لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۵

واکنش شبکه های مجازی به انتخابات؛ از خواستگاری از دختر ترامپ تا مقایسه با انتخابات ایران


صفحه ایستاگرام ایوانکا ترامپ
صفحه ایستاگرام ایوانکا ترامپ

هر چند مقام‌های جمهوری اسلامی هنوز واکنش جالب توجهی نسبت به انتخاب دونالد ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا نشان نداده‌اند، کاربران ایران در فضای مجازی واکنش‌های متفاوتی به این انتخاب داشتند.

برخی از کاربران ایرانی در فیس بوک و توئیتر انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا و نتیجه آن را دارای شباهت‌هایی با انتخابات سال ۱۳۸۴ ایران دانستند.

در آن دوره محمود احمدی نژاد که نامزدی مخالف با سیستم حاکم و چهره‌های سیاسی تکراری بود، با شعارهای جنجالی بر اکبر هاشمی رفسنجانی غلبه کرد و پیروز انتخابات ریاست جمهوری شد.

البته برخی از کاربران نیز با مقایسه انتخابات دو کشور کاملا اشتباه دانسته اند.

همزمان با شمارش آرا در آمریکا، برخی از کاربران ایرانی با کنایه از شرایط رای گیری و شمارش آرا در انتخابات ریاست جمهوری در ایران، پست‌هایی طنزآمیز منتشر کردند. یکی از کاربران نوشت: «دوستان در کلیساها رای ندهید، کالج ها قابل اعتمادتر و مطمئن‌تر هستند.» کاربر دیگری هم نوشت: «به هیلاری بگید یک وقت خوابش نبره.»

بعد از اعلام پیروزی ترامپ هم کاربری نوشت: «احتمالا رابرت دنیرو ممنوع التصویر بشه!»

جالب ترین اتفاق اما هجوم کاربران ایرانی به صفحات ترامپ و اعضای خانواده او در ایستاگرام است.

در این پیامها که تقریبا همگی به زبان فارسی نوشته شده، بعضی از کاربران در صفحه دونالد ترامپ ضمن انتشار پیام تبریک، شغل و شرکت خود را تبلیغ کرده‌اند. برخی دیگر هم او را قسم داده اند که هر کاری میخواهد بکند فقط به برجام کاری نداشته باشد.

در این بین برای دختر ترامپ نیز خواستگارانی پیدا شده است. یکی از کاربران ایرانی خود را مهندس شیمی و علاقمند به ازدواج با دختر رئیس جمهوری آینده آمریکا معرفی کرد. کاربران دیگری هم به زبان فارسی انتخاب ترامپ را به دخترش تبریک گفتند.

کاربران ایرانی البته سراغ صفحه اینستاگرام هیلاری کلینتون هم رفته اند. یکی از کاربران در صفحه هیلاری نوشته است: «تازه اولی بدبختیه، باید بری کارای خونه رو بکنی.» کاربر دیگری هم او را دلداری داده و نوشته که می‌داند تقلب شده است.

در این بین، در پیام‌های کاربران ایرانی توئیتر پیام‌های جدی‌تر و پرمفهومی به چشم می خورد. یکی از کاربران نوشته است که مردم آمریکا بعد از این می فهمند که اوباما که بود.

کاربر دیگری هم نوشته: «ما به آبان پرحادثه در آمریکا عادت داریم.»

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG