرخصی داشته و اکنون خارج از کشور است.»

وزیر کشور ایران علت این مرخصی را رسیدگی به مشکلات خانوادگی اعلام کرده است.

اما سایت خبری انتخاب اعلام کرد که استاندار گلستان در زمان وقوع سیل در ایران حضور داشته است. این سایت خبری با انتشار عکسی از مصاحبه مناف هاشمی به شبکه خبر ایران نوشت «آخرین خبری که از مناف هاشمی موجود است، مربوط به ۲۸ اسفند، در بازدید از سد گلستان است، امری که نشان می دهد وی بعد از وقوع بحران کشور را ترک کرده است.»

انتخاب همچنین عکسی از مصاحبه مناف هاشمی با شبکه خبر درباره وضعیت بارش‌ها در شمال کشور را نیز منتشر کرده است.

غیبت استاندار گلستان در زمان بحران سیل در این استان، در شرایطی است که گزارش‌های رسیده به صدای آمریکا و همچنین روایت‌های شاهدان عینی در شبکه‌های اجتماعی از حجم بالای خرابی‌ها و مشکلات و عدم حضور به موقع نهادهای مسئول حکایت دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نیروهای دموکراتیک سوریه می گویند داعش شکست خورده است

پس از آن که رئیس جمهوری ایالات متحده از آزادی منطقه تحت کنترل داعش در سوریه توسط نیروهای مورد حمایت آمریکا خبر داده بود، حالا نیروهای دموکراتیک سوریه نیز اعلام کرده‌اند که در آخرین نبرد علیه داعش پیروز شده‌اند.

پرزیدنت ترامپ روز چهارشنبه در یک کارخانه تانک سازی در «لیما» در ایالت اوهایو عنوان کرد: «کار خلافت از امشب تمام شده است.»

حالا نیز «مصطفی بالی» یک سخنگوی «نیروهای دموکراتیک سوریه»، روز شنبه سوم فروردین در توییتر اعلام کرد که گروه داعش صددرصد مناطق خود را از دست داده و شکست خورده است.

پیشتر مصطفی بالی در توئیتر خود اعلام کرده بود که جنگجویان گروه دموکراتیک سوریه کنترل یک اردوگاه را در روستای «باغوز» در اختیار گرفته اند که ستیزه جویان داعش ماه ها در آن جا در محاصره بودند.

سقوط کامل «باغوز» پایان بخش خلافت خودخوانده داعش است که زمانی بخش های بزرگی از سوریه و عراق را در بر میگرفت.

بنابر گزارش‌ها قرار است دولت آمریکا یک نیروی ۴۰۰ نفری را برای زمانی نامحدود در سوریه نگاه دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وقوع انفجار در «هلمند» افغانستان سه کشته و ۳۱ زخمی برجای گذاشت

رسانه‌های محلی افغانستان از وقوع انفجار در روز شنبه سوم فروردین در ولایت هلمند در افغانستان خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری طلوع نیوز یک بمب جاسازی شده در ورزشگاه شهر لشکرگاه واقع در ولایت هلمند قبل از ظهر امروز شنبه در حین برگزاری مراسم روز دهقان منفجر شده است.

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان اعلام کرده که در این انفجار سه نفر کشته و ۳۱ نفر زخمی شدند و محمد نصرت خان، رئیس اقتصاد ولایت هلمند نیز از جمله جان‌باختگان است. شماری از مقامات امنیتی و محلی نیز در بین زخمی‌شدگان هستند.

تاکنون هیچ گروهی مسوولیت این انفجار را به عهده نگرفته است.

در روزهای گذشته و همزمان با جشن های نوروزی در افغانستان، انفجار سه مین در غرب کابل شش کشته و بیش از بیست مجروح به جای گذاشته بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تعداد جان باختگان سیل استانهای شمالی ایران به ۹ تن رسید

سیل در مازندران

بنا به اعلام مقام های محلی استان های گلستان، مازندران و خراسان شمالی، سیل در این مناطق تا کنون ۹ کشته به جای گذاشته است.

بر اساس این گزارش ها، علی عباسی، رئیس پزشکی قانونی مازندران روز جمعه دوم فروردین اعلام کرد که سیل در این استان موجب مرگ پنج نفر و ناپدید شدن یک نفر دیگر شده است.

گزارش های دیگر هم حاکی است که در پی وقوع سیل ویرانگر، دو نفر در استان خراسان شمالی و دو نفر دیگر در استان گلستان جان باخته‌اند.

در روز های اخیر با ادامه جاری شدن سیل در استان‌های گلستان، مازندران و خراسان شمالی، گزارش‌های رسیده به صدای آمریکا و همچنین روایت‌های شاهدان عینی در شبکه‌های اجتماعی از حجم بالای خرابی‌ها و مشکلات و عدم حضور به موقع نهادهای مسئول حکایت داشت.

اسماعیل نجار، رئیس سازمان مدیریت بحران در گفتگو با صداوسیما مدعی شد که تدابیری اندیشیده شده تا خسارات حداقلی باشد اما در این ویدئو می‌بینید که یک شهروند می‌گوید تمام وعده‌ها دروغ بوده و هیچ کمکی به آنها نشده است.

