لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۲۳

تاثير انتخابات آمريکا بر اقتصاد جهانی


مردم سراسر جهان مبارزات انتخابات رياست جمهور آمريکا را دنبال می کنند زيرا می دانند سرنوشت اقتصاد جهانی با سرنوشت سياسی آمريکا گره خورده است.

اگر نتايج نظرسنجی ها درست باشد، سرنوشت انتخابات رياست جمهوری ٢٠۱٢ آمريکا در چند ايالت کليدی تعيين خواهد شد.

هر چند از ديد آمريکايی ها، انتخاب رييس جمهوری، راهی برای بهبود وضع کشور است ولی نتيجه انتخابات آمريکا تاثيری جهانی دارد.

بروس استوکس، پژوهشگر مرکز تحقيقات پيو، می گويد: آمريکايی ها در اين انتخابات رای می دهند اما همه جهان بايد با نتيجه انتخابات سر کنند.

آمريکا بزرگترين اقتصاد جهان است با تاثيری عميق بر اقتصاد ديگر کشورها. به قول اقتصاددان ها، وقتی آمريکا عطسه می کند دنيا سرما می خورد.

دسموند لچمن، اقتصاددان در واشنگتن، می گويد: ما در سال های ٢٠٠۸ و ٢٠٠۹ ديديم رکود اقتصادی و مشکلات بانکی در آمريکا در سراسر جهان تاثير گذاشت.

هر دو نامزد انتخابات رياست جمهوری موافقند که اقتصادی سالم در آمريکا برای ثبات جهان حياتی است. اما دو نامزد راهکارهای متقاوتی را ارائه داده اند. در عرصه اقتصاد جهانی، چين در مرکز مناظرات انتخاباتی قرار دارد.

ميت رامنی، نامزد جمهوريخواهان برای انتخابات رياست جمهوری ٢٠۱٢، می گويد: روز اول رياست جمهوری ام، من چين را به عنوان کشوری که نرخ ارز را دستکاری می کند معرفی خواهم کرد. اين کار امکان می دهد تا جريمه هايی برای سوء استفاده های آنها از توليدات ما تعيين شود.

باراک اوباما نيز لزوم برخورد با اقدامات غيرقانونی چين را رد نمی کند. رييس جمهوری آمريکا اما از لزوم انتقال فرصت های شغلی از کشورهايی همچون چين به آمريکا سخن می گويد. اوباما می گويد: فراموش نکنيم که ميت رامنی در شرکت هايی سرمايه گذاری کرده که فرصت های شغلی را به چين منتقل کردند. رامنی در مقابل چين محکم عمل نخواهد کرد.

اما چين تنها بخشی از مشکل است. بحران بدهی در اروپا، تقاضا برای توليدات آمريکا را کاهش داده و ادامه بحران مالی اروپا، رشد اقتصادی را با مخاطره روبرو خواهد کرد.

دسموند لچمن، اقتصاددان در واشنگتن، گفت: من فکر می کنم در سال های آينده، اروپا به عنوان بزرگترين شريک اقتصادی آمريکا، بيشترين چالش را برای ايالات متحده ايجاد خواهد کرد.

جمهوريخواهان می گويند ميت رامنی با ايجاد معافيت های مالياتی و تسهيل مراودات تجاری راه حل بهتری برای گذار از رکود اقتصادی ارائه می دهد. منتقدان رامنی اما، وی را چهره چندان محبوبی در خارج از آمريکا نمی دانند.

بروس استوکس، پژوهشگر مرکز تحقيقات پيو، گفت: من فکر می کنم اظهارات رامنی در کوتاه مدت تاثير منفی برای آمريکا در چين خواهد داشت. تاثير منفی گسترده تر در اروپا خواهد بود.

بر اساس نظرسنجی اخير موسسه پيو، کشورهای اروپايی غربی از انتخاب مجدد باراک اوباما حمايت می کنند. ۹٢ درصد در فرانسه، ۸۹ درصد در آلمان و ۷۳ درصد در بريتانيا. از سوی ديگر، تنها ٢٢ درصد يونانی ها عملکرد اوباما برای حل بحران اقتصاد جهانی را مورد تائيد قرار داده اند.

اما به رغم اين آمار، مردم خارج از آمريکا نقشی در انتخابات رياست جمهوری اين کشور نخواهند داشت و نتيجه انتخابات را شايد تنها چند ايالت کليدی در آمريکا تعيين کنند.
XS
SM
MD
LG