در این ویدئو نیز روایت یک شهروند معلول را می‌بینید و می‌شنوید که می‌گوید مسئولان به موقع برای تخلیه منازل اطلاع رسانی نکرده‌اند و وقتی تو در سیلاب گرفتار شده با همه نهادها تماس گرفته اما هیچ کمکی به او نکرده‌اند.

گزارش‌های غیررسمی از مناطق سنی نشین استان گلستان نیز حاکی از شدت بالای خرابی‌ها و کم‌کاری و بی‌توجهی مسئولان به شهروندان آسیب دیده است.

در این ویدئو یک پیرمرد ترکمن می‌گوید برای درخواست کمک به فرمانداری رفته‌اند اما آنها را از آنجا بیرون کرده‌اند.

آق قلا در گلستان یکی از مناطقی است که متحمل آسیب‌های بسیاری شده و آن طور که میرمحمد غراوی معاون امور عمرانی استاندار گلستان روز جمعه ۲ فروردین اعلام کرد حدود نیمی از شهر آق‌قلا و ۱۰ روستای این شهرستان را آب فرا گرفته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا در واکنش به بازداشت دستیار گوایدو چند بانک دولتی ونزوئلا را تحریم کرد

یک روز پس از اینکه مقام‌های دولتی آمریکا نسبت به پیامدهای بازداشت دستیار ارشد خوان گوایدو به دولت مادورو هشدار دادند، ایالات متحده تحریم‌هایی را علیه چند بانک دولتی ونزوئلا وضع کرد.

به گزارش رویترز، وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرد که روز جمعه دوم فروردین، تحریم‌هایی علیه چند بانک دولتی ونزوئلا که در حوزه توسعه و تجارت فعالیت می‌کنند، و شرکت های تابعه آنها در بولیوی و اروگوئه، وضع کرده است.

پیشتر خوان گوایدو، رئیس جمهوری موقت ونزوئلا که از سوی آمریکا به رسمیت شناخته شده است، از رژیم مادورو انتقاد کرده بود که از بانک «بندس»، یکی از بانک‌های تحریم شده، برای خارج کردن پول از کشور استفاده می‌کند.

کاخ سفید پیشتر در بیانیه ای اعلام کرده بود که متعهد است جلوی دزدیده شدن پول مردم ونزوئلا توسط دولت مادورو و بازداشت کسانی که برای تغییرات سیاسی تلاش می‌کنند را بگیرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رابرت مولر گزارش تحقیقات خود درباره دخالت در انتخابات ۲۰۱۶ را به دادستان کل آمریکا تحویل داد

«رابرت مولر» (راست) بازپرس ویژه درباره دخالت روسیه در انتخابات و «ویلیام بار» دادستان کل آمریکا

بخش انگلیسی صدای آمریکا - «رابرت مولر» بازپرس ویژه درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا گزارش نهایی خود را تحویل «ویلیام بار» دادستان کل آمریکا داد.

آقای مولر از دو سال پیش درباره نقش روسیه در انتخابات آمریکا، احتمال تبانی کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ با روسیه در انتخابات و همچنین احتمال مانع تراشی مجرمانه رئیس جمهوری تحقیق می‌کرد.

رسانه های آمریکا جمعه عصر به وقت واشنگتن گزارش دادند این گزارش تحویل وزارت دادگستری آمریکا شد.

این گزارش محرمانه است و دادستان کل آمریکا آن را مرور خواهد کرد. او باید تصمیم بگیرد چه بخشی از این گزارش در اختیار عموم قرار دهد.

هفته پیش، پرزیدنت ترامپ با استقبال از این گزارش گفته بود گزارش نهایی رابرت مولر، باید به طور علنی منتشر شود.

مولر در تحقیقات دو ساله خود، علیه شش عضو پیشین کمپین انتخاباتی ترامپ و چندین تبعه روس اعلام جرم کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اعتراضات هفتگی فلسطینی ها دو کشته برجای گذاشت

مرز غزه - آرشیو

در اعتراضات هفتگی فلسطینی ها در نزدیکی مرز غزه با اسرائیل دو فلسطینی کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مقامات امور بهداشت فلسطینی ها اعلام کردند در اعتراضات روز جمعه ۲ فروردین، دو فلسطینی توسط نیروهای اسرائیلی کشته و ۵۵ تن دیگر مجروح شدند.

ارتش اسرائیل اعلام کرد که نیروهای اسرائیلی با حدود ۹۵۰۰ تظاهرات کننده که برخی از آنها سنگ پرتاب می کردند و برخی دیگر نیز تایرهای آتش گرفته را روانه مرز می کردند، مواجه بودند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سفره هفت‌سین نوروزی در وزارت خارجه آمریکا

همزمان با تبریک نوروز توسط مایک پمپئو، سفره هفت سین نوروز در وزارت خارجه آمریکا قرار داده شد.

پیش از این وزیر خارجه ایالات متحده بامداد پنجشنبه به وقت ایران در یک پیام توئیتری نوروز و سال نو را به ایرانیان و همه کسانی که آن را جشن می‌گیرند، تبریک گفت.

وی با این آرزو که سال جدید خورشیدی سال حیات دوباره و سرشار از سلامتی و کامیابی باشد، در ادامه پیام به دو زبان انگلیسی و فارسی نوشت «نوروز مبارک.»

پیش از این (چهارشنبه شب به وقت واشنگتن) نیز دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در یک پیام نوروزی به مناسبت سال جدید خورشیدی، بار دیگر با مردم ایران ابراز همبستگی کرد.

«ریچارد گرنل» سفیر آمریکا در آلمان هم عکسی از سفره هفت‌سین با چند ایرانی را منتشر کرد و نوشت مردم ایران لیاقت یک دولتی را دارند که به حقوق بشر احترام بگذارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دانفورد: همکاری گوگل با چین برتری نظامی آمریکا را به چالش می کشد

بخش انگلیسی صدای آمریکا - افسر ارشد ارتش ایالات متحده از «گوگل»، غول فناوری آمریکا، برای پروژه هوش مصنوعی اش در چین انتقاد کرده است و می گوید آن پروژه «چالشی برای حفظ برتری نظامی آمریکا در برابر چین پدید می آورد».

گوگل می گوید قراردادش با پنتاگون در ارتباط با استفاده از هوش مصنوعی برای تجزیه و تحلیل ویدئوی پهپاد را تجدید نخواهد کرد، اما به توسعه هوش مصنوعی در چین ادامه می دهد.

ژنرال جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا، روز پنج شنبه گفت: «پروژه هوش مصنوعی در چین... به طور غیرمستقیم به نفع ارتش چین تمام می شود و چالشی برای حفظ برتری ما ایجاد خواهد کرد.»

دانفورد گفت چینی ها موسسات فعال در آن کشور را ملزم کرده اند اعضای حزب حاکم کمونیست را در شرکت هایشان راه بدهند و این امر به ارتش چین امکان دسترسی به مالکیت معنوی شرکت ها را می دهد: «این ایجاد تمایز مصنوعی میان حزب کمونیست، دولت و ارتش چین است بدون این که بین آن ها تفاوتی وجود داشته باشد.»

ژنرال ارشد ایالات متحده هفته آینده با نمایندگان گوگل برای بحث درباره این نگرانی ها دیدار می کند.

یک نماینده گوگل به صدای آمریکا گفت آن شرکت به ادامه مشارکت با دولت آمریکا، از جمله ارتش، در پروژه های خاص و در سیاست فراگیر هوش مصنوعی که با اصول گوگل سازگار باشد، متعهد است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اتحادیه اروپا معرفی یک ستیزه جوی پاکستانی به عنوان تروریست را بررسی می کند

تصاویر مسعود اظهر در دست تظاهرکنندگان هندی

بخش انگلیسی صدای آمریکا - اتحادیه اروپا ظاهرا در صدد معرفی رهبر گروه ستیزه جوی «جیش محمد» در پاکستان به عنوان یک تروریست است.

تصمیم اتحادیه اروپا یک هفته پس از فشارهای فرانسه و هند برای معرفی «مسعود اظهر» به عنوان تروریست و توقیف اموال او گرفته می شود.

«جیش محمد» پیش از این از سوی آمریکا و سازمان ملل متحد گروهی تروریستی اعلام شده است.

مسعود اظهر یک اسلامگرای افراطی است که خواهان پایان دادن به کنترل هند بر بخش مورد مشاجره منطقه کشمیر و الحاق آن به پاکستان است. او سال ۱۹۶۸ در خانواده ای مسلمان در استان پنجاب پاکستان به دنیا آمده بود.

مسعود اظهر تحصیلات دینی خود را در «جامعه علوم اسلامی» در کراچی گذراند و همان جا به کار تدریس پرداخت.

اظهر گروه «جیش محمد» را در سال ۲۰۰۰ پایه گذاری کرد و ارتباط خود را با چند گروه تروریستی از جمله «حرکت مجاهدین» و «حرکت انصار» حفظ کرده است.

تصور می شود که مقر «جیش محمد» در منطقه پیشاور و مظفرآباد پاکستان باشد.

مسعود اظهر در دهه هشتاد میلادی در افغانستان آموزش نظامی دید و با نیروهای شوروی جنگید.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ دستور داد تحریم‌های اضافی علیه کره شمالی اعمال نشود

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه دوم فروردین و در پیامی در توئیتر گفت دستور داده خزانه‌داری آمریکا از اعمال تحریم‌های اضافی بر کره شمالی خودداری کند.

پرزیدنت ترامپ در پیام خود نوشته است:‌ «امروز اعلام شد که خزانه‌داری آمریکا برنامه‌ دارد تحریم‌هایی در مقیاس بزرگ‌تر را به تحریم‌های کره شمالی اضافه کند. من امروز دستور دادم که از اعمال تحریم‌های جدید صرف‌نظر شود.»‌

حدود یک ماه پیش مذاکرات آمریکا و کره شمالی نیمه کاره ماند. با این حال پرزیدنت ترامپ گفت که رهبر کره شمالی به او گفته که آزمایش موشکی و هسته ای جدید انجام نخواهد داد. دو طرف امیدوارند مذاکرات را دوباره از سر بگیرند اما هنوز چشم اندازی برای نشست بعدی مذاکرات وجود ندارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تلاش دوباره دانشمندان برای آزمایش داروی جدید آلزایمر، یک روز پس از شکست آزمایش اولیه

نیمه مغز سالم (چپ) در کنار نیمه مغز فرد مبتلا به آلزایمر

یک روز بعد از اعلام نتایج مایوس کننده تلاش مشترک داروسازهای آمریکایی و ژاپنی، دانشمندان شرکت ژاپنی ایزای، روز جمعه دوم فروردین فاز سوم آزمایش بالینی یک داروی دیگر به نام «بی ای ان ۲۴۰۱» را برای بیماران متبلا به آلزایمر آغاز کردند.

روز پنجشنبه شرکت ایزای و همکار آمریکایی آن، شرکت بایوژن، اعلام کردند که آزمایش های مربوط به داروی «آدوکانوماب» را پیگیری نمی کنند. نتایج آزمایش های اولیه این دارو روی بیماران مبتلا به آلزایمر نشان داد که امید چندانی نمی توان با این دارو در بهبود وضعیت بیماران داشت.

شرکت ایزای و بایوژن، بطور مشترک، در حال تولید سه دارو برای بیماران مبتلا به آلزایمر بوده اند: «آدوکانوماب»، «بی ای ان ۲۴۰۱»، و «النبسستات» که همگی، به نوشته رویترز، «پروتئین آمیلوئید بتا» را که نابود کننده مغز عنوان شده، هدف قرار می دهد.

آلزایمر یکی از فراگیرترین بیماری های مرگبار است که هزینه های بسیاری را به خانواده ها و جامعه تحمیل می کند و تاکنون درمان جدید موثری برای آن پیدا نشده است. داروی های فعلی، عوارض این بیماری را تاحدی کاهش می دهد.

هزینه های مربوط به آزمایش داروی های تازه بسیار زیاد است و تلاش ها برای کشف داروهای جدید برای آلزایمر بارها شکست خورده است.

بر اساس اطلاعات معتبر، از سال ۱۹۹۸ تا ۲۰۱۷ تنها چهار درمان مورد تایید قرار گرفته و ۱۴۶ تلاش برای درمان آلزایمر شکست خورده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مایک پمپئو از مذاکرات مهم با وزیر کشور لبنان خبر داد

ریا الحسن، وزیر کشور لبنان در دیدار با مایک پمپئو

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده که در لبنان به سر می‌برد، روز جمعه دوم فروردین و در پیامی در توئیتر، از مذاکرات «مهم و سازنده» با وزیر کشور لبنان خبر داد.

آقای پمپئو گفت: «گفت‌وگوهایی باارزش با «ریا الحسن»، وزیر کشور جدید لبنان داشتیم. در مورد راه‌هایی صحبت کردیم که آمریکا و لبنان بتوانند امنیت و ثبات درون لبنان بسازند.»‌

لبنان آخرین بخش از سفر منطقه‌ای وزیر خارجه آمریکا است. مایک پمپئو پیش از این سفر به کویت و بعد اسرائیل سفر کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مجارستان یک مرد سوری را به اتهام دست داشتن در سربریدن قربانیان داعش بازداشت کرد

حمص

مقامات مجارستان یک مرد سوری را که متهم به دست داشتن در بریدن سر قربانیان داعش و عضویت در این گروه است، روز جمعه دوم فروردین، بازداشت کردند.

به گزارش رویترز، این مطلب را دادستان های بوداپست در یک بیانیه اعلام کردند. نام این فرد منتشر نشده است.

دادستان ها می گویند این مرد مظنون است که در شهر حمص، حدود ۲۰ نفر از اعضای خانواده یک فرد را که از عضویت در داعش خودداری کرده بود، در سال ۲۰۱۶ اعدام کرد.

دادستان ها می گویند فرد متهم پیش از بازداشت، منتظر اخراج شدن به یونان بود. او ابتدا به خاطر داشتن مدارک جعلی بازداشت شده بود.

«یوروجاست» نهاد قضایی اتحادیه اروپا که بر همکاری های اروپایی در مورد تحقیقات جنایی نظارت دارد، بعدا با همکاری مقامات بلژیکی و مجارستانی، مدارک جدیدی علیه این مرد سوری بدست آورد که وی را با عضویت در داعش مرتبط کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جنرال موتورز، در پی انتقاد پرزیدنت ترامپ، از استخدام و خودروی برقی خبر می دهد

جنرال موتورز، کمتر از یک هفته پس از توییت های انتقادی پرزیدنت ترامپ از بسته شدن کارخانه مستقر در ایالت اوهایو، از طرح هایی برای استخدام ۳۰۰ نفر و تولید یک خودروی جدید برقی در کارخانه ای در شمال دیترویت خبر می دهد.

این خودروسازی بزرگ آمریکا می گوید در کارخانه اش در «اوریون تاون شیپ» در ایالت میشیگان ۳۰۰ میلیون دلار هزینه خواهد کرد تا یک «شورولت» با نیروی محرکه باطری موسوم به «بولت» تولید کند.

جنرال موتورز نگفته است که کارگران جدید چه موقع کار را شروع خواهند کرد یا چه موقع خودروی جدید به فروش گذاشته می شود. این شرکت همچنین اعلام نکرده است که آیا استخدام های جدید شامل نیروی تازه کار خواهد بود یا شامل افرادی است که پیشتر کارشان را در تعطیلی چهار کارخانه دیگر در ماه ژانویه از دست داده بودند.

جنرال موتورز روز جمعه همچنین از طرح هایی برای یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری و ۳۰۰ فرصت شغلی جدید در کارخانه های خود خبر داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دو نیروی آمریکا در افغانستان کشته شدند

بخش انگلیسی صدای آمریکا - مرکز «تعلیمات، کمک، مشورت» تحت رهبری «ناتو» در بیانیه ای اعلام کرده است که دو نیروی آمریکایی روز جمعه در جریان یک عملیات در افغانستان کشته شدند.

این مرکز جزئیات بیشتری از جمله اسم نیروهای کشته شده را ارائه نداده است.

ماموریت نیروهای آمریکایی راهنمایی و یاری نیروهای افغان در نبرد با طالبان بوده که سال ۲۰۰۱ از قدرت خلع شدند.

با وجود برگزاری چند دور مذاکرات میان ستیزه جویان طالبان و مقام های آمریکا بر سر یک توافق صلح، خشونت در افغانستان فروکش نکرده است.

آخرین گفتگوها در ماه جاری در حالی انجام شد که دو طرف از پیشرفت در مذاکرات خبر دادند، ولی توافقی برای پایان دادن به جنگ ۱۷ ساله اعلام نشد.

مرکز «تعلیمات، کمک، مشورت» شامل ۱۷ هزار نیرو است که نیمی از آن ها از ایالات متحده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تصادف دو اتوبوس در غنا ده ها کشته برجای گذاشت

عکس تزئینی است

دست کم ۶۰ نفر روز جمعه در تصادف دو اتوبوس در غنا کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این حادثه روز جمعه ۲ فروردین در جنوب غنا رخ داد.

پلیس می گوید این دو خودرو در دو مسیر جدا حرکت می کردند که تصادف کردند و یکی از اتوبوس ها آتش گرفت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تشییع قربانیان تیراندازی مساجد نیوزیلند؛ یک رهبر مذهبی: دل شکسته ایم، اما در هم شکسته نیستیم

بخش انگلیسی صدای آمریکا - هزاران نفر روز جمعه در یک مراسم خاکسپاری در گورستانی در نیوزیلند شرکت کردند که طی آن پیکر ۲۶ نفر از ۵۰ قربانی تیراندازی در مسجدی در جمعه گذشته، به خاک سپرده شد. یک کودک ۳ ساله در میان قربانیان بود.

در مراسمی در فضای آزاد در مقابل مسجد محل تیراندازی مرگبار در شهر «کرایست چرچ»، امام «جمیل فوده» خطاب به هزاران تن از حاضران گفت که «ما دل شکسته ایم، اما در هم شکسته نیستیم.»

او به جمعیت گفت: «نفرت باطل خواهد شد و عشق ما را نجات خواهد داد.»

امام از «همسایگانی که درهایشان را به روی ما گشودند تا از دست قاتل نجات دهند» و «آن هایی که خودروهایشان را کنار زدند تا به ما کمک کنند» تشکر کرد.

جمیل فوده همچنین از جاسیندا آردرن، نخست وزیر نیوزیلند، «برای در کنار هم نگاه داشتن خانواده های ما و ادای احترام با یک روسری ساده» تشکر کرد و گفت رهبری نخست وزیر «درسی برای جهان» بود.

آردرن پیش از سخنان امام و پس از مراسم دعا گفت: «نیوزیلند با شما سوگوار است، ما یکی هستیم.»

نخست وزیر نیوزیلند روز پنج شنبه از ممنوعیت استفاده از انواع مسلسل های نظامی اتوماتیک و نیمه اتوماتیک خبر داده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

۳۱ فرد و نهاد ایرانی که آمریکا به تحریم‌ها اضافه کرد، چه کسانی هستند

ساختمان وزارت خزانه داری ایالات متحده

وزارت خزانه داری ایالات متحده نام ۱۴ شخصیت حقیقی و ۱۷ نهاد را به تحریم های هسته ای و موشکی جمهوری اسلامی ایران اضافه کرد. اما این افراد چه کسانی هستند.

در لیست دفتر کنترل دارایی‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا به این ۱۴ نفر اشاره شده است: منصور عسگری، محمد مهدی دائمی عطاران، روح‌ الله قادری برمی، سعید برجی، رضا ابراهیمی، غلامرضا اطاعتی، محمد حسین حقیقیان، جلال امامی قره حاجیلو، سید اصغر هاشمی‌تبار، مهدی معصومیان، محمدرضا مهدی‌پور، اکبر مطلبی‌زاده، محمدجواد صفری، محسن شفایی.

در فهرست تحریم‌های آمریکا موسوم به SDN به ۱۷ نهاد اشاره شده که به این شرح هستند: گروه ابوریحان، گروه بوعلی، گروه حیدر کرار، کیمیا پخش شرق، شرکت پیشرو داروی پردیس، پویا الکترو سامان نیرو، مرکز تحقیقاتی صدرا، گروه شهید آوینی، گروه شهید بابایی، گروه شهید چمران، گروه شهید فخار مقدم، گروه شهید کریمی، گروه شهید کاظمی، گروه شهید موحد دانش، مرکز تحقیقات فناوری و علوم شهید شکری، گروه شهید زین‌الدین و مرکز تحقیقات فناوری و علوم شیخ بهایی.

با اینکه در تحریم های آمریکا علیه ایران، دارو و غذا استثنا شده است، اما ایالات متحده می گوید جمهوری اسلامی از پوشش شرکت های دارویی برای دور زدن تحریم ها استفاده می کند؛ به همین دلیل در فهرست جدید برخی از این نهادها اضافه شده اند.

این تحریم ها در ادامه فشار ایالات متحده برای تغییر رفتار جمهوری اسلامی ایران است.

نگرانی های ایالات متحده از اقدامات جمهوری اسلامی

ایالات متحده می‌گوید که توافق هسته ای با ایران در رفتار این کشور تاثیر مثبتی نداشته است. پرزیدنت ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران را اعلام کرد. پرزیدنت ترامپ در دو مقطع در مرداد و آبان امسال دستور بازگشت تحریم های هسته ای علیه جمهوری اسلامی ایران را صادر کرد.

ایالات متحده می گوید که جمهوری اسلامی بزرگترین دولت حامی تروریسم است، برنامه موشک بالیستیک خود را برخلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ادامه می دهد، و عامل بی‌ثباتی در خاورمیانه است.

در ماههای گذشته چند نقشه افراد وابسته به جمهوری اسلامی برای ترور مخالفان سیاسی در اروپا نیز کشف شد و منجر به اقدام دیپلماتیک از سوی کشورهای فرانسه،‌ آلمان، دانمارک، و هلند علیه رژیم ایران شد.

آزمایش‌های موشکی ایران پیش از این نیز با واکنش کشورهای غربی مواجه شده بود و آن‌ها بارها از جمهوری اسلامی خواسته بودند تولید و آزمایش این موشک‌ها را متوقف کند.

ایران طی سال‌های اخیر دست به انجام آزمایش‌های موشکی زده است که روی برخی از آن‌ها به زبان‌های مختلف (از جمله عبری) شعار «نابودی اسرائیل» نقش بسته بود.

وزیر خارجه آمریکا یکم خرداد با اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط ایالات متحده برای توافق با جمهوری اسلامی را برشمرد که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران است.

برخی از این شروط شامل توقف حمایت از تروریسم و خودداری از اقدامات مخرب در منطقه نظیر حمایت از حزب الله لبنان و دخالت در کشورهای منطقه است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سیل در ایالت نبراسکا صدها میلیون دلار خسارت برجای گذاشت

مقامات ایالت نبراسکا در آمریکا می گویند سیل اخیر در این ایالت، بیش از ۶۴۰ میلیون دلار خسارت به املاک عمومی و خصوصی وارد کرده است.

به گزارش آسوشیتدپرس در روز جمعه ۲ فروردین، سیل به املاک خصوصی ۸۹ میلیون دلار و به املاک عمومی ۵۵۳ میلیون دلار صدمه زده است.

پیشتر فرماندار نبراسکا گفته بود که این ایالت نزدیک به ۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار خسارت دیده است که شامل ۸۴۰ میلیون دلار خسارت به مزارع و دامداری ها می شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کره شمالی «دفتر تماس» با کره جنوبی را ترک کرد؛ ابراز تاسف سئول

بخش انگلیسی صدای آمریکا - کره شمالی «دفتر تماس و ارتباطات با کره جنوبی» را ترک کرده است.

کره شمالی این اقدام ناگهانی را روز جمعه در جلسه هفتگی دو کره در شهر شمالی «کائسونگ» به اطلاع همسایه جنوبی رساند.

چان هائه سان، معاون وزیر اتحاد کره جنوبی، می گوید کره شمالی گفته این دستوری از بالاترین سطح بوده است.

کره جنوبی در بیانیه ای گفت تصمیم کره شمالی به ترک این دفتر تاسف آور است، اما سئول به کار در آن جا ادامه می دهد.

اجلاس ماه گذشته پرزیدنت ترامپ و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، در ویتنام بی نتیجه تمام شد.

دو رهبر درباره تحریم های آمریکا علیه کره شمالی به دلیل برنامه هسته ای اش اختلاف نظر داشتند.

دفتر تماس و ارتباطات دو کره سپتامبر گذشته در چارچوب یک رشته گام ها به منظور آشتی بین دو همسایه بازگشایی شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تجمع بزرگ معترضان در الجزایر؛ آنها خواستار برگزاری انتخابات شدند

روز جمعه هزاران نفر از مردم الجزایر در پایتخت این کشور به خیابان آمدند و خواستار برگزاری انتخابات شدند.

هرچند عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس جمهوری این کشور بعد از اعتراضات اخیر اعلام کرد قصد ندارد برای پنجمین بار نامزد شود، اما او در فرمانی انتخابات را به تعویق انداخت.

معترضان می گویند او باید کنار رود و انتخابات برگزار شود.

دو روز پیش هم هزاران نفر از استادان دانشگاه و کارگران بخش بهداشت در الجزایر علیه رئیس جمهوری این کشور تظاهرات کردند.

در همین حال، یک گروه جدید به رهبری فعالان و چهره های اپوزیسیون، از ارتش الجزایر خواستند که از مداخله در اعتراضات مردمی بپرهیزد. اعتراضات علیه بوتفلیقه چندین هفته است که جریان دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دهها نفر از معترضان به تغییرات در قزاقستان توسط پلیس بازداشت شدند

یک روز بعد از تصویب تغییر نام پایتخت قزاقستان به نام رئیس جمهوری مستعفی این کشور، هزاران معترض با برخورد پلیس رو برو شدند.

قاسم جومرت توکایف رئیس مجلس اعلای قزاقستان که کفیل ریاست جمهوری قزاقستان و جانشین آقای نظربایف شده است، در مراسم سوگند خود، پیشنهاد داد که نام شهر آستانه پایتخت قزاقستان به «افتخار رهبر ملت» به نور سلطان تغییر پیدا کند. ساعتی بعد پارلمان این کشور رسما به این تغییر نام رای داد.

معترضان که به نحوه انتخاب جایگزین نظربایف و همچنین تغییر نام شهر اعتراض داشتند در شهرهای آستانه، آلماتی و چیمکنَد تجمع کردند و با برخورد ماموران پلیس روبرو شدند.

از سال ۱۹۹۷ شهر «آق مولا» به جای آلماتی به عنوان پایتخت انتخاب شد و اسم به «آستانه» تغییر کرد.

رئیس جمهوری قزاقستان، روز سه شنبه ۲۸ اسفند اعلام کرد که از سمت ریاست جمهوری این کشور استعفا داد.«نورسلطان نظربایف» از سه دهه پیش ریاست جمهوری ‌کشور ‌نفت‌خیز قزاقستان را برعهده داشته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پکن تحریم های آمریکا علیه دو شرکت چینی را بررسی می کند

چین می گوید اتهامات علیه دو شرکت چینی را که آمریکا آنها را تحریم کرده است، بررسی می کند.

به گزارش آسوشیتدپرس در روز جمعه ۲ فروردین، آمریکا این دو شرکت را به ظن همکاری با کره شمالی برای دور زدن تحریم ها، تحریم کرده است.

سخنگوی وزارت امورخارجه چین می گوید پکن همه تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه کره شمالی بر سر برنامه هسته ای و موشکی این کشور را اجرا می کند. او اما گفت پکن با تحریم های یکجانبه علیه شرکت های چینی، نظیر تحریم آمریکا علیه دو شرکت چینی، مخالف است.

این دو شرکت چینی، اولین شرکت هایی هستند که پس از شکست مذاکرات اخیر رهبران آمریکا و کره شمالی در ویتنام، در رابطه با فعالیت های پیونگ یانگ هدف تحریم های واشنگتن قرار می گیرند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مرد استرالیایی به خاطر نقض تحریم آمریکا علیه ایران به دو سال زندان محکوم شد

وزارت دادگستری آمریکا

یک مرد استرالیایی به اتهام نقض تحریم های آمریکا از طریق ارسال تجهیزات هوایی به خریداران ایرانی، به دو سال زندان در واشنگتن محکوم شد.

حکم او روز پنجشنبه ۱ اول فروردین صادر شد. دیوید لویک، شهروند ۵۷ ساله استرالیایی هفت سال پیش به نقض تحریم ها متهم شده بود.

او خود را در این پرونده گناهکار اعلام کرده است. لویک دسامبر ۲۰۱۸ از استرالیا تحویل آمریکا داده شد.

صادرات این اقلام بین سال های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ صورت گرفت و ارزش معامله غیرقانونی حدود ۲۰۰هزار دلار اعلام شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ماموریت «جاوید رحمان» به عنوان گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران تمدید شد

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران

شورای حقوق بشر سازمان ملل ماموریت جاوید رحمان گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران را برای یک سال دیگر در چهلمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل تمدید کرد.

در رای گیری روز جمعه ۲ فروردین، قطعنامه مربوط به تمدید ماموریت جاوید رحمان با ۲۲ رای موافق، ۷ رای مخالف و ۱۸ رای ممتنع در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد تصویب شد.

کشورهای پاکستان، کوبا، افغانستان، چین، عراق، هند و اریتره هفت کشوری بودند که مخالف ادامه فعالیت جاوید رحمان بودند.

رئیس شورای حقوق بشر سازمان ملل، تیر ماه سال گذشته جاوید رحمان، حقوقدان بریتانیایی پاکستانی تبار و استاد دانشگاه برونل لندن را به عنوان گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران معرفی کرد.

وی روز جمعه ۱۵ تیر ۹۷ رسما توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل، به عنوان سومین گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران به مدت یکسال با قابلیت تمدید تا ۶ سال معرفی شد.

شورای حقوق بشر سازمان ملل، هشت سال پیش در سال ۲۰۱۱ میلادی تصمیم گرفت گزارشگر ویژه‌ای برای ایران تعیین کند و از آن تاریخ جاوید رحمان سومین گزارشگری است که پس از احمد شهید و عاصمه جهانگیر به این سمت منصوب می‌شود.

مقام‌های جمهوری اسلامی در این هشت سال به تعیین گزارشگر‌های ویژه حقوق بشر در مورد ایران به شدت انتقاد کرده‌اند و با گزارشگران ویژه سازمان ملل همکاری نمی کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مایک پمپئو در اولین سفر به عنوان وزیر خارجه آمریکا، وارد لبنان شد

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده روز جمعه دوم فروردین و در اولین سفر خود در مقام وزیر خارجه آمریکا وارد لبنان شد. آقای پمپئو طی پیامی در توئیتر گفت:‌«مشتاق گفت‌گوهایی پُربار در مورد مسائل مهم دوطرفه و منطقه‌ای هستم.»‌

آقای پمپئو پیش از سفر به لبنان و در گفت‌وگو با خبرنگاران گفته بود اهمیتی ندارد که حزب‌الله لبنان شریک دولت است، و این سازمان «فقط و فقط یک سازمان تروریستی است.»‌

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سوریه به تصمیم پرزیدنت ترامپ درباره مالکیت اسرائیل بر بلندی های جولان واکنش نشان داد

بخش انگلیسی صدای آمریکا - وزارت خارجه سوریه می گوید اظهار نظر پرزیدنت دونالد ترامپ درباره به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی های جولان «غیرمسئولانه» است.

دولت سوریه روز جمعه گفت اعلام این امر از سوی ترامپ در «این واقعیت که جولان عرب و سوری بوده و خواهد ماند» تغییری نمی دهد.

دمشق با تاکید بر این که این تحول «به روشنی نشانگر بی اعتنایی ایالات متحده به مشروعیت بین المللی و نقض قطعنامه ها به خصوص قطعنامه ۴۹۷ شورای امنیت» است، افزود بیانیه ترامپ همچنین «صلح و ثبات بین المللی» را تهدید کرده است.

بلندی های جولان در «جنگ شش روزه» سال ۱۹۶۷ به تصرف اسرائیل در آمد و از آن زمان تحت کنترل اسرائیل بوده است.

ترامپ در توییتی گفت بلندی های جولان «از اهمیت استراتژیک و امنیتی حیاتی برای کشور اسرائیل و امنیت منطقه برخوردار است».

بلندی های جولان منطقه ای به وسعت ۱۸۰۰ کیلومتر مربع در شمال شرقی اسرائیل در مرز با سوریه است که دو سوم آن در اختیار اسرائیل و باقی آن در کنترل سوریه است. نبردهای متعددی طی جنگ داخلی سوریه بر سر کنترل آن منطقه در گرفت.

اسرائیل رسما این منطقه را در سال ۱۹۸۱ به خاک خود افزود. اما جامعه بین المللی آن را به رسمیت نشناخته است و بلندی های جولان را منطقه اشغال شده می داند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

 برایان هوک: شناورهای ایرانی خطر متحرک هستند

برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، به انتقاد از وضعیت ایمنی شناورها و کشتی‌های ایرانی پرداخت و آن‌ها را «خطر متحرک» توصیف کرد.

حساب توئیتر وزارت خارجه آمریکا ،پنجشنبه شب یکم فروردین، به دنبال غرق شدن یک شناور ایرانی در بندر «شهید رجایی» سخنان برایان هوک را منتشر کرده که گفته است: «ناامن و با بیمه خودفرما، کشتی‌های ایرانی یک تهدید جدی برای دریانوردی هستند.»

در ادامه توئیت با اشاره به کشتی های ایرانی آمده است: «آن‌ها به مسائل ابتدایی ایمنی بی‌توجه هستند و فعالیت‌های غیرقانونی را تسهیل می‌کنند. آن‌ها یک خطر متحرک هستند. از بندرهای خود محافظت و سعی کنید استانداردهای ایمنی دریایی را بالا ببرید.»

روز سه‌شنبه ۲۸ اسفند ماه یک کشتی تجاری با صدها کانتینر در یکی از اسکله‌های بندر شهیدرجایی واقع در بندرعباس غرق شد. بنا بر اعلام مقام‌های ایران، این کشتی ۹۰ متری حامل کالاهای صادراتی از جمله روغن صنعتی و پتاسیم کلر بوده است.

برخی کشتی‌های ایرانی برای در زدن تحریم‌ها اقدام به خاموش کردن سیستم ردیاب خود می‌‌کنند. سیستم شناسایی خودکار توام با رادار نصب شده روی عرشه کشتی برای ناوبری کشتی و جلوگیری از برخورد با کشتی‌های دیگر استفاده می‌شود.

این سیستم همچنین برای انجام تحقیقات در مورد سوانح ضروری است و مسئولان تحقیق می‌توانند از این سیستم برای مرور کردن حرکات کشتی ها استفاده کنند.

خاموش کردن این سیستم از سوی کشتی‌های ایرانی که برای دور زدن تحریم‌ها یا نقل و انتقال کالاهای غیرقانونی انجام می‌شود، پیشتر با انتقاد نهادها و سازمان‌های بین‌المللی مواجه شده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